tresøtesmå-torødogenblå Skrevet 26. februar 2008 #1 Skrevet 26. februar 2008 Er det noen her som har undersøkt en kul i brystet noengang? Som kan fortelle litt om hva som skjer, hvor fort ting pleier å skje osv.? Jeg har en liten kul i brystet, har vært hos legen og blitt henvist videre. Legen sa det skulle gå ganske fort, men hva betyr egentlig ganske fort i denne sammenhengen? Han sa også at han trodde den var helt ufarlig, men man kan jo ikke la være å bekymre seg av den grunn.....
-Lin Skrevet 26. februar 2008 #2 Skrevet 26. februar 2008 Hei! Du har sikkert blitt henvist til biopsi og / eller mammografi. Ganske fort burde i mine øyne være innen en uke eller kanskje to. Innen en uke bør du i allefall ha fått en dato, hvis ikke ringer du legen din og ber ham purre på! Biopsi vil si at en lege stikker en nål inn i kulen og tar prøve av "innholdet". Mammografi vil si røndken av brystet. Det er godt at han henviser deg videre selv om han tror det er helt ufarlig. Det bør du prøve å tro du og. Tenk på at nå har du gjort ditt ved at du oppsøkte legen, legen har henvist deg videre til noen som vet hva de skal se etter. Etter prøvene er tatt vil det ta en stund før du får svar. Spør hvor lenge. Prøv å ikke la tankene på dette styre hverdagen din for det kan jo bare være en fettkul eller tette melkeganger. Og skulle det verste vise seg, så er du i de rette hender! God klem fra meg!
tresøtesmå-torødogenblå Skrevet 26. februar 2008 Forfatter #3 Skrevet 26. februar 2008 Takk for svar... Jeg glemte jo selvsagt å spørre legen hva slags prøve det var han sendte meg til... Jeg leste på lommelegen (noe man forøvrig ikke bør gjøre, da har man alle sykdommer man leser om) at det var vanlig å bli sendt både til mammografi og sånn biopsi... Noen fler som vet noe? (Og av en eller annen grunn er jeg ikke så veldig bekymret heller... Litt rart i grunnen, jeg pleier å tenke det verste. Men kanskje fordi det verste er litt utenkelig tross alt)
Maiprinsessa06♀&Maiprins09♂ Skrevet 26. februar 2008 #4 Skrevet 26. februar 2008 Da jeg var 16 år, oppdaget jeg en kul i brystet.. Den var vel ca 2 cm i dm.. Jeg var fryktelig redd, og turte ikke si det til pappa en gang, som jeg bodde med, (syns sånt var litt flaut)... Men da jeg til slutt sa det, ble jeg med en gang henvist til mammografi.. Husker ikke helt hvor lang tid det tok på svar, men mener det tok ca en ukes tid. Så fikk jeg en time til å opperere den bort nesten med en gang. Den var godartet. Men de ville ta den bort, siden det kunne være muligheter for at den kunne forandre seg, også at man kjente den godt.. Inngrepet gikk kjempefort. Inn og ut på noen timer. Pappa satt å venta på meg, så dro vi hjem etter jeg hadde hvilt 1 uke..
Maiprinsessa06♀&Maiprins09♂ Skrevet 26. februar 2008 #5 Skrevet 26. februar 2008 Tok foressten sånn biopsi samtidig jeg tok mammografi..
mor_guttaboyz Skrevet 26. februar 2008 #6 Skrevet 26. februar 2008 Jeg fant en kul i brystet i sist uke og er henvist videre. Lurer på det samme som du jeg! Min kan egentlig sammenlignes med en ert både i form og størrelse. Jeg er nervøs og håper jeg får innkallelse snart. Flere med erfaringer?
-Lin Skrevet 26. februar 2008 #8 Skrevet 26. februar 2008 mor_guttaboyz: Kanskje du skal ringe i morgen og høre? Det er dessverre mer og mer purring som må til i helse norge nå. Synes det blir bare verre og verre. Og denne ventingen er nesten psykisk terror for det er ikke godt å ikke vite. Lykke til og klem til deg og!
mor_guttaboyz Skrevet 26. februar 2008 #9 Skrevet 26. februar 2008 Godt tips! Naive meg trodde legen stod klar på sykehuset samme dag jeg. Har liten erfaring med helsenorge heldigvis. Jeg skal purre på dem i morgen, for dette tar nattesøvnen. Vet noen hvilke kuler som er farlige? Hvordan kjennes "fettkuler" ut?
Maiprinsessa06♀&Maiprins09♂ Skrevet 26. februar 2008 #10 Skrevet 26. februar 2008 Legen min sa at hvis man kan "flytte" på kulen, er det mindre sjans for at den er farlig... Så neon kan du bevege på, mens andre sitter godt fast..
overkill Skrevet 26. februar 2008 #11 Skrevet 26. februar 2008 Eg oppdaga ein kul i brystet for to år sidan. Eg var då gravid. Eg fekk time til undersøking på sjukehuset etter ca. 14 dagar. Dei tok ultralyd og biopsi .Vanlegvis ville dei også tatt mammografi, men gjer ikkje det på gravide. Dei såg med ein gang at det truleg var ein fettkul, men eg fekk brev i posten etter ca ei veke der det sto bekreftelse på at det var nettopp ein fettkul. Eg er nok litt småparanoid, men eg valgte å skjære bort kulen for eg likte dårleg å ha ein kul i brystet. Det var gjort på 1-2-3 hos fastlegen. Dei seier at dersom kulen er bevegelig og "symmetrisk" (gjerne rund) så er den ikkje farleg. Det er dei kulane som sit fast i vevet som kan være kreft, men ofte er dei ufarlege dei og. Husk at du har statistikken med deg. Eg kjenner mange som har fått undersøkt slike kular, og ingen av dei har hatt kreft. Når legen seier han trur den er ufarleg er han ganske så sikker. Lykke til:)
mor_guttaboyz Skrevet 26. februar 2008 #12 Skrevet 26. februar 2008 Dette vet jeg ikke om jeg vil vite altså; men hvordan fikk fastlegen bort en kul inni brystet på 1-2-3? Bør man fjerne slike kuler?
tresøtesmå-torødogenblå Skrevet 26. februar 2008 Forfatter #13 Skrevet 26. februar 2008 Takk for oppmuntrende svar til deg også Mallefisk! Jeg er som jeg skrev over ikke spesielt nervøs. Men på et vis gjør det meg nesten nervøs det også.... Jaja, det går nok strålende, men jeg gleder meg til det er over. Går det an å spørre hvor dette var? Jeg er i Bergen, og skal sikkert på Haukeland... (eller er det røntgeninstituttet man blir sendt til?)
overkill Skrevet 26. februar 2008 #14 Skrevet 26. februar 2008 Han skar den ut med lokalbedøvelse. Den sat ikkje så veldig lang inne i brystet, då hadde det vel kanskje ikkje gått. Han sa det var eit område med lite blødningsfare, og difor kunne han ta inngrepet på kontoret. Veldig kurant:)
overkill Skrevet 26. februar 2008 #15 Skrevet 26. februar 2008 Det var i Førde. Prosedyrene er vel dei samme uansett tenker eg:)
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå