Gjest Skrevet 25. februar 2008 #1 Skrevet 25. februar 2008 Gutten min har sluttet med bleien. Vi har jobbet lenge mot målet, og småen er veldig stolt. Nå er det slik at barnehagen hans vil at han skal beholde bleien på i barnehagetiden. De argumenterer for at de ikke har nok ansatte til skifte på klær ved uhell - spesielt ikke ved utetid. Om et barn tisser seg ut vil utedressen være våt, og den ene ansatte må være inne med det barnet. De ønsker at barna (alle på hans avd.) skal ta bleieslutten i sommer. Da er det mye enklere med klær. De mener også at etter noen sommeruker hjemme vil ikke barna bæsje så mye i klærne. Er dette en vanlig barnehageregel? Har jo forståelse for det, men det er grusomt å måtte tvinge gutten min til å ha på en bleie. Jeg lurer på om jeg kan be dem ta på bleie bare i utetid....
Gjest Skrevet 25. februar 2008 #2 Skrevet 25. februar 2008 Jeg har ikke så mye peiling på det, men har fått beskjed av " min" bhg at det er mye lettere med bleieslutt om sommeren (for da har barna ikke så mye klær på seg). Gutten går alltid med bleie i bhg, men av og til tar de han med inn og tisse på do.
Darth Vader Skrevet 25. februar 2008 #3 Skrevet 25. februar 2008 I vår barnehage er det de ansatte som er ivrigst på bleieavvenning. De syns ikke det er stress uansett årstid. De er virkelig flinke til å få ungene på do reglmessig. Men de foretrekker at ungene er innetørr før de tar av bleia ute. Og det kan jeg godt forstå. Er ikke noe særlig å gå på tur f.eks. og så tisser to-tre unger seg ut i minus fem grader med utedresser og full pakke på. Hvis det var min unge så hadde jeg holdt på mitt. Hvis du vil han skal gå uten bleie så skal han det. Det er bare å sende nok skifteklær med i barnehagen det.
Gjest Skrevet 25. februar 2008 #4 Skrevet 25. februar 2008 Jeg vet at de foretrekker at en gjør de mot våren eller tidlig høst, men de har aldri sagt det. Men har gutten din mange uhell? Og med bæsj? Minsten min hadde på seg ute siden han sluttet om vinteren. Dressen var jo alltid våt og måtte vaskes hver dag, og siden de er ute to ganger pr. dag ble det stress for både gutten, oss og ansatte. Men han var kjempe flink inne, men glemte seg ute. Har aldri hørt om regelen, og om gutten din har få uhell i tillegg så høres det rart ut.
makkapakka med spire Skrevet 25. februar 2008 #5 Skrevet 25. februar 2008 Du kan be om at gutten kun skal ha på seg bleie i utetiden. I bhg hvor jeg jobber, tar vi ofte på barna bleie når vi er ute og tar den av når vi kommer inn. Inne kan vi lettere gå å spør om de må på do. Hvis gutten er så flink at han vil slutte med bleie så synes jeg det blir feil å tvinge på han bleie mens han er i bhg
polarn & pyrene Skrevet 25. februar 2008 #6 Skrevet 25. februar 2008 Jenta mi sluttet med bleie i august september og det har gått bra. I barnehagen når de er inne bruker hun ikke bleie, men når de skal ut på tur i skogen eller slikt setter de på henne en bleie for sikkerhetskyld. Men er de ute å leker går hun uten. Har ikke hatt uhell på 4 mnd nå.
Vipsenmamma Skrevet 25. februar 2008 #7 Skrevet 25. februar 2008 Bhg. anbefalte bleieslutt om sommeren, så vi hjemme og de i bhg. startet samtidig i mai/juni i fjor. Det gikk kjempebra. Bhg. hadde belønningsystem som kom hele avd. tilgode når hver av de fem bleiebrukerne ble tørre. Det førte til at de større barna var flinke og minne på tissing og å hjelpe de minste. Det er mye lettere for både små og store å rekke dobesøk om sommeren kontra vinterstid.
Hønseføtter og gulerøtter Skrevet 25. februar 2008 #8 Skrevet 25. februar 2008 Nei, det er langtifra slik i alle barnehager! Tvert om, så har datteren min sluttet med bleier nå i vinter og bhg har stilt på lag hele veien og støttet opp. Jeg var nemlig "redd" for å presse på dem en bleieslutt på vinteren med alt tøyet, men har hele tiden hatt en dialog med dem ift at hun sa ifra at hun måtte på do hjemme osv og ikke brukte bleie hjemme. Og da fikk jeg beskjed om at så lenge jeg sørget for at det var nok skift i bhg, så tok de GJERNE det ekstra arbeidet. Heller en nå på vinteren, enn "alle" mot sommeren. Og det har gått helt strålende! De følger opp og de gangene hun har hatt uhell så er det aldri noen som har foreslått i begynne med bleie igjen. Hun bruker ikke bleie i utetiden heller, og vi har faktisk ikke hatt et eneste uhell i utetøyet. Hun bruker bleie når hu sover i bhg og hjemme, men den er tørr hver dag så egentlig kunne vi fjernet den også. Men kanskje dette er en sjeldenhet at bhg er så behjelpelige og positive?
Mirakel nr 3 :) Skrevet 25. februar 2008 #9 Skrevet 25. februar 2008 Har både jobbet i bhg og hatt barn i bhg, og aldri hørt om noe lignende. Synest det ikke hørtes kjekt ut for barnet å må bruke bleie når han endelig er tørr! Hva er vitsen med å bli tørr når bhg tvinger barna til å bruke bleie. Barn slutter med bleie når de er klar for det og ikke når bhg bestemmer det.Jeg synes bhg tar fra deg myndigheten som foreldre, det er bhg som er der for deg og ikke du som er der for bhg! Stakkars barn, hadde ikke villet hatt mine barn der!
Gjest Skrevet 25. februar 2008 #10 Skrevet 25. februar 2008 Nå ble jeg glad:) Da skal jeg iallefall foreslå at bleien ikke brukes inne.
råååsa-med gutt og jente:) Skrevet 25. februar 2008 #11 Skrevet 25. februar 2008 akkurat dette blir jeg fryktelig irritert på!!! Viss barnet er klar for å slutte med bleie syns jeg foreldre OG bhg. skal legge til rette for det. Det er en grusom ting og tvinge barnet til å gå i bleie viss barnet ikke vil! Her i bhg sa de også det til meg. men det fant jeg meg ikke i.Det var blitt november måned og aldri om jeg skulle vente til sommeren for at mitt barn skulle få slutte med bleie da. Hun var jo så klar!!! Jeg hadde flere sett med klær og dresser liggende i bhg. så om jenta mi hadde uhell var det bare inn å skifte og så ut igjen. Klart de ansatte har tid til det. Uhell kan skje selv den som har vært bleiefri i flere år. På akkurat dette temaet er jeg fryktelig steil.
Gjest Skrevet 25. februar 2008 #12 Skrevet 25. februar 2008 Dette synes jeg faktisk er sløvt av barnehagen din. Det er tull å reversere bleieslutt og kan umulig være heldig for barnet. Hvis han ikke har uhell ofte så ville jeg foreslått at han ikke har på seg bleie i det hele tatt. Dessuten kan de vel skifte til regntøy og ullklær hvis dressen blir våt? Hvis det er helt umulig for dem å la ham gå med bleie ute ville jeg ha bedt om at han gikk uten bleie hele tiden inne og kun med bleie ute. Jeg må bare si at for vår gutt så prøvde de først med bleie ute fordi de var redde for uhell(ingen bleie inne). For vår gutt førte dette til at han benyttet anledningen til å bæsje mens han var ute og hadde på seg bleie. Jeg ba dem om å ikke ta på ham bleie og sa at jeg heller ville vaske dressen/de kunne ta på ham regntøy+varme klær og etter det har det ikke vært verken tiss eller bæsj mens han har vært ute.
bassemamma Skrevet 25. februar 2008 #13 Skrevet 25. februar 2008 Hei. Jeg jobber i barnehage og har en gutt som går i barnehage og sluttet med bleie rett før han fyllte 3år i september. Han har alldri hatt noe særlig uhell hjemme, men i barnehagen ble det ofte uhell både tiss og bæsj. Det vi gjorde var at han hadde på bleie i utelek og på tur. Det var jo ikke gøy å ta på bleie igjen, men jeg tror nok det er bedre for selvfølelsen å ikke "misslykkes". Det som skjedde var at han faktisk ble mer bevisst på at han skulle på do og det skjedde ikke uhell selv om hadde på bleie. Han sa ifra og da gikk de inn på do med han. Fra desember sluttet vi helt med bleie i barnehagen og fra januar på natten. Ingen uhell etter dette:) En annen mulighet er å ha med ekstra dress osv. Men det blir sikkert ganske styrete både for de ansatte og masse vask for deg om han har mange uhell.
Elletuppa Skrevet 25. februar 2008 #14 Skrevet 25. februar 2008 Nei detter er overhode ikke vanlig. Har jobbet i mange barnehager, å har aldri hørt på maken. Barnehagen skal jo gjøre det som er best for barnet og når han har slutta med bleie, ER ikke det å ta på barnet bleie. Som mor hadde æ ALDRI funne mæ i det. Så lenge dere tar med nok skifte tøy, ekstra dress f.eks så ser æ ingen grunn te at de skal ta på han bleie. IKKE en gang ute....
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå