Guttemamman:-) Skrevet 18. februar 2008 #1 Skrevet 18. februar 2008 Har lyst til å prøve på nummer 2 snart...men jobber bare 50% for tiden.Når bør jeg gå opp til 100% stilling med tanke på å få mest mulig utbetalt i permisjonen? Er det de siste 6 mnd som teller eller hele året?
Gjest Skrevet 18. februar 2008 #2 Skrevet 18. februar 2008 Det er vel de 6 beste av siste 10 tror jeg
Gjest Sekretøsa Skrevet 18. februar 2008 #3 Skrevet 18. februar 2008 Det er de 6 mnd av de 10 siste som teller. I mitt tilfelle, hvor jeg hadde variabel inntekt,så regnet de ut fra de 6 BESTE av de 10 siste mnd før pemisjonen trådte i kraft
Guttemamman:-) Skrevet 18. februar 2008 Forfatter #4 Skrevet 18. februar 2008 OK takk for svar!! Da trenger jeg ikke å gå opp i stilling før jeg vet jeg er gravid da:-)
___ Skrevet 18. februar 2008 #5 Skrevet 18. februar 2008 Du må ha vært i arbeid 6 av de siste 10 mnd, men hvor mye har lite å si. Fødselspengene beregnes ut fra lønnen din når du går ut i permisjon, men hvis den varierer mye fra en mnd til en annen skal de beregne et representativt gjennomsnitt. Tror ofte de bruker 3 mnd for lønnsmottagere. For selvstendig nærimgsdrivende bruker de 3 år. Det med å bruke de beste månedene tror jeg stort sett bare gjelder hvis du går på dagpenger når du går ut i permisjon. Hvis du er sykmeldt når permisjonen starter får du samme grunnlag for fødselspenger som du hadde for sykepenger, også om du bare er 50% sykmeldt.
Guttemamman:-) Skrevet 18. februar 2008 Forfatter #6 Skrevet 18. februar 2008 Det spiller jo rolle hvor mye jeg jobber...det er jo det de regner fødselspengene ut ifra...Men du trodde kanskje jeg er 50% sykemeldt?Jeg har frivillig redusert stilling og kan gå opp igjen når jeg ønsker det selv
tresøtesmå-torødogenblå Skrevet 18. februar 2008 #7 Skrevet 18. februar 2008 Det skal faktisk regnes fra siste måned dersom man har hatt en varig endring i inntekt. Altså kan du jobbe 50% fram til en måned før du går ut i permisjon, så gå opp i 100%. Da vil du likevel få 100% som grunnlag for foreldrepenger. Men det kan jo være risky, da, siden sykepenger regnes på samme måte. Dermed går jo planen i vasken hvis du blir sykemeldt på et tidligere tidspunkt.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå