Anonym bruker Skrevet 14. februar 2008 #1 Skrevet 14. februar 2008 Er det sånn at de fleste er med i barselgrupper? Dere som er med føler dere at den har blitt satt sammen slik at dere passer inn? Jeg gledet meg så mye til barselgruppen skulle startes, bor i oslo og har ikke familie her, ei heller venner. kjenner jo ikke noen med barn engang. Vi flyttet hit bare en mnd før jeg ble gravid. Kom på gruppe med 8 andre mødre som alle er kjempehyggelige men de var så like hverandre og så forkjellig fra meg. Alle mødrene har høy utdannelse og jobber i yrker tilsvarende, et par advokater en lege også videre. Alle er også gift/samboer med mann i slike yrker. Alle har stort hus med stor hage, Et par biler, ordnet økonomi også videre. Alle fødte normalt. Jeg jobber i lavtlønnsyrke, (barnehage.) mannen min jobber i et lavtlønnsyrke. Vi leier en leilighet, har ikke bil, og dårlig økonomi. (det går rundt men bare akkurat nå når vi driver å blir kvitt lån og kredittkort.) Jeg hadde KS. Så de sier seg selv at jeg falt utenfor i de fleste samtaler. Her hvor jeg bor bruker nesten alle barselgruppene som en trillegjeng, da triller man en stund og så går på kafe og kjøper seg kaffe og fristende mat.Stort sett en fast dag i uka. Detvar slitsomt for meg for gang etter gang mått jeg sitte der å se på at andre spiser, for her kan vi ikke ta oss råd til slike ting.Føler seg utrolig dum når man er den som aldri kjøper noe. Det ble brukt mye tid på å diskutere hvordan babyn måtte ha den og den tingen og de og de klærne. (bare dyre merker.) Og så viste de så stolt fram det de hadde. Mens jeg faktisk ikke kunne kjøpe disse tingene, og følte meg litt dum for mye av det jenta vår har er hva de mente ikke var bra nok. og når man er 9 stykk og det stort sett bare går å gå 2 stykk i bredden så blir det naturlig at en ofte må gå alene. Og siden man naturlig helst går sammen med en man har masse til felles med og derfor kan prate om allt mulig med, så ble jo den personen stort sett meg. Etter å ha pint meg gjennom 6 møter i håp om at ting skulle bli bedre så gav jeg opp.Jeg følte meg så mislykket hver gang jeg kom hjem fra et treff. Kjente at jeg var så skuffa for jeg hadde gledet meg sånn til å bli kjent med andre mødre og at jenta mi skulle få se og tilbringe tid med andre babyer. uff er så teit mange mnd siden jeg slutta men blir kjempe lei meg av å skrive om det jeg. Nå bør jeg vel nevne at jeg har litt sosial angst så det krevde veldig mye av meg å komme meg ut å skulle møte en hel gruppe fremmede på en gang. Og karnsje derfor jeg ble ekstra skuffet, og følte litt ekstra følelsen av å falle utenfor.
mamma til s@lma Skrevet 14. februar 2008 #2 Skrevet 14. februar 2008 Hei, Dette er ikke noe gøy, nei. Jeg er ikke med i noen barselgruppe, ble aldri tilbyd det og da jeg spurte selv, sa fikk jeg sagt at dessverre er det ikke mulig. De var vist for mange allerede.. ble vanvittig skuffet da, for jeg har det slik som deg , har ikke sosial angst, men absolutt ingen å treffe.. dagene går på at det er kun meg og mini og 4 vegger og det jeg finner på selv. Så jeg vet ikke hvordan " lager " de barselgrupper, men jeg ville hvert fall prøvd å snakke med HS og forklart situasjonen. De er jo der for deg, så de burde hjelpe deg og finne en annen gruppe som ville passet bedre . Ring HS og be om en time, hvis det er lenge til neste gang, og si det som det er. De må kunne gjøre noe.
Anonym bruker Skrevet 14. februar 2008 #3 Skrevet 14. februar 2008 Er ikke bare å bytte gruppe her startes de en mnd etter fødsel, og har et møte hos helsesøster før de ordner ting selv. Nå er jenta mi 9 mnd så skulle jeg bytte til en annen gruppe ville jeg kommet inn i en gruppe som har vært sammen i 8mnd det ville være vanskelig i seg selv. Og ingen sikkerhet for at de ville være mer like meg. Jeg tror de setter sammen gruppene etter aldre og når man har født er jo ikke flere ting de kan ha info om.
kokosyklus Skrevet 14. februar 2008 #5 Skrevet 14. februar 2008 OI, du møtte virkelig barselgruppa fra helvete! Synes du har vært utrolig tøff som møtte opp hele 6 ganger og trosset din sosiale angst! Selv hadde jeg vel gitt opp etter en gang. Uten sosial angst:) Du har holdt ut lenge! Ikke bry deg om de, kanskje du heller kan ta kontakt med helsestasjonen og forklare hvordan det er, så kan det jo hende de setter deg opp med en annen barselgruppe? Egentlig er det de det er synd på som ikke greier å være avslappede seg imellom. Det er typisk å bruke barn som enda en status ting man kan bruke for å heve seg over alle andre. Vær glad du ikke passet inn der, det hadde iallefall jeg vært:) Selv bor jeg egentlig i oslo, men vi ukependler til Tønsberg. Her i Tønsberg har jeg ikke noen helsestasjon eller barselgruppe så ser for meg at det kan bli temmemlig ensomt etterhvert. Forstår godt at du hadde gledet deg til dette. Synes virkelig du skal ta det opp med helsestasjonen og komme inn i en ny gruppe. Det var veldig spesielt det du opplevde. Du er ikke den eneste som ikke har råd til å gå på kafe og spise for hundralapper flere ganger i mnd:) Lykke til:)
Anonym bruker Skrevet 14. februar 2008 #6 Skrevet 14. februar 2008 Hei.I barsel gruppa jeg går i er vi jenter med både lavt lønnede og høyt lønnede jobber. Vi går veldig fint sammen likevel:) Tror nok du har vært veldig uheldig med barselgruppa di. Er jo veldig synd det. Du kan jo høre her på DIB også , om det bor noen i nærheten av deg som kansje har lyst til å treffes i ny og ne;) Jeg traff noen hyggelig jenter her på DIB ihvertfall. Lykke til:)
Anonym bruker Skrevet 14. februar 2008 #7 Skrevet 14. februar 2008 Hei, jeg fant meg heller ikke så godt til rette i barselgruppen med forige gutten min. Følte at alle de andre kjente hverandre- og når man selv er ganske sårbar og førstegangsfødende, så ble jeg bare lei meg av at alle maste i munnen på hverandre. Jeg er litt sjenert i forhold til folk jeg ikke kjenner, og ble derfor sittende uten å delta i samtalene. Synes du holdt ut lenge, jeg droppet ut etter 2 ganger. Jeg begynte på "musikk i livets begynnelse" med prinsen, og der ble jeg kjent med mange kjempehyggelige mødre.Noen av oss møtte hverandre for trilleturer, og så gikk vi noen ganger hjem til hverandre etterpå for en kaffe. Dette var veldig koselig- og rimelig. Nå er jeg hjemme med prins nr.2- og har allerede takket nei til barselgruppe:-) Melder meg heller på en felles aktivitet for meg og babyen, og så finner jeg kanskje noen der å gå tur med.
<3_2gutterogeijente_<3 Skrevet 14. februar 2008 #8 Skrevet 14. februar 2008 Huff,stakkars deg,skjønner at du føler deg utilpass... Men det er utrolig at folk kan være så idioter??? Spør du meg så er man da absolutt ikke noe bedre menneske enn andre selv om man har mer penger og bedre betalt jobb enn andre? De kan heller takke sånne som deg for at noen orker å jobbe i en bhg og at det faktisk er de som orker å passe barna deres mens de er konstant opptatt med jobb osv! Er ikke en dans på roser å jobbe i bhg,er faktisk mer slitsomt enn mange tror. Er jo ett nivå uten like. hehe Uansett så synes jeg du skal være stolt over det du gjør! Om man ikke har noe annet til felles enn jobb og penger så stakkars folk.... Kjente jeg ble litt forbannet på dine vegne. Men lykke til,så håper jeg det ordner seg for deg:) Sender deg en trøste klem:)
Anonym bruker Skrevet 14. februar 2008 #9 Skrevet 14. februar 2008 Var jo ikke snakk om at de så ned på henne eller noe da! Tror ikke de damene i den barselgruppa føler seg bedre enn andre. Men man har forkjellige ting å snakke om kansje! Hvis man ikke har så mye felles interesser osv så er det ikke lett å få kjempegodkontakt. Noen ganger så tror jeg at vi med lavtlønnede yrker mer tror og føler at andre ser ned på oss.Enn at de virkelig gjør det Jeg har lavtlønnet yrke jeg også. Men tror ikke det er kult å bli dømt av noen uansett hvor mye eller lite du tjener.
Anonym bruker Skrevet 14. februar 2008 #10 Skrevet 14. februar 2008 Jeg legger ikke skyld på noen for dette heller ikke de andre damene. De er heldige å alle ha bra økonomi og jeg skjønner at de derfor har andre ting som opptar dem. Og når alle bortsett fra en person har de samme tingene som opptar en så er det vel ganske naturlig at det er det som blir snakket om. Tror også at det bare aldri falt dem inn at jeg ble utenfor, eller at jeg ikke hadde økonomi til å bruke masse penger på kafebesøk og annet. Man er jo litt i en egen sone når man akkurat har fått barn og tenker mest på sitt eget. De så for eksempel aldri at hva barnet mitt hadde ikke var bra nok, sånn direkte bare kom med kommentarer at man måtte jo ha det og det merket også videre. For å være ærlig så tror jeg ikke de alltid visste at jenta mi sitt var av de billige merkene, da de skydde dem som pesten er det stor mulighet de ikke visste hvordan de så ut. Hadde gruppa innholdt mer en en med lavlønnet yrke, og om ikke dårlig økonomi så en som ikke hadde flust med penger å bruke. Ja da hadde det sikkert blitt andeledes. For med flere mennesker hadde karnsje samtale emmnene gått andeledes. Og jeg unner dem jo å kunne kjøpe seg god mat på kafe, men er litt slitsomt/flaut og trist når man uke etter uke er den eneste som ikke kan gjøre det og derfor føler at man sitter å ser på at folk spiser. Er ikke sånn at man føler for å legge ut til en gruppe fremmede om hvor dårlig råd man har heller.
Anonym bruker Skrevet 14. februar 2008 #11 Skrevet 14. februar 2008 Skjønner godt at du ikke orket det noe mer. Jeg bor også i Oslo og fikk ikke tilbud om barselgruppe. Fikk først nå info om et sted mødre møtes en gang i uken. Jenta mi er snart 8 mnd og denne gruppen kan man være med i til barna er 9 mnd. Sier seg selv at det er i seneste laget. Så det blir meg og tulla mest om dagene her også. Vi kjenner heller ingen andre med små barn. Forstår deg godt.
Magda73 Skrevet 14. februar 2008 #12 Skrevet 14. februar 2008 Så trist at du føler det slik, for barselgrupper er en fin måte å bli kjent med andre på. Men legg det bak deg og forsøk å gå på noen andre aktiviteter sammen med babyen, så kanskje du blir kjent med noen som "treffer" deg bedre. Meld deg på et kurs i babymassasje, musikk i livets begynnelse (dette koster litt , da), gå på babysang i kirka, åpen barnehage eller se om helsestasjonen har noen tilbud. Selv om det kan virke slik er det IKKE alle som kjenner andre på disse aktivitetene, så du trenger ikke føle deg dum for at du kommer alene. Dette er aktiviteter med barnet i sentrum... Ikke skam deg for at du er i et lavtlønnsyrke og har dårlig råd. Det er ikke flaut å bare drikke kaffe! lykke til
Gjest Rebel m/jente Skrevet 14. februar 2008 #13 Skrevet 14. februar 2008 Du kan jo kanskje prøve deg på et dinbaby-treff? På venstre siden her kan du klikke deg inn på DIB-treff og se om du finner en gruppe i ditt område. Hvis ikke kan du arrangere et treff selv=) Det arrangeres også ofte treff for spesifikke aldersgrupper, så hvis du er ung mor kan du jo gjerne gå på noen av ung mor-treffene. der møter du nok få advokater og leger =) (skal godt gjøres å være utdanna det i begynnelsen av 20-årene ihvertfall!) det arrangeres hjemmetreff der man tar med litt kaker/kaffe selv, trilleturer, kafe'turer, turer i åpen barnehage osv osv. åpen barnehage er jo også veldig fint for de som ønsker kontakt med andre småbarnsforeldre. Hør med kirkens bymisjon (er det ikke de som arrangerer det?) i ditt område. eller er det kanskje frelsesarmeen som har det? Åpen barnehage er altså et sted der du og babyen kan gå, og så blir det drukket kaffe, du kan spise lunsj der (veldig billig) og prate med andre småbarnsforeldre mens barna leker sammen =)
mamma til s@lma Skrevet 14. februar 2008 #14 Skrevet 14. februar 2008 Jo da, jeg skjønte jo du var HI. Her har HS ganske så mye info om hvordan foreldre har det, da de var hos meg på barselbesøk spurte da ganske mye om hva vi jobbet med, utdanning, om vi hadde familie i nærheten, venner eller bekjente med småbarn, så jeg kan si at de har en god del info. Og til tross for det at de vet godt at jeg har ingen å treffe og ingen familie i byen ( ikke i landet en gang ), så fikk jeg ikke være med i barselgruppe. Rar tenkemåte synes jeg. Snakk med HS om det du beskriver for oss. Det kan jo ikke være umulig, hvis du har det så dårlig som det høres ut. Og hvis det ikke går, så må du kanskje vurdere om det er noen vits å gå på treff som gir deg slik følelse..det skal jo virke omvent.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå