tresøtesmå-torødogenblå Skrevet 20. januar 2008 #1 Skrevet 20. januar 2008 å legge til rette for at flest mulig velger å få barn, helst litt tidligere enn gjennomsnittet er i dag. Dette er fordi staten (les: alle vi innbyggerne) er avhengig av at det produseres nye borgere som kan være med på ta seg av den oppvoksende og den "hendøende" delen av befolkningen. Både ved å direkte ta seg av den (barna, de eldre, de syke osv) og ved å jobbe og betale skatt slik at vi får råd til dette. Dermed er det statens oppgave å sørge for at det 1: er mulig for folk å fortsette et aktivt yrkesliv etter at de har fått barn 2: er mulig for de som ikke kan se for seg å sende barn i barnehage å være hjemme for å ta seg av dem 3: er mulig å få til en kombinasjon hvis det er det man ønsker. Alle dere som sier at man selv har valgt å få barn, så man får selv finansiere det: Dere glemmer noe som er kjempeviktig! Uansett hvor egoistisk behovet for å reprodusere seg er, ville faktisk ethvert samfunn gått under uten dette behovet. Så ja, det er statens oppgave å betale dem som ønsker å gå hjemme, og det er statens oppgave å sørge for at det finnes barnehageplasser til dem som ønsker/trenger å jobbe. Det er i det hele tatt en av statens viktigste oppgaver å sørge for at folk velger å få barn!
Loglady Skrevet 20. januar 2008 #2 Skrevet 20. januar 2008 Er punkt 2 og 3 et uttalt mål fra statens side, eller er det ditt personlige syn på saken?
*dum&deiLig*™ Skrevet 20. januar 2008 #3 Skrevet 20. januar 2008 Tror de aller fleste driter langt i å ta staten med i vurderingen når det gjelder å få barn eller ikke. Norge er et av de aller beste landene å få barn i, med goder i fleng.
tresøtesmå-torødogenblå Skrevet 20. januar 2008 Forfatter #4 Skrevet 20. januar 2008 Dette var vel litt til alle som mener at staten ikke har noe med å betale for at folk får barn. Og ja, dette er mitt personlige syn på saken. Og jo, jeg tror mange tar staten med i betraktning, selv om de ikke tenker eksplisitt på staten. Man tar med i betraktning hvorvidt man vil være i stand til å gi barna sine det livet man ønsker, og hvorvidt man selv er i stand til å få ha det livet man ønsker. Da tenker jeg fortrinnsvis på økonomi, men også om det er mulig å få barnehageplasser osv. Og det er statens oppgave å legge til rette for dette. Og siden alle mennesker er forskjellige, må man legge til rette for at det ikke bare er et mulig valg.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå