Anonym bruker Skrevet 14. januar 2008 #1 Skrevet 14. januar 2008 Vet ikke helt om dette inlegget passer i denne gruppen men prøver. Jeg går rundt med etternavnet til x mannen til mammaen min, det er 7 år siden de blei skilt og mamma er gift på nytt og har et annet etternavn. Jeg aner ikke hva jeg skal gjøre. Har ikke kontakt med pappaen min så vil ikke skifte til hans, vil heller ikke skifte til det mamma har nå, og vil heller ikke gå tilbake til mammas pikenavn. Jeg er selv forlovet men han vil ikke gifte seg, det kommer aldri til og skje. Vi skal ha en baby sammen om 2 måneder og hun skal ha hans etternavn. Hva med meg? Jeg vil også ha et annet etternavn, vil ha noe som har med meg og gjøre. Hadde ikke gjort meg no og hatt sambo sitt etternavn, men det er jo ikke akkuratt som jeg vil spørre han om det, har prøvd og hinte. Men han tar ikke et hint. Og når barnet vårt skal ha han sitt etternavn vil jeg jo at hun skal være knyttet til meg på en måte også.. Men jeg vil jo ikke at hun skal ha det etternavnet jeg har nå som ikke har noe med meg og gjøre en gang.. Noen som har noen råd??
Babyluren Skrevet 14. januar 2008 #2 Skrevet 14. januar 2008 Uff. Vanskelig problemstilling. Tror du må slutte å gå som katten rundt grøten, og ta dette opp med mannen din direkte. Bare lurer på en ting... Hvorfor forlove seg om dere ikke har planer om giftemål? Skal det ha noe å si for økonomien må dere enten gifte dere eller skrive avtaler/testament. Lykke til.
Anonym bruker Skrevet 14. januar 2008 #3 Skrevet 14. januar 2008 Vi var vel egentlig enige om at vi ikke ville gifte oss før vi forlovet oss. Men nå vil jeg gjerne, siden det er med han. Kunne godt vært gift med han:) Men han er fortsatt negativ til det, kan jo hende han endrer mening om noen år. Vil si vi er forlovet for at det er et tegn på at vi elsker hverandre og at vi hører sammen. Også syns vi det er koslelig:) Han har ikke fridd eller no. Vi blei bare enige om og folove oss og kjøpe ringer, også gjorde vi det lissom bare:) Ikke no økonomisk. Skulle ønske han ville. Eller hvertfall bare tilbydde meg etternavnet sitt
Anonym bruker Skrevet 15. januar 2008 #4 Skrevet 15. januar 2008 Spør han direkte, og hvis han ikke liker tanken på at du skal ta hans navn tyder det på at dere har noen problemer dere må ta tak i. Det viktige her er jo hvorfor han ikke vil gifte seg spør du meg.. Er det av mer "politiske" grunner er det jo ok, men er det fordi han er usikker på felles framtid er det verre. Ta det opp med han. Dere må jo kunne snakke sammen når dere planlegger å leve livet sammen og skal ha barn. Hvis ikke er fundamentet forholdet er bygget på ganske spinkelt synes jeg.
Anonym bruker Skrevet 15. januar 2008 #5 Skrevet 15. januar 2008 Det er av politiske grunner. Har ingen ting med meg og gjøre. Men vi var jo egentlig enige om det før vi forlovet oss. men nå hadde det ikke gjort meg no allikevel. Håper bare han spør meg om jeg vil ha hans etternavn, så jeg slipper og spørre han om det. Det er så vanskelig og framlegge et sånt spm syns jeg..
Ditzy Skrevet 17. januar 2008 #6 Skrevet 17. januar 2008 Beklager, jeg må bare spørre: Er du ute etter råd som du sier i ditt første innlegg, eller vil du bare lufte tankene dine? Du har fått gode råd, men sitter fremdeles og "håper" og tråkker rundt grøten. Fortsetter du slik kommer du definitivt til å måtte beholde ditt nåværende etternavn. Ja, det er vanskelig å fremlegge et sånt spørsmål, men mannen din er ikke tankeleser. Vi du gifte deg med han? Hvis ja: Fri til han (og er du gammeldags og mener kvinner ikke skal fri er det bare å vente til skuddårsdagen, da har vi jo "lov"). Vil du bare ha etternavnet hans, så fortell han det du skrev innledningsvis her, så vil han sannsynligvis la deg ha navnet sitt. Hvis dere skal bo sammen og ha barn sammen må dere da for guds skyld kunne prate sammen? Og forresten: Hvis dere ikke skal gifte dere bør dere uansett sørge for felles testamente, at livsforsikringene deres dekker hverandre og inngå samboerkontrakt. Han kan jo få jobben med å fikse dokumenter og tinglysing
Anonym bruker Skrevet 18. januar 2008 #7 Skrevet 18. januar 2008 Takk for god hjelp:) Ja jeg er litt treig av meg, vet fortsatt ikke åssen jeg skal legge det fram for han, men jeg har fortalt alt etternavn surret i seg selv, og at jeg ikke vet hva jeg skal bytte til. Har tenkt litt på skuddårs dagen ja.. Men jeg er enda ikke sikker på om jeg vil gifte meg selv, vil jo egentlig bare ha etternavnet sånn at man ser vi er i familie:)
Anonym bruker Skrevet 18. januar 2008 #8 Skrevet 18. januar 2008 Pikenavnet til moren din? Dette er vel noe av grunnen til at jeg aldri skal skifte etternavn, uansett.
Anonym bruker Skrevet 19. januar 2008 #9 Skrevet 19. januar 2008 Vil jo ikke hete det heller. Er ingen i familien min som heter det.. Mamma er gift på nytt hun, søskna mine har det etternavnet jeghar nå, men det er fårståelig at de har det for det er dems FAR som kom med det.. Jeg er en ingen.. Og jeg vil gjerne ha samme etternavn som mannen min jeg bare venter på han skal spørre eller jeg tar meg sammen og tørr spørre om det..
Kahbean Skrevet 19. januar 2008 #10 Skrevet 19. januar 2008 Du kan faktisk søk om å få samme etternavn til din sambo uten å gift dere. Da er problemet løst! Da får du samme navn som ditt barn og kan bli kvitt det du har no. Du kan ha samme navn som din sambo men er det noe om skjer at dere skiller lag så er dere fortsatt ikke gift. Snakk til din sambo og spør om det er en mulighet. Hvorfor ikke? Han vil jo være forlovet med deg så bare få han til å forstå at du vil ha samme navn som deres barn osv. Forstår han ikke så forklar at han må tenke seg om hvordan det hadde vært hvis du heller gir barnet deres ditt etternavn. Det er bare å søke til trygdekontoret. Jeg kjenner en som hadde lyst å bli kvitt etternavnet fordi det minnet han på hans foreldre. Han forandret faktisk etternavnet slik at det ble det samme som hans fornavn! Ikke så fint synes jeg men han fikk det slik han ønsket. Nå har han 2 navn, et fornavn og et etternavn, og de er det samme! Lykke til!!!
Anonym bruker Skrevet 19. januar 2008 #11 Skrevet 19. januar 2008 Hehee , ja jeg vet at jeg kan skifte. Det har jeg o vist hele tiden. Vi skal jo heller ikke gifte oss.. Greia er bare åssen i all verden skal jeg få han til og spørre meg om jeg vil ha hans etternavn uten og spørre selv? JEG vil ikke være den som spør. Jeg har prøvd og hinte, men han er jo bare mann stakkar;) De tar jo ikke hint de... Så jeg hinter og venter og han skjønner ikke.. Kommer aldri til og komme no vei..
Tony Soprano Skrevet 19. januar 2008 #12 Skrevet 19. januar 2008 Ærlig talt! Spør mannen! Dere er da for guds skyld forlovet og venter barn. Dere må da kunne snakke sammen. Skjønner ærlig talt ikke hvorfor du ikke vil spørre? Hvorfor vil du ikke spørre? Og hva er det værste som kan skje? Hadde jeg vært han hadde jeg bare blitt gla for å bli spurt om noe sånt! Og sier han nei, er det ganske rart. Da har dere kanskje mer å snakke om enn etternavn...
Anonym bruker Skrevet 20. januar 2008 #13 Skrevet 20. januar 2008 Slapp av da, Har ikke opdatert her med at det har ordnet seg! Jeg får hans etternavn!!
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå