Gå til innhold

Hva skal til for å bli besøkshjem/ avlastningshjem?


Anbefalte innlegg

Skrevet

Hvordan er prosessen for å bli godkjent for dette?

Hva kreves?

Skal man gjennom den samme prosessen med kurs etc som fosterforeldre?

Flott hvis noen som er/ har vært besøkshjem kan dele sine erfaringer!

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Fint lite.

 

Man må være voksen, det er fint om man er to. Man kan være barnløs eller ha egne barn. Man må ha husrom, men det behøver ikke bety eget rom til barnet/a.

 

Det eneste absolutte kravet er vel i grunn at man føler man har overskudd og noe å bidra med, og at barnevernstjenesten sier seg enig.

 

Ingen kursing etc. Vanligvis et hjemmebesøk/intervju av to fra barnevernstjenesten, deretter info om aktuelt barn, deretter møte med barnet og foreldrene, deretter beslutning. Men akkurat hvordan det legges opp varierer fra kommune til kommune.

Skrevet

Kan også gjøres på annen måte. Jeg er besøkshjem for en gutt der moren ønsket å bruke meg og ba om å få meg. Derfor slapp jeg unna allt av hjemme besøk og møter, var bare der en gang for å signere kontrakt og få den informajon jeg trengte. Men nå var dette et barn jeg jobbet med 5 dager i uka også da. Og han er sterkt funksjonshemmed og derfor kan det være ekstra vanskelig å finne avlastningshjem.

 

Nå var jeg heldig og haret flott forhold til moren fra før av så overgangen til å være besøkshjem gikk veldig greit for oss.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...