Gjest Skrevet 12. januar 2008 #1 Skrevet 12. januar 2008 Vi har prøvd i noke som føles som ein evighet å lære sønnen vår å gå på do. Han blei tre år i november. Han hadde ei periode det gikk veldig fint. Han sa ifra når han måtte tisse, og gjorde det på do. Og vi tenkte at no er han snart avvent, no har det begynt å nærme seg. Han tør ikkje bæsje på do, og det er heilt greit, vi presser han ikkje. Men no har det blitt sånn at det virker som han ikkje "gidder" å gå på do (stygt sagt, og er ikkje heilt det eg meiner, men det var den mest beskrivande måten å sei det på) Det er evig lenge sia han har sagt ifra, vi setter han på do innimellom og då kjem det tiss kvar gang. Eg veit at han kjenner at han må, og eg veit han kan holde igjen. Både foran og bak. Eg snakka med han om det idag, og hans seier han har lyst å være stor gutt og gå uten bleier. Og at dei fleste i barnehagen (av dei på hans alder og dei som er litt yngre enn han) går uten bleie. Eg spurte han om ikkje det er ekkelt å ha tiss og bæsj i trusa (Viss det går ei stund før vi merker at han har gjort noke, han seier aldri ifra om at han har tissa/bæsja seg ut heller), men han sa at det var det ikkje. Det virker som han ikkje bryr seg om han er våt eller har bæsj i trusa. Lei av å vaske uttissa og utbæsja kle no....vurderer å ta på han bleier igjen...men det er ikkje den beste løsninga heller. Og dessuten vil han helst gå uten bleier sjølv. Vi gjer ikkje eit stort nummer ut av det når han har gort i buksa, berre tar han med og vasker og skifter.Og seier noke sånt som: Oppsann, jaja, neste gang kan du prøve å gi beskjed :-) Og, ja..vi prøver med premier...han får eit smilefjes kvar gang han tisser og to om han bæsjer. Når han har samla ti får han premie(som han sjølv har vært med og valgt ut. F.eks sokker, truser,o.l med tøffe motiv) Vi har en ekstra premie ståande på hylla som han skal få når han har bæsja på do.Det er ein leike som han sjølv har valgt ut. Føler meg så motlaus....veit ikkje heilt kva vi kan gjere. Kanskje det er noke vi gjer gale?
Gjest Skrevet 12. januar 2008 #2 Skrevet 12. januar 2008 Har dessverre ingen gode råd, men har det mye på samme måte med min gutt som ble 3 år i desember. Håper og tror det går seg til når man modnes litt mer. Vi ikke lage alt for stor sak av det. Kjenner til flere barn som har slitt med forstoppelse pga for mye mas om bleieavvenning.
Min *lille* prins*er stor* Skrevet 12. januar 2008 #3 Skrevet 12. januar 2008 samme sleit jeg med min gutt, han var tørr i juli/august 2006, men så stoppa det opp. gadd ikke si fra når han hadde tissa/bæsja... etter hvert fikk jeg han til å gå på do når han bæsja, (det vistes ganske godt når han bæsja, så en dag jeg så det sa jeg med et trist ansikt at jeg ikke var noe glad i å skifte bæsje bleier, og det var den siste jeg skifta!) 1. november 2006 slutta han på dagen, han begynte i bhg. den dagen. jeg hadde siden juli det året lovet han en overaskelse når han sluttet, men han fikk ingen ting mens det holdt på.
Gjest Skrevet 12. januar 2008 #4 Skrevet 12. januar 2008 Det som er med min godgutt, er at ein ser det ikkje på han når han bæsjer/har bæsja. Sånn har det alltid vært, heilt sia han var baby. Ei periode lukta det ikkje engang...(då vart det ein del sår stomp..uffameg...) Takk for svar begge to :-)
~sjiraff~ Skrevet 12. januar 2008 #5 Skrevet 12. januar 2008 Vi sliter med det samme selv om dagen.. Snuppa har vært tørr (ikke bæsj, det gjør hun i bleie) i 1/2 år.. nå pølutselig tisser hun på seg mange ganger hver dag.. Kan tisse på seg 5 minutter etter t hun har vært på do... Trodde det kunne være blærekatarr (etter tips fra bhg), men det var det ikke... S¨å det er jo rett pg slett latskap..!
Gjest Skrevet 12. januar 2008 #6 Skrevet 12. januar 2008 Det er det eg trur det er med min gutt og (tissinga då..bæsje på do har han ikkje gjort før heller, eller dvs han har gjort det en gang), at han rett og slett syns det er veldig greit å bli skifta på og slippe å gå på do. Slippe å avbryte leiken og sånn...
Gjest Skrevet 12. januar 2008 #7 Skrevet 12. januar 2008 Dytter litt og håper det finnes ei magisk løysning ein eller anna plass
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå