Gå til innhold

dere som koker havregryn til de små...


Anbefalte innlegg

Skrevet

hva har dere oppi ? smaker det bedre hvis jeg kokoer med melk eller vann?

ser noen anbefaler rosiner , hvor masse rosiner i såfall ..... ?

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Jeg vokste opp på havresuppe jeg :) Så lenge jeg kan huske spiste jeg og brødrene mine det til frokost og kvelds hver eneste dag :)

Mamma hadde i husholdningsaft da... ikke det man anbefaler idag vet jeg..

Jeg skal prøve å koke opp med både rosiner og tørka mango og annen fukt, også får jeg se hva hun liker best. Men jeg vet heller ikke hvor mye av frukten man trenger.. Kanskje en ss til 150 ml??

Skrevet

Når kan jeg begynne med dette forresten? Tuppen er 7 mnd om en uke, går vel greit da? Hun har kun fått risgrøt og smaksprøver på annen mat til nå.

Skrevet

ja det tror jeg no skal gå greit , gutten min er 10 mnd han skal prøve det for første gang i kveld han er så lei de pakkegøtene .... har gitt han sånn frokostgrøt tidligere som jeg kokte opp med mme det var han helt tussete etter hehe .... men åssen gjør man det då koker opp melk og hvier havregrynene oppi ? er så redd for å ta for mye rosiner siden han blir løs i magen av de ( er nemmelig tussete etter de og ) jeg har jo noen nestle sine fruktbeger med banan og eple ...kanskje jeg prøver de istd

Skrevet

Jeg tror jeg ville kokt opp melka med gryna i jeg kanskje, sånn at de blir "gjennomkokt"? Jeg gjør i allefall det med vann. (spiser havresuppe ennå jeg.. :)) Du kan jo bare prøve deg fram!

Skrevet

det stod visst bakpå pakka hva jeg sku gjøre ..blandet i roseiner men synes ikke det ble nok smak så jeg blanda i noe fruktmos, det gikk ned på høykant,

Skrevet

Her er det havregrøt, jeg er vokst opp på, som jeg lager til gutten min. Koker på melk og har på litt sukker, kanel og en liten smørklatt i midten. Klarer ikke de som er kokt på vann....

Skrevet

Lagde havregrøt i kveld. For en god prosjon bruker jeg halvannen dl. havregryn, 3 dl veske. Jeg bruker å blande vann og melk halvt om halvt. Koker tre minutter. Moser banan og har opp. Supergodt!

Skrevet

Havregrøt: Til små barn synes jeg en skal koke på melk. Det er toppidrettsutøvere og oss på slankern ;) som koker på vann. Havregryn er supersunt. Men for at småttisene skal få litt mer feite enn oss voksne koker jeg på melk. Tar oppi en liten spiseskje smør også. Litt rosiner oppi også gjør susen. Da blir rosinene bløte og gode for de små.

Har jeg ikke rosiner moser jeg litt banan oppi, eller banabiter(kommer an på hvor stor ungen er med tanke på hva han klarer å tygge).

 

Havresuppe: Når unger er syke og orker ikke spise lager en havresuppe(slik min mor gjorde, min mormor gjorde osv. og slik de lager på sykehusene). Ta vann, havregryn og ublandet saft i en kjele. La dette koke lenge. Poenget er at grynene skal kokes GODT inn. Bruk mye vann. Ta en sil og legg den over en bolle/stor skål. La det renne ned i skålen, må gjerne persse det litt nedi siden det er mye havregryn som ikke er løst opp. Hell dette over på en flaske som du har klippet tuppen av (til babyer kan du ikke ha stor åpning såklart. Men til min 2 åring og 4 åring går det fint). Da har du laget havresuppe. Nydelig godt, og sunt for syke barn. Ungene mine vil gjerne også ha det i helgene... da har vi god tid om morgenen. Da kan de sitte og kose seg med hver sin flaske. Dette blir en slags frokost for dem.

 

Ellers har de aldri brukt flaske, aldri fått mme. Har ammet de til de begge var over 2 år. Men litt havresuppe-kos på flaske er jo godt da.

Og når de små er syke og ikke har særlig matlyst, klarer og orker de som regel likevel å drikke. Derfor er det lurt å lage drikken på havregryn siden de da får næring i seg også :-)

 

 

 

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...