Gå til innhold

Noen som har begynt å tenke på dåpen?


Anbefalte innlegg

Skrevet

Har dere tenkt ut hvem dere vil ha som faddere, hvilken mat dere skal ha, hvem dere skal be osv osv?

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Begynte og tenke på maten i går jeg!!

Åssen mat og kostnadene???

 

Dåpskjolen er i boks.Generasjonskjole som er ca 110 år gammel.

Blir nok brukt for siste gang på min side nå pga den faller snart fra hverandre..Den burde blitt verna;=)

 

Fadder hvet jeg ikke,men tenket ekanskje hans bror+kone og min bror.......Vanskelig det der:=(

 

 

Du har ikke noen gode tips til mat????

Har mest lyst til og lage istand noe selv...Koster jo ut av hvitøyet og bestille!

Skrevet

Har tenkt på dåpen ja.. Mye fordi vi ikke har vært sikre på om vi skal ha dåp eller ikke. Men tror det blir til det, fordi da trenger vi ikke å angre på at vi ikke gjorde det i alle fall.. Litt teit grunn, men begge to er så usikre..

 

Har tenkt på hvor vi skal ha dåpen, i hvilken kirke, og hvem vi skal ha som faddere. Er usikre på hvem vi skal be, fordi jeg har mange søsken, og i tillegg flere ste-søsken, og hvis vi skal be alle blir jo selskapet på rundt 30 stykker.. Syns det blir mange, men føles rart å utelate noen også.. Mat har vi ikke begynt å tenke på en gang, men svigermor lager nok koldtbord regner jeg med. Hun er super på det ;-)

Skrevet

Jeg har også begynt så smått å tenke på dåpen.. Det vanskeligste her er hvem skal være faddere.. Prøver å tenke som så at det må være noen som barnet mitt kan vokse opp hos om noe skulle skje med meg og sambo.. Men så er jeg redd for å tråkke noen på tærne også da... :-/ Blir nok en lang diskusjon når det nærmer seg akkurat det med faddere...

 

Kjole er i boks, det blir enten den jeg hadde, som mamma har laget, eller den sambo hadde, men tror det blir min faktisk.. Om ikke lille gull blir for stor da.. hehe...

 

Lokale er egentlig også i boks, blir bygdahuset her ute tenker jeg.

 

Maten vet jeg ikke enda.. Men noen tips man kan lage selv er jo sosakjøtt, koldtbord, og stek.. Kommer vel på mere etter hvert..

Kommer nok til å lage maten selv vi også, muligens bestille ferdig stekt kjøtt, også ordne med tilbehør selv, eller kansje koldtbord.

Skrevet

Ja, det med dåp er jo veldig individuelt, men jeg syns at det er bedre at barnet selv kan bestemme til konfirmasjonen om h*n vil fortsette å stå som medlem hos statskirken, ved å konfirmere seg kirkelig/borgelig eller la det være, også døpe de mens de er små. :)

For jeg tror ingen har vondt av å være medlem der. Men så klart, det er jo opp til hver enkelt. :)

Skrevet

Det lønner seg vel litt økonomisk og lage mat selv...Ville jeg tro.

Vi blir bare en 20 gjester men prisen på og bestille koldtbord for eks stipuleres til ca 5500-6000 kroner.

Kaker og dessert er jo ikke noe prob og lage selv!!

 

Faddere budre være noen som du hvet alltid kommer og være der for dere og barnet deres.

 

Lurte nesten på et litt utradisjonel feiring,venter til juni med dåpen og stelle istand en grillfest i hagen vår.Men da er vi avhengig av været igjen....Og her på sørlandet....i wish:=(

Skrevet

Koldtbord er jo enkelt å lage selv da. :) Kjøpe inn forskjellig typer brød/rundstykker, kjøpe inn en del spekemat, røkelaks, lage eggerøre, en frisk salat, potetsalat, gjerne en selvlaget påleggssalat, kjøpe kyllingvinger å varme, kansje en gryterett (kjøper base og tilsetter kjøtt), og ellers noe godt pålegg.

Regner med du får god hjelp også om du ber om det, av foreldre/tanter/søsken

 

Evnt. så kan du jo ha tapas.. Jeg er ikke sånn tapas fan, men om dere liker det. :)

 

Litt dumt å satse på fint vær ja kansje.. Hehe.. trist om hele selskapet regner bort..

 

Og desserter og kaker lager du jo noen, får noen og kansje kjøper en eller to..

Skrevet

Skal vi se...

 

Kjolen er i boks! Mammas brudekjole , som hun sydde om tilmeg og søstra mi sin dåp :-)

 

Lokale : Usikkert

 

Gjester: 20 ca

 

Mat: Sodd eller koldtbord.

 

Faddere: sårt og ømt tema. har 4 venniner som jeg skal velge mellom , samt samboeren min sin side. vi skal ha 4 stk.

De to på hans side er vel egentlig valgt , men ikke de to fra min side.. redd det blir noen som blir fornærmet der ja..

Så vi får se .

 

Så er det dette med bæring , luemor , osv...

Det er egentlig bestemt i mitt hode da :)

 

Dåpsdagen skal være 23 Mars , -08 . Min pappas fødselsdag & første påskedag!

 

 

Skrevet

Har tenkt litt, ja. Har funnet ut hvem vi vil ha som faddere, det blir hver vår søster+ deres mann. Så nå gjenstår bare å spørre dem... Bortsett fra det, har jeg fått "låne" en kokk (broren til ei venninne) som har sagt seg villig til å lage mat i bytte mot en six-pack og snickers. Så da må vi finne ut hva vi skal ha. Har ikke begynt å tenke på gjesteliste ennå, vurderer om vi bare skal ha nærmeste familie, (våre foreldre og søsken) eller om vi skal ta med tanter og onkler, søskenbarn og. Ingen av oss har en så altfor stor familie, så det blir nok alle, tenker jeg. Da blir det nok bortimot 25/30 stk? ....og da ble det endel allikevel, ja...

Skrevet

Vi skal ha dåp for 3. gang, så det begynner å bli "rutine". Vi blir ca 25 med barn og voksne. Kommer til å ha festen hjemme og bestille koltbord fra catering. Vi får mye tilreisende besøk, og vil bruke tiden sammen med dem fremfor å stresse med mat hele helga. Regner med at maten kommer på ca 5000,- Vi har god plass, og skal ha dåp på forsommeren, så da er det håp om å kunne være mye ute.

 

Kaker ordner vi selv, kanskje med unntak av en marsipankake.

 

Faddere blir vanskelig denne gangen. I og med at vi har to barn fra før har vi på et vis brukt opp de nærmeste. Har pleid å velge faddere fra familien, men denne gangen blir det nok noen venner som blir spurt.

Skrevet

Vi bruker min dåpskjøle som mamma både har sydd og vevd stoffet til.

Vi ber nærmeste slekta, så vi blir ca 55 stk. og vi bestiller koldtbord fra en cateringbedrift.

Faddere blir søsken med ektefeller.

 

Enkelt og greit ;)

Skrevet

Jeg er en av de heldige som har ei venninne som er kokk, så hu lager snitter til tredve gjester. (det blir enklest pga allergi i familien) kakene baker vi selv, utenom selve dåpskaken.

Kjolen er i boks. Lokale vet jeg ikke enda, for vi er på utkikk etter å kjøpe leilighet nå.

Faddere tør jeg ikke tenke på en gang. Redd for å tråkke folk på tærne ja:(

Skrevet

Jeg har begynt å tenke ut ja.

Fadderene er valgt, men gjenstår å spørre de :o)

Blir et lite selskap denne gangen...ikke så god råd akkurat nå i forhold til sist. Men så har vi dåpskjolen klar nå( fikk sydd sist).

Maten blir kanskje laget hjemme...kommer ann på om vi får plass til å ha selskapet hjemme eller ei. Vi får se...

 

 

Skrevet

Ja, helledussen, det blir litt av en kabal! Jeg er skilsmissebarn, men både mamma og pappa fant en ny ganske tidlig og de er sammen ennå. Sambo sin famile derimot, der har begge foreldrene vært gift og skilt igjen etter de skilte seg fra hverandre, og har nå nye samboere.. Problemet er at disse eks-steforeldrene var inne i bildet veldig lenge, ca 20 år, så sambo føler det er veldig vanskelig å bare utelukke dem. Det skjønner jeg jo.. Og så har vi til sammen 7 halvsøsken og noen av disse er i seriøse forhold, så de må nesten inviteres med følge.. Puh! Tror jeg regnet ut at vi blir rundt 35 med KUN den nærmeste familien.

I tillegg vil jeg ha mine beste venner der, da de er vel så viktige for meg som familien.

Vi studerer i Danmark, så dåpen blir første gang vi kommer hjem med lille nurket. Vet det er mange som regner med/håper på å bli invitert for å bli presentert for den lille, men jeg vet søren ikke hvordan vi skal få plass til alle (eller råd...).

Når det gjelder faddere skal min kjære far, sambos mor og søster og min beste venninne være faddere. Enkelt og greit..driter i om noen blir fornærmet, det er i såfall deres problem!

 

Mat orker jeg ikke tenke på engang... ser pengene flakse ut av vinduet allerede..

Skrevet

Jeg har ikke termin før i mars, men har allerede begynt å tenke litt på dåpen ja. Kjolen er iboks. Første gang valgte vi faddere fra familien, andre gang blant venner, denne gangen blir det en blanding, den yngste er nevøen min på 14, siden han er så superinvolvert i alt med graviditeten og nesten den som gleder seg mest. Var ok med ung fadder siden han går til konf.undervisning sa presten. Også til den mellomste hadde vi en veldig ung fadder, det syns jeg er litt koselig for de vil jo kunne føkge hverandre lenge. Dessuten en god stund til disse skal ha egne barn, og har derfor vist en veldig interesse for våre. når det gjelder mat er jeg heldig å ha en svoger som er kokk og som gladelig blir hjemme og lager maten mens vi er i kirka. Kaker setter jeg bort til mødrene våre. Har nok med tre unger som skal pyntes og huset, så glad for å ikke måtte stresse med mat etc. Dato håper jeg blir 4.mai.

Skrevet

Dåp ja, tør nesten ikke tenke på det engang...

 

Samboer er så lite kristen som det går an, samme med familien hans.

Jeg derimot kommer fra en veldig kristen familie og det ville føltes veldig unaturlig for meg å ikke døpe barnet mitt (jeg er ikke veldig kristen selv, men har fortsatt barnetroa). Men nesten så jeg ikke tør å ta det opp med han flere ganger, for får alltid som svar at det ikke er noe selvfølge at vi skal døpe barnet vårt..

 

Det er jo noe vi må bli enige om, er klar over det. Men hvordan tenker dere andre på det? Jeg tenker at for barnet sin del er det bedre å bli døpt og heller velge selv om h*n vil bli konfirmert i kirken eller borgerlig..

 

Han bruker som unnskyldning at jeg ikke akkurat flyr ned kirka.. Men for meg går det mye på tradisjon også og jeg ville følt det veldig rart å ikke døpe mitt eget barn. En annen ting (som selvfølgelig ikke bør spille inn, men som selvfølgelig gjør det) er at min familie ville blitt veldig lei seg og skuffet om vi ikke døpte barnet vårt.. Holder liksom at vi har fått barn utenfor ekteskap :P

 

Noen meninger?

Skrevet

Som jeg skriver lengre opp her, så tenker jeg som deg. Bedre at barnet får velge selv når det skal konfirmeres. :)

Dessuten så er det vel ingen som har vondt av å være medlem av statskirken.

Og ja, det er litt det med tradisjonen også.

Og om man lærer litt om kristendom så gjør det bare godt.. F.eks de 10 bud er jo mest om folkeskikk egentlig, at man ikke skal banne, stjele, drepe, at man skal være snill mot mor og far, osv osv.. Så tror barna har godt av å lære de.

Jeg er heller ikke sånn kristen, men jeg har også barnetroa. Familien min er heller ikke rett kristen, og springer ned døren på kirka, men likevel, vi bor da i et kristent land.. :)

Men så klart, det er jo opp til hver enkelt. For meg blir det veldig kunstig om jeg ikke skulle døpe barnet mitt.

Skrevet

Det er det jeg tenker også. At det ikke vil føles så ille for han å skulle døpe barnet sitt som det vil føles for meg å ikke få døpe det.. Kanskje egoistisk men.. Nå pleier han alltid å få siste ord her hjemme da... Han kommer vel til å bruke at vi ikke kan gjøre det hvis begge er enige.. Men begge er jo ikke enige om IKKE å døpe barnet heller... Vanskelig..

Men han mener at det blir falskt for han å skulle bære barnet til dåpen når han ikke har troa. MEN han vil gifte seg i kirken pga tradisjonen og at han alltid har sett for seg et kirkebryllup! Så hva er forskjellen??

 

Blir veldig kunstig for meg også om jeg ikke skulle døpe barnet mitt, det er en tradisjon jeg har vokst opp med og jeg har som sagt fortsatt barnetroa selvom jeg ikke er en praktiserende kristen..

Skrevet

Så han vil gifte seg i kirken ja, men ikke døpe barnet sitt der... Det er igrunn enda merkeligere.. For da er jo både du og han medlemmer av statskirken, men ikke barna deres....

Ja, er nok en vanskelig situasjon dette...

Men det blir ikke kunstig for han å stå å love evig troskap forran Gud da? Hehe.. Huff.. Hørtes merkelig ut ja..

Skrevet

Ja, det er merkelig, men der har vi hans syn på ting - DET er plutselig veldig naturlig. (og da bør han skjønne at det er naturlig for meg å ha en dåp også..) Glad for det jeg da, for har alltid sett for meg kirkebryllup selv.. men... Han sier han skal snakke litt med presten på forhånd for å få det mer personlig da, ikke bare kristendom osv...Så han skal altså ikke stå og love evig troskap foran Gud mener han - han skal love evig troskap til meg..Heller få presten til å fokusere på andre ting enn bare det kristne. Men må han melde seg inn i statskirken når han gifter seg i kirken altså? For han er ikke det nå nemlig:) Blir moro å fortelle ham i tilfelle..hehe ;)

 

 

 

Skrevet

Trodde man ble automatisk medlem når man giftet seg jeg.. Er ikke sikker, men trodde det.. Men det går det vel an å finne ut..

Skrevet

Skal finne ut det ja. Vet iallfall at man ikke kan være fadder om man ikke er medlem i statskirka.. Så blir jo i tilfelle lite faddere fra hans side.. (har hørt om unntak altså, men regelen er visst at man må være medlem i statskirka... naturlig nok)

Skrevet

kjenner til flere som har vært faddere som ikke er medlemmer av statskirka,

er nok ulik praksis rundt omkring.

men, vil gifte seg i kirka og ikke døpe ungene, høres veldig dobbeltmoralsk ut spør du meg

Skrevet

Ja, det er visst unntak. Men en venninne av meg som ikke var medlem av statskirken måtte visst gå et par runder for å være fadder for nevøen sin. Det ordnet seg heldigvis da. Kommer sikkert veldig an på kirken.

 

Enig at det er dobbeltmoralsk. Nesten så jeg burde nektet å gifte meg i kirken om han nekter å døpe barnet... ;)

Er iallfall det jeg ikke skjønner, at det er så vikig for han å ikke døpe barnet når han vil gifte seg i kirken.. Som skrevet over her også så synes jeg det er bedre å la barnet bestemme selv ved konfirmasjonen. Hva hvis h*n plutselig ville konfirmere seg kristelig med venner da.. Også har h*n ikke mulighet til det før h*n døper seg.. Det vet jeg iallfall at jeg ikke hadde hatt guts til å gjøre da jeg var i konfirmasjonsalder.. Den alderen er jo alt flaut..

Skrevet

vi tenkte vi skulle gifte oss samtidig, sånn uten at noen vet om det :) lurer på hvordan reaksjoene blir ;)

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...