Gå til innhold

baby box/ boxit


mor til to. 15mnd og 6år

Anbefalte innlegg

Skrevet

hvor får jeg tak i dette....?

er de godkjent ennå?

 

håper noen vet

 

takker for svar

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Er det boxette du tenker på? En liten plast"balje" babyen kan ligge i i bilen? Vi leide iallefall på babyshop for noen år siden...

Skrevet

Ja jeg tror også bilstol er anbefalt fra nyfødt med unntak av spesielle tilfeller.. Vet ikke om boxette fortsatt finnes eller om det er ansett som sikkert nok osv. Er 6 år siden vi fikk de på babyshop slependen (jobbet med nyfødte da..)

 

 

Skrevet

vi skal på ferie i august. blir langt å sitte i bil for den lille da... er ikke plass til bag med sikkerhetsnett ved siden av stolen til guttungen.

 

blir fem timer i bil en dag... så blir det noen turer på 1-1,5 time et par dager... tur/retur...

deretter blir det hjem i bil 5 timer etter en uke...

 

har stol og, men tror det blir slitsomt for ryggen til den lille...

 

mente boxette ja...

Skrevet

En venninne av meg bodde midt i Europa når ungen ble født, og reiste til Norge når jenta var 2 uker, hun hadde barnesete... gikk helt fint! Du tar jjo pauser underveis også!

Skrevet

Når man skal kjøre langt med en bitteliten kan nok dette være en grei løsning ja. Grunnen til at vi hadde de var at to bager rett og slett ikke fikk plass i baksetet. Og det er jo hard bag så ville ta imot støyt ved evnt ulykke. Og barnet ligger spent i sele.

 

Ellers så sies det jo at dersom det hører til unntaket så kan barn sitte i bilstol over en litt lengre periode når de er veldig små. Men det er viktig ellers at de ligger mest mulig flatt pga utvikling av rygg osv... Så en ferie kan jo også kanskje være et unntak? Ser disse stakkars små som sitter hele dagen i stol når mor er på shoppingsenter så vet ikke helt hvor skadelig det er jeg? Hadde vært spennene med en slik test en gang!!

 

Lykke til i jakten på boxette;)

 

 

Skrevet

har ikke klart å finne informasjon om hvor lang den er...

min førstefødte var 53 cm når han ble født... mulig at det blir for lite når baby er en mnd

Skrevet

Ikke bruk bag eller boxette om du ikke er helt nødt(dvs. at det foreligger medisinske grunner).

 

Trygg Trafikk er klare på at det som anbefales til de små er bakovervendt barnestol, det finnes selvfølgelig noen unntak her som på så mange andre områder. Sveriges svar på Trygg Trafikk, NTF, sier at vognbag kun bør brukes hvis barnet har en form for funksjonshemning eller eventuelt andre spesielle grunner som gjør at barnet må ligge. De anbefaler da folk å forhøre seg med lege først.

 

Myten om at barnestol er skadelig for ryggen til de små

 

Det finnes ingen dokumentasjon på at det er skadelig for ryggen til de små å sitte i en bilstol. Noen velger bagnett/boxette på lengre bilturer på grunn av dette, men det stemmer altså ikke. Man skal uansett stoppe å ta pauser på lengre bilturer, det trenger både store og små. Lytt til barnets signaler, barnet sier som regel i fra om det har det ubehagelig.

 

Overlegen på barneintensiven ved Ullevål sykehus, Tor Einar Calisch, som forøvrig er en av Norges fremste eksperter når det gjelder barn i bil, sier at man burde ta en pause ca. annenhver time. Man trenger ikke å vekke et barn som sover for å ta pause.

 

Det med å ta pauser når man kjører er forøvrig sunt for alle i bilen :-)

 

http://sikringavbarnibil.blogspot.com/

EnMamma

Skrevet

Vi hadde boxette til vesla som vi brukte på lengre bilturer. Det var genialt! Kom jo bra ut i den testen du la ut link til litt lengre oppe også. Men de er jo fryktelig små, så når vesla var 4 mnd, var den lovlig trang. Men da satt hun mye bedre i setet sitt også, og foretrakk jo helst å bruke det uansett.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...