Gå til innhold

Trenger supre tips om tining av fryst mm!!!!


Anbefalte innlegg

Skrevet

Pappan tuslet rundt med ei hylende frøken på armen her, mens mamma stressa med å tine melka. Tok jo evighet jo!!!

Har hørt en ikke skal tine i varmt vannbad, kun kaldt?

Kan ikke tine i mikro? Har nå et måltid stående i kaldt vannbad inni kjøleskapet, klart til neste måltid da håper jeg.

Vesla skal og sove borte 1 natt i romjula, da leverer jeg bort 4-5 flasker fryst melk. Kan alle de stå i kaldt vannbad over natta, slik at en slipper å tine for hvært måltid?

Syns det er stress med hele pumpinga jeg, amme går greit =)

Men melka i frysen skal nå drikkes opp og byttes ut med ny.

Alle med gode tips, skriv de her da.

Takker på forhånd =)

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Tining av frosset melk

Det er best å tine melk over natten i kjøleskapet. Hvis man ikke har fått planlagt det slik, så er tining under rennende kaldt vann bedre enn tining i romtemperatur. Til nød kan man også tine i lunket rennende vann, men da må melken brukes med en gang. Det er når melken er over 4 grader at bakteriene vokser mest, så poenget er å holde den så kald som mulig fram til den skal brukes.

 

Oppvarming av morsmelk

Fersk og tint melk bør bare varmes èn gang og deretter kastes hvis ikke alt drikkes opp. Varm opp små porsjoner om gangen så blir ikke svinnet så stort.

Mikrobølgeovn gir ujevn oppvarming og kan angivelig skade melkens immunologiske egenskaper. Ved oppvarming i mikrobølgeovn kan melken bli ujevnt varm mens flasken er fortsatt lunken. Dette kan føre til brannskade i barnets munn.

 

Morsmelk må varmes forsiktig og aldri over 40 grader. Den varmes best i lunkent vannbad. Melken må ikke bli over 40 grader (da ødelegges diverse stoffer). Men hvis man passer på å riste på flasken under oppvarmingen kan man bruke varmt vann.

 

Klippet og limte litt fra www.ammehjelpen.no

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...