Zupermam Skrevet 10. desember 2007 #1 Skrevet 10. desember 2007 får det bare IKKE til! Please gi meg tips!
juniorsen Skrevet 10. desember 2007 #2 Skrevet 10. desember 2007 Stekesjy, mel &vann og sukkerkulør..... Salt og pepper )
Zupermam Skrevet 10. desember 2007 Forfatter #3 Skrevet 10. desember 2007 samme framgangsmåte som hvitsaus, bare at jeg "svir" smør/melblandinen? Kan jeg gjøre det i en kasserolle? b.m. DUM!
juniorsen Skrevet 10. desember 2007 #4 Skrevet 10. desember 2007 Hvit saus har ikke jeg peiling på, hehe. Men jeg heller sjyen som blir til overs etter stekingen oppi en kasserolle, også steker jeg ut panna med vann, og det vannet oppi kasserollen. Så melblandingen, sukkerkulør og krydder )
Tally Skrevet 10. desember 2007 #5 Skrevet 10. desember 2007 Slik gjør jeg det: Smelt 3 ss med smør/margarin i gryten. Rør inn 3 ss med mel. Det blir en jevn liten "saus" som jeg rører i helt til det "klumper" seg til bittesmå kuler. Fortsetter å røre til det blir en sauskonsistens igjen og denne lar jeg bli brun før jeg sper på med kraften. (heller i litt, rører til det tykner, heller på mer kraft, osv) Bruker ca 1/2 liter eller mer med kraft Det er viktig at det ikke brenner seg mens jevningen brunes, det gir dårlig smak på sausen. Kraft kan du lage av buljong hvis du ikke har kokekraft fra kjøtt. Blir sausen for lys, har du oppi LITT sukkerkulør. Smak til med salt og evt pepper/annet krydder. En lettere måte er å brune smøret før du har i melet, men jeg synes ikke det blir like godt som når jeg lager sausen på "min" måte. Alt etter hva du har tenkt til å servere sausen til, så kan du tilsette rømme/fløte/brunost.
Dronningen! Skrevet 10. desember 2007 #6 Skrevet 10. desember 2007 Om du ikke har stekesjy kna du bruke kjøttbuljong. 1 bit med buljong trenger ca 1/2 liter vann. Rist mel og vann (Ev. maizena) kok ut melsmaken, det tar ca 15 min. Ta i sukkerkulør og smak til. Hold igjen litt på saltet da buljongen er salt i seg selv.... alt 2. Bruk buljong som du har løst opp i varmt vann. Smelt smør som du bruner lett, ta i mel og spe med buljongen. kok ut melsmaken og gjør som overfor:o)
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå