Gjest Skrevet 25. november 2007 #1 Skrevet 25. november 2007 Morsmelk gir mer astma og allergi enn mme. Er vi rundlurt? NYTT 10:02 25.11.2007 Kopiert fra forskning.no Amming øker faren for allergi 21.okt 2002 10:50 Amming reduserer ikke faren for at barn skal få allergi slik man tidligere har trodd, men kan tvert imot øke faren, mener forskere i Canada og New Zealand. En gruppe forskere fra McMaster-universitetet i Ontario i Canada har fulgt 1 000 barn som ble født i Dunedin-området på New Zealand på begynnelsen av 1970-tallet. Barna ble med få års mellomrom opp gjennom barndommen, ungdommen og langt inn i voksen alder undersøkt for symptomer på allergier og astma. Halvparten av forsøkspersonene fikk morsmelk da de var små, mens de øvrige fikk morsmelkerstatning. Oppsiktsvekkende nok viste det seg at det var flere som var allergiske mot katter, husstøv og pollen blant dem som fikk morsmelk, enn blant dem som ikke fikk. Det var også flere astmatikere blant dem som fikk morsmelk, og resultatet var entydig også etter at forskerne hadde tatt høyde for alt fra foreldrenes røykevaner og sosiale status, til om det ble brukt saueskinn i barnesenga og barnevogna mens barna var små. Blant barna som fikk morsmelk i mer enn fire uker viste det seg å være dobbelt så høy forekomst av allergi eller astma i voksen alder, som det var blant dem som ikke fikk morsmelk. – Man kan fremme amming av mange grunner, blant annet for å sikre optimalt næringsinntak og redusere risikoen for spedbarnsinfeksjoner. At ammingen beskytter barn mot allergi og astma foreligger det derimot i dag ikke beviser for, sier professor Malcolm Sears som har ledet forskningsprosjektet. (NTB)
Tommage♀♂ Skrevet 25. november 2007 #2 Skrevet 25. november 2007 Rart at naturen har utstyrt oss med dårlige varer da;) Jeg ammer for kosen skyld og for at det er enklest jeg.
Loglady Skrevet 25. november 2007 #3 Skrevet 25. november 2007 Ingen nyhet (som man jo også ser av dateringen på artikkelen). Har visst det lenge. Har kanskje noe med livsstilen vår å gjøre, I don't know.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå