fire på rad Skrevet 20. november 2007 #1 Skrevet 20. november 2007 Var på rutinemessig ultralyd i dag, og det ble dessverre en stor skuffelse! Hadde gledet oss masse, da dette garantert blir siste barnet vårt, men det ble overhodet ikke noe hyggelig. Først ville han sette terminen tre uker tilbake, noe jeg umiddelbart protesterte på. Så fortalte jeg at vi hadde opplevd noe lignende med førstemann, hvor termin ble flyttet 12 dager tilbake. Var den gang helt sikker på at terminen stemte, og hele svangerskapet ble ødelagt av redselen for at det skulle være noe galt med babyen fordi den hadde for lite hode. Jeg var da også på en check-up ca uke 25, etter ny termin, og da viste ultralyden at babyen bare tilsvarte 21 uker i størrelse - altså seks uker forskjell fra min termin. Babyen kom 11 dager over min termin, veide 4,2 kg og var helt klart overtidig. Med neste mann ble det ikke noe problem fordi terminen ikke ble flytte, men denne babyen kom også ti dager over termin, like stor og ferdig. Jeg fortalte så dette til gynekologen i dag, og fikk da til svar, at han ikke kunne skjønne at jeg skulle være unik blant hundretusener av kvinner. Så prøver jeg å argumentere med at det må da være individuelle forskjeller, og at man jobber ut fra et gjennomsnitt, men neida, undersøkelsene som ultralydforskningen baseres på viser at ALLE babyer er like store store i perioden 17-19 uker! Det strider jo i mot all fornuft! Så prøver jeg å si, at han må da være enig i at det er litt merkelig at jeg hadde positiv test (testet hele tre ganger!) på det tidspunktet jeg egentlig ble befruktet. Men det trengte jo ikke å bety noe, for testen kunne jo være falsk positiv, det så han jo hele tiden! Ahhhh, går det an å være så arrogant? Han målte en gang til, pluss lårbenet, og da kunne han plutselig plusse på en uke til på sitt opprinnelige funn, så det endte med 14 dagers forflytning, bakover. Heldigvis ga han meg ny time om tre uker, så får jeg håpe han kommer frem til et annet resultat da, hvis ikke kan jeg jo ende opp med å gå langt på overtid! Når det i tillegg har seg slik, at mannen og jeg ekstremt sjeldtent koser oss i høyet, og hadde sex bare en gang den måneden befruktningen fant sted, så vet jeg jo med meg selv at den opprinnelige terminen er riktig! Har søkt litt på nettet, og funnet masse artikler som uttrykker bekymring for den bastante og ukritiske bruken av ultralyd. Angrer nesten på at jeg gikk - det er jo tross alt frivillig!!
mamiladi Skrevet 20. november 2007 #2 Skrevet 20. november 2007 Drit i gynekologen :-) babyen kommer når den er klar uansett hva han sier. Og så vet du jo selv best når befruktningen har skjedd! Synes du fikk et teit svar av legen da :-D Alle gravide er jo unike! Ingen har helt likt svangerskap. Nei huff, prøv å riste det av deg. Evt bytt til en lege med bedre antenner ;-) Stol på magefølelsen din!
*Super*Mamman* Skrevet 20. november 2007 #3 Skrevet 20. november 2007 Dette er skummelt egentlig. Skjedde det samme med meg. Bebien ville heller ikke komme ut selv, fødselen startet altså ikke,så de måtte ta keisersnitt, 4 uker etter min menstermin,2 uker etter UL terminen og da var det like før bebien døde av bla oksygenmangel.. Morkaken var jo gammel, og fungerte neste ikke lengre..Legen sa at bebin var tydelig preget av å ha ligget i magen for lenge. Var også ingen fostervann lengre, siden det hadde sluttet å produseres pga overtiden. Ta det opp med fastlege din, slik at du iallefall får komme til sjekkrundt din egen termin for å se at alt er i orden med bebin og morkaken... Grunnen til at de trodde bebin var yngre enn det den var, var pga lite hodeomkrets, bare 32 cm i uke 42. Fikk vite på forhånd at bebin kom til å veie under 2 kilo, men gutten som kom ut var 3200 g.
fire på rad Skrevet 20. november 2007 Forfatter #4 Skrevet 20. november 2007 Ja, syntes selv det er kjempeskummelt, fordi man blir så maktesløs i møte med et arrogant og rutinepreget helsesystem. Når jeg nå i tillegg leser om at man vurderer å bruke en annen skala for å fastsette termin, en for små hoder og et for store. Jeg nekter å tro at absolutt alle barn er må millimeteren like ca midt i svangerskapet, det ser man jo bare på hvor stor variasjon det er mellom barn som er for tidlig fødte - det er jo like store forskjeller der som blant fullbårne barn. Det er greit at 17-19 uker er perioden hvor barna er likest, men det må jo være basert på et gjennomsnitt, ikke at alle barna som har vært med i grunnlaget var like store! Syntes det er helt vilt at de helt ukritisk kan flytte på terminen - fordi maskinen sier det. Barn kan jo ha ulike vekstmønstre, de vokser jo i rykk og napp. Syntes det er merkelig at legen finner det mer logisk at jeg har blitt befruktet uten å ha sex (nekter å tro at en sædcelle kan overleve 14 dager), at jeg plutselig skulle ha en forstyrrelse/forskyvning i en ellers stabil syklus, og at jeg fikk tre falskt positive tester med et par dagers mellomrom! Skal ikke syte mer her nå, men det går jo an for en lege å bruke sunn fornuft og høre på den som er gravid, og kjenner kroppen sin også. Har hatt symptomer fra første stund, og jeg har ikke vært innbilt gravid i 14 dager Er bare veldig glad at dette ikke er førstemann, da hadde jeg gått og vært konstant bekymret! Godt å høre at det er andre som har opplevd lignende -selv om jeg ikke unner noen det -for det kan jo, som du opplevde bruden - sette både mor og barns liv i fare!
72moddelen og tulla Skrevet 20. november 2007 #5 Skrevet 20. november 2007 Så frekk en gynekolog, Var jeg deg ville jeg pratet med en jordmor og virkelig "gråte" ut frustrasjonen ang dette. Stå på krava, herregud unger er jo så individuelle i størrelse ved fødsel. Hvis han ikke gir seg¨, ville jeg slått i bordet med den ene dagen med sex, da det helt normalt for småbarnfamilier med trøtte foreldre, he he. lykke til iallefall og stå på ditt, du vet best.
Anonym bruker Skrevet 21. november 2007 #6 Skrevet 21. november 2007 Hehee, det er bare i Norge leger har betsemt at alle babyene er like store i uke 17-19. I andre land(de flleste vestlige) hvor det er vanlig med en UL rundt uke 12, er nemlig terminen fra den som blir den viktigste. For meg har det stemt to ganger og tror nok det skal stemme også med den tredje. Har vært på 12-ukers UL med alle barna mine og fått termin som stemmer nesten 100% med min egen termin. På ordinær UL har det vært større variasjoner, med nr en gav UL i uke 18 10 dager senere termin enn UL tatt i uke 12. Med andremann gav UL i uke 18 3 dager tidligere dato enn den fra 12 uker. Jeg har født veldig nær 12-ukers termin og min egen termin begge ganger. Den første gangen kom bayen to dager etter min egen termin, den andre gangen 1 dag før. Baby nummer en var 3,4kg, nr to var 4,2kg. Det kan forklare hvorfor var terminene så forskjellige i uke 18, de hadde allerede begynt å vokse i forskjellig tempo. Men begge var født nesten på termindagen altså... Nå med tredjemann hadde jeg privatUL i uke 12 som bekreftet min egen termin. I uke 18 var jeg på ordinær UL (min første gang å gjøre dette i Norge) og terminen ble flyttet en uke. Jordmor var ikke interessert i det jeg mente om saken. Ok da, babyen kommer uansett når den kommer, men jeg begriper ikke at dette med "like babyer i ukene 17-19" er så viktig når det er bare Norge det gjelder... Får vi flere barn her i Norge da takker jeg nei til den ordinære ultralyden. Uansett er det jo ikke en gang lege som gjennomfører det (de fleste tilfeller i hvert fall).
hormonia&alienimagen <3 Skrevet 21. november 2007 #7 Skrevet 21. november 2007 jeg synes alt dette var skummelt jeg...jeg mener,man må jo få da eventuelt bytte gynekolog eller noe sånt???? jeg har skikkelige mareritt om det greiene der,for jeg er så humørsyk og jeg føler at det er veldig viktig at man får en bra jordmor/gynekolog.... men jeg tør så sjeldent si ifra hvis jeg ikke liker de eller er uenig, for jeg er så fersk på dette og det blir heller til at jeg drar hjem og sitter og surmuler hjemme....jeg vet liksom så lite spesielt i forhold til de som jobber med det liksom...
Marit & de 3 knøttene Skrevet 21. november 2007 #9 Skrevet 21. november 2007 Hårreisende! For en arrogant lege!! Krev å få ny lege og forklar en gang til at dere hadde sex kun en gang den mnd og at du nekter å gå på overtid. Dette er en for stor sjanse å ta!
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå