Gå til innhold

rehabpenger?? (samme som skravle)


Anbefalte innlegg

Skrevet

Har spurt før men prøver meg igjen for å se om det er noen flere som kan komme med tilbakemelding til meg... beklager at jeg maser sånn.. men litt desperat her!

 

Gått på rehabpenger i 1,5år nå og er gravid. Fortsatt fungerer desverre ikke hverdagen særlig etter en nakke/hodeskade så skal på videre utredning på attføringssenter rundt påsketider. Venter en liten i mai... (kommer til å møte opp der skikkelig gravid men søren heller, kan ikke stoppe livet mitt lenger heller.. har utsattt graviditet lenge og dette var egentlig et hyggelig lite uhell så..)

 

Det jeg lurer og tenker veldig på for tiden er:

Noen der ute som har fått beholde rehabpenger etter fødsel? Eller har dere måtte leve på engangsstødnaden?

 

Mister far virkelig permisjonsretten totalt? (er nok litt avhengig av hjelp akkurat sånn i overgangen for å få rutine og hvile etter fødsel etc og blir ekstremt tungt og utsatt uten far tilstede i det hele tatt). Vi har ikke økonomi til at far som tjener så godt skal søke om å overta min permisjon heller han mister mer enn min trygd utgjør utrolig nok (JA er heldige der)

 

Når tok dere kontakt med Nav og informerte om graviditet? Er nå i 13+1 og syns foreløpig det er litt tidlig.. Må vel kanskje ta et møte med NAv nå etterhvert, skal flytte og bytte kontor i desember så må sikkert til samtale da kanskje? Syns Nav er så slappe, kun sett saksbehandleren min en gang fordi jeg BA om et møte.. hun så ikke nødvendigheten engang..

 

Er i fare for å bli satt over på attføring etter utredning v påsketid, vil man da miste sjansen til å få dette når man er hjemme med barnet? Kommer nok ikke til å klare både barn og evnt jobbing.. Har ikke overskudd i det hele tatt og hodepine som går til migrene ved

anstrengelser.. :(

 

Kan man ta permisjon fra attføring i verste fall? Risikerer å måtte leve på 33000 noe jeg ser som en økonomisk katastrofe dersom dette skal vare over et helt år.. :s

 

Beklager så mange spørsmål, KJEMPEGLAD for alle tilbakemeldinger, bare svar på det du evnt vet/har erfaring med eller hva som helst. Helt desperat her.. Er jo ingensteder man kan få råd. Nav råder alltid kun tild et som gagner dem: ERGO du får engangsstødnad, that's it :(

 

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Jeg har vært borti en sånn sak før (jobber m/attføring), men jeg kjenner at "ammetåka" har tatt meg, fordi jeg husker innmari dårlig hva som faktisk skjedde de ulike gangene. Noen kom tilbake til attføringa etter at barnet var ett år, andre søkte uføretrygd, eller ble sikra økonomisk på en annen måte.

 

Noen har vært i attføring bare fordi de (eller saksbehandler på NAV) ønsker sysselsetting,men de fleste avsluttes før de begynner fordi kartlegginga ikke blir "reell".

 

Kriteriet for rehab penger er at du er i en slags behandling eller venter på en behandling (operasjon/opptrening) som kan gi utsikt til bedring. Og behandlinga må være knytta til henvisningsdiagnosen. Med andre ord er ikke "fødsel" regna som behandling:)

 

huff... det er vanskelig å forklare her kjenner jeg.. Men jeg ville snakket med saksbehandler på NAV relativt fort. Pengegreier er det kun de som kan svare deg på:)

Skrevet

Tusen takk for svar!!!

 

Aner meg at det finnes utrolig mange forskjellige løsninger på dette ja, desverre. Og må nok snakke med Nav i det jeg flytter nå. Men gruer meg så enormt for tilbakemeldingene så langt har vært til de grader ensidige og Nav unngår til enhver pris å faktisk yte rådgivning. Heller spare penger og ta fra meg all støtte er mitt inntrykk :( Men er under behandling med tilsikt til bedring og blir dårligere av stresstiltak så satser på at dette går sin gang. Har bare all for god tid til å tenke og hadde vært så fint å fått høre andres erfaringer med dette og graviditet..

Skrevet

Det kan være en utrolig belastning å måtte forholde seg til NAV, så jeg skjønner deg veldig godt!!

Men du - hvis du skal flytte så får du kanskje en ny saksbehandler? Hvis ikke så har du rett på å få bytte.

 

 

Skrevet

Igjen MASSE takk for hyggelig hjelp ;) Gledegruer meg til bytte av saksbehandler, man vet aldri hva man får men er så til de grader avhengig av god tone med Nav... Er ok hun jeg har nå og, men desverre fungerer ikke Nav til det beste for klientene men må forholde seg til lover regler og retningslinjer som ikke alltid er like brukervennlige:S

 

Mitt inntrykk er desverre at de heller er ute etter å bli kvitt oss enn å hjelpe oss til leveverdig liv (vet såklart at man enkelte ganger trenger et spark bak men hadde virkelig ofret MYE for å kunne jobbe, kjeder meg snart fra sans og samling men blir ikke bedre likevel :S)

Skrevet

Dersom du har rehab penger og fortsetter behandlingen (av det som er grunnen til rehab) som vanlig etter fødselen, skal du kunne beholde rehabpengene.

 

Er du på attføring har du ikke krav på noe annet en engangsstønad dersom du tar permisjon, men det er mulig, jeg gjorde det med nr 1 (dvs du får vel ikke permisjon, de stopper attføringa og gjenopptar den etter feks ett år). Jeg må selv fortsette attføringa umiddelbart etter fødsel for å få beholde attføringspengene.(studerer nettbasert)

 

Engangsstønad kan du få i tillegg til attføring eller rehab penger dersom du får beholde disse.

 

Far mister ikke nødvendigvis rett til permisjon, det er kun de 6 ukene med pappaperm som blir borte, pluss de 3 ukene før fødsel og 6 uker etter fødsel som er forbeholdt mor. Disse 15 ukene kompenseres med engangsstønad. Da har far mulighet til å ta ut 29uker med 100% lønn eller 39 uker med 80 % lønn. Det forutsettes at mor studerer eller jobber fulltid eller er sykemeldt for at far skal kunne ta ut permisjon.

Skrevet

TUSEN TUSEN TAKK FOR SVAR!!!!

 

Godt å få bekreftet at det er som jeg har tenkt. Vil trolig evnt bli satt på et rolig atføringstiltak (kan neppe jobbe/studere mer enn 20% så kan være vi kan trikse og mikse litt). Men da vet jeg at jeg i verste fall kan ta permisjon og få tiden hjemme med den lille og ikke måtte være skikkelig dårlig hele tiden! Økonomien derimot får vi sette på pause et års tid..

 

:D

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...