Gå til innhold

Anbefalte innlegg

Skrevet

Blir man registrerte samboere automatisk når man får samme adresse? eller må man skrive under på noe? Og hva vil det egentlig si å være samboere? Er det noe som endres av lover og regler da?

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Man må ikke skrive under på noe for å bli samboere, er ikke noe som skal registreres noe sted. Vi er samboere, har samme registrerte adresse men har ikke gjort noe mer.

 

Er sikkert noen lover og regler som gjelder for samboere også- men dette er jeg ikke sikker på.

Skrevet

Hei,

 

Det er faktisk et veldig godt spørsmål det der med hva det vil si å være samboere. Det er en god del ting det er viktig å være oppmerksom på som er forskjellig om man er samboere eller gift. Dette kan bli litt teknisk, men here goes:

 

Får man barn sammen kan man sende en erklæringom samboerskap til folkeregisteret. Dette skjemaet finner du her:

 

http://www.regjeringen.no/upload/kilde/bld/skj/2006/0002/ddd/pdfv/268876-q-0199_b_samboeravtale_-utfyllbar.pdf

 

Ved å fylle ut dette får man felles foreldreansvar for felles barn, noe som ikke skjer automatisk ellers. Etter at man har vært samboer en stund hender det at skattemyndighetene skjønner dette, og behandler selvangivelsene felles. Ellers må man selv sørge for at fordeling av lån og fradrag deles på hver av samboerne ved ligningen.

 

Men det er en hel del andre sider ved dette å være samboere. Normalt får det ikke noen juridisk virkning før man har vært samboere i over to år eller har felles barn. Oppfyller man ett av disse vilkårene får man f.eks arverett etter hverandre hvis en av samboerene dør. Dette er temmelig nye regler - tidligere var man avhengig av å testamentere verdier til samboere, ellers ville ikke vedkommende få noe i det hele tatt. Har man bodd sammen mindre enn to år er det viktig å være obs på at man ikke har noen slik arverett, og kan bli sittende med ingenting.

 

Selv om det nå er en viss automatisk arverett, er det fortsatt slik at det ved arv mellom samboere må betales arveavgift (som er en temmelig høy prosentsats) av alt man arver. Det slipper man som ektefeller. Avgiften er faktisk såpass høy at dersom man f.eks arver en hel bolig av samboeren, kan man i enkelte tilfeller bli nødt til å selge den for å klare å finansiere avgiften. Dessuten; hvis en av samboerne har barn fra før må man ha disse barnas samtykke for å kunne sitte i uskifte hvis den annen dør (uskifte vil si at man ikke behøver å dele opp alle verdiene og fordele dem på arvingene, men kan fortsette som før med alle avdødes og alle felles eiendeler - viktig mht bolig, bil og slike større ting).

 

Uansett: det er fortsatt sånn at samboere ikke er likestilt med ektefeller rent juridisk. Skal man være godt sikret som samboerpar bør man ha en skikkelig samboeravtale og et gjensidig testament, som bør være satt opp av en advokat. Det er dessverre mange som ikke tenker på dette før det er for sent, og kommer oppi en vanskelig økonomisk situasjon.

 

Jeg tror dessuten det fortsatt er sånn (i alle fall i forhold til de fleste adopsjonsland) at man må være gift for å få adoptere.

 

Dette var i alle fall litt om hva det innebærer og forskjellene til det å gifte seg. Dette kan det selvsagt sies mye mer (og enda kjedeligere teknisk) om, men tror dette er det viktigste.

Skrevet

 

VIKTIG - de nye reglene som Mininni omtaler og beskriver så bra, er ennå ikke vedtatt og har ikke trådt i kraft!

 

Det er ikke gitt noen signaler om når de nye reglene evt vil bli vedtatt, og uansett sier Justisdepartementet i høringsbrevet at det bør gå noe tid fra vedtakelsen av loven og til den trer i kraft, se hele høringsnotatet her: http://www.regjeringen.no/upload/JD/Vedlegg/Hoeringer/Høringsnotat%20endringer%20i%20arveloven.pdf

 

Inntill de nye reglene er vedtatt og ikraftsatt, er det ikke arverett mellom samboere. Hvordan samboere best kan sikre seg beskrives godt her (en artikkel for "Vi over 60" - hehe - men er høyst relevant for samboere i alle aldersgrupper..):

http://gammel.viover60.no/nytt-nyttig/jurist/samboer.html

 

Om man er gammel eller ung, nye regler eller ikke - man er best sikret som gift når man har felles barn!

 

Hilsen gift jurist...

Skrevet

Sant sant, takk for presiseringen, i :) Gikk litt fort i svingene......

Det er da altså slik at man må tegne et gjensidig testamente (og ikke glem å gjøre hverandre til begynstiget på forsikringer!!) for å ha arverett til hverandre inntil de nye reglene trer i kraft. Og har man barn fra før, så er det viktig å ha en god livsforsikring i tillegg, for da er det barna som får største biten av arven uten at samboer kan gjøre noe med det.

 

Det er uansett som Nille sier: Det er mye enklere, og man er best sikret, som gift :)

 

Gifter meg i desember, jeg :)

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...