Anonym bruker Skrevet 26. september 2007 #1 Skrevet 26. september 2007 I de første to programmene virket det som om riene først var de vondeste og når endelig pressriene kom så var det ikke vondt på samme måten,de stønnet og skrek under riene men var ganske stille under selve pressingen, de to fødslene forrige gang så skrek de jo som bare det under pressriene,virket som de var vondere enn de riene først, de jeg prata med på jobben sa at det var riene som gjorde vondt,når en kom til pressriene var det annerledes,og på de to første programmene sa de også det.men virka stikk motsatt på forrige program.noen som har født før og kan si litt om det?vet det er forskjellig fra person til person. ho ene sist skrek så veldig da ho fikk epidural, er det så vondt også?huff
Erisa* Skrevet 26. september 2007 #2 Skrevet 26. september 2007 Hun ene som fødte, som trengte hjelp fra lege og sånn, hadde en baby som lå feil, og som pressa på feil måte og ikke kom ut under pressriene. Derfor trengte hun hjelp, og derfor var det så vondt. Jeg har ikke født før, men fikk ikke inntrykk av at hennes fødsel på noen måte var normal! Tror det stemmer det du har hørt, i alle fall i en normal fødsel (og det er jo det vi alle håper på å få!)
3 har blitt 4 Skrevet 26. september 2007 #3 Skrevet 26. september 2007 Jeg synes i allefall riene først var vondest.Pressriene var litt befriende på en måte;-)
lotta72 har fått Anders Skrevet 26. september 2007 #4 Skrevet 26. september 2007 Min erfaring er at riene fra 5-10 cm er veldig vonde. Når pressriene starter er det mye bedre. Men alle opplever jo dette forskjellig. Første gang kjente jeg riene bare bak, andre gang fikk jeg kun rier forran. Forran var klart værst. Vet ikke om noen kjenner igjen denne beskrivelsen, men når jeg skal ha mens og i tillegg har hard mage og må på do, får jeg hva jeg kaller mensen kramper. Det er veldig ubehaglig.Da er det bare å komme seg på do. T.o.m å prome hjelper. Rier forran føles akkurat sånn! men du må gange det opp mange ganger.
Mooncake Skrevet 26. september 2007 #5 Skrevet 26. september 2007 Jeg tror ikke man skal legge for mye i smertene i programmet. Alle opplever sin fødsel forskjellig. Jeg syntes at åpninsriene var vondt. Men jeg hadde de ikke mer enn 2-3 t. Når pressriene kom var det bare deilig. Jeg kjente ikke smerte i det heletatt under selve fødselen. Bare PREEEEESSET... som om jeg var på do... Og da barnet kom, så kjente jeg det *shwop* gjennom hele kroppen, det var veldig spesielt Jeg brukte ikke smertestillende og hadde sansynlilgvis en lett fødsel. Premien på slutten er jo så stor, det bør man fokusere på Det er lurt å lære litt pustetekknikker for å gjøre det lettere under åpningsriene.
Dugong Skrevet 26. september 2007 #6 Skrevet 26. september 2007 Når eg ser på det programmet syns eg det verkar mykje verre å føda enn det var. Rier var vonde, men så lenge eg greide å pusta roleg gjekk det greit. Når pressriene kom måtte eg vera med å gjera jobben og då tenkte ikkje eg på om det var vondt eller ikkje. Hadde ikkje epidural så veit ikkje om det er vondt.. Det går nok bra
April76 er på overtid! Skrevet 26. september 2007 #7 Skrevet 26. september 2007 Jeg venter nr 3, min erfaring er at det er åpningsriene som er vonde..pressriene er ikke vond, det er litt befriende når de kommer, kun vondt de minuttene det står på i det barnet skal ut Lykke til alle sammen
klmw<3 Skrevet 26. september 2007 #8 Skrevet 26. september 2007 5-10 cm er ikke så gøy.. Når pressriene kommer får man i alle fall en helt klar oppgave å jobbe med.. dessuten får man også litt mer hvile mellom riene som regel...
vipsen*en av hver* Skrevet 27. september 2007 #9 Skrevet 27. september 2007 Hos meg gikk vatnet kl12 og fikk ikke full åpning før 13 dagen etter.. men fikk epidural til den siste cm.. det var åpningsriene jeg og synst var vondest... når jeg fikk lov å presse var det bare en befrielse.. da vist jeg at det ikke var lenge igjen..
Gjest Skrevet 27. september 2007 #10 Skrevet 27. september 2007 Jeg var ikke av de som skrek i det hele tatt. Gikk med rier fra mandag formiddag til onsdag ettermiddag. Det var ekstremt tungt... Det er de som er vonde. Pressriene er nesten befriende, men det er kun hvis du får lov til å presse. Hvis de av en eller annen grunn nekter deg å presse, så kan jeg love deg at du må skrike! Når du får lov til å presse så slutter du nok å skrike. Føde med epidural er ikke smertefritt, hvis noen tror det. Smerter får en uansett når en skal føde barn. Bare tenk på at babyen skal ut. enkelte nesten kniper igjen, fordi at det gjør såpass vondt og da blir det bare vondere. Babyen vil jo ut til mamman og pappan sin! Press ivei!! ;o)
Gjest Skrevet 27. september 2007 #11 Skrevet 27. september 2007 Jeg mente å si: Jeg var av de som ikke skrek i det hele tatt.
Marit & de 3 knøttene Skrevet 27. september 2007 #12 Skrevet 27. september 2007 Samme erfaring har jeg. Det er 5-10cm som er vondest. På begge mine fødsler har jeg konsentrert meg veldig om å puste godt under riene. Hjelper veldig syns jeg. Når man endelig får presse er det bare befriende. Vondt når ungen skal ut åpningen, men så er alt over helt plutselig. Begge gangene har jeg vært like overrasket over at med en gang ungen er ute, så er det som om noen slo av en bryter og all smerte er borte! Og så få man verdens nydeligste baby i armene og alt er glemt. :-)
Krinolina Skrevet 27. september 2007 #13 Skrevet 27. september 2007 Jeg opplevde åpningsriene som vonde, men selve utdrivningen var ikke smertefull i det hele tatt. Fikk epidural etter 14 timer med rier - det var deilig! Var selvsagt litt vondt når babyen kom ut, for epiduralen virker jo ikke 'der nede'. Men måtte aldri på noe tidspunkt hyle eller skrike, eller følte at jeg ikke orket mer. Noen pressegrynt slapp vel ut : ) Presset i 45 minutter, og hele fødselen tok 17 timer. Synes det var grusomt å se 'Jordmødrene'. Vil mye heller føde selv enn å se at andre har det vondt!
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå