*Rutletutt* Skrevet 21. september 2007 #1 Skrevet 21. september 2007 Brukte babycomp som prevensjon siste året før jeg ble gravid (planlagt, så ikke noe "uhell", he he) og var veldig fornøyd med den - likte å vite at kroppen min var hormonfri...meeeen hadde veldige mensesmerter, el-smerter og blødde mye. Da snakker jeg en uke i mnd hvor jeg ikke hadde vondt. Fra et par-tre dager før el (som kom stort sett rundt dag 10 i syklusen) og til etter mensen var ferdig (hadde 26 dagers sykluser) hadde jeg vonde mensesmerter, stikkinger, var svimmel og uvel. Hadde egentlig glemt hvor plagsomt det var helt til jeg fikk mensen igjen i går (grrrr...bare 8 uker siden fødsel og jeg fullammer - skuffa!) og nå sliter jeg skikkelig! Har fått smertestillende på resept av legen min for smertene, men er usikker på om jeg kan bruke disse når jeg ammer - har ringt legen om det og han skulle ringe litt senere i dag og svare meg. Var fast bestemt på å fortsette med babycompen som prevensjon etter fødselen....men nå vet jeg ikke. Legen sa til meg på 6-ukerskontrollen at for å slippe de vonde smertene osv i forbindelse med el og mens burde jeg begynne på Cerazette igjen (det er uaktuelt...gikk på disse etter fødselen sist gang og de var pyyyyton) eller sette inn hormonspiral. Hvordan funker denne spiralen? Er det like mange uheldige bivirkninger av den som av for eks Cerazette? Dyrt å sette den inn? Hva ville dere gjort i min situasjon? Fortsatt med bc`en eller satt inn hormonspiral?
Gjest postlogic unt mikrovampyren Skrevet 21. september 2007 #2 Skrevet 21. september 2007 Du kan lese en interessant kobberspiral-debatt på krangle.
Mille** Skrevet 21. september 2007 #3 Skrevet 21. september 2007 Jeg ville satt inn hormonspiral. Det er ikke så mange bivirkninger. Eneste du må regne med er å blø/småblø de 3 første mnd mer eller mindre sammenhengende. Ikke alle gjør det, men mange, deriblant meg. Mange mister mensen helt, noen har så små blødninger at de ikke trenger å bruke mer enn truseinnlegg når de blør, mens andre blør en gang i mnd, (som meg) men mindre enn uten spiral og nesten smertefritt. Den koster rundt 1200 kroner men så fremst du ikke har tenkt å ta den ut etter ett år så er det ikke så dyrt egentlig, du kan ha den i 4-5 år. Prøv å google hormonspiral så finner du sikkert mer info. Det er forresten mer sikker prevansjon enn sterilisering, dvs det er prosentvis flere som blir gravid per år etter en sterilisering enn med hormonspiral. ;o)
*Rutletutt* Skrevet 21. september 2007 Forfatter #4 Skrevet 21. september 2007 Ja, vi har jo ikke tenkt å ha flere...så da så;o) Men føler sterilisering blir litt for endelig...tenk om vi ombestemmer oss og vil ha flere...?
Mille** Skrevet 21. september 2007 #5 Skrevet 21. september 2007 Nei sterilisering er for de som er sikker. Jeg hadde hormonspiral i litt over ett år, da var vi sikker på at vi ikke skulle ha flere. )
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå