Anonym bruker Skrevet 17. september 2007 #1 Skrevet 17. september 2007 Hei jenter Jeg er ca. 20 uker på vei. Har slitt med spiseforstyrrelse nesten hele livet (mest bulimi/overspising). De siste årene har jeg følt det det har gått ganske greit. Har hatt en del opp/ned, både i vekt og spisemønster etc, men det har vært sånn passelig under kontroll. Trodde jeg skulle greie å være kjmpeflink når jeg ble gravid, men nå går det bare nedover. I begynnelsen var jeg kvalm og spiste det, så var det ferie med mye mat, blitt lite bevegelse pga ekstrem slapphet, osv. Nå har jeg begynt med mer og mer sukker, mer og mer mat og i det hele tatt. Føler jeg eser ut, og har ikke så mye kontroll. Mistrives forferdelig med det. Får også dårlig samvittighet. Er altfor stor fra før av. Veier nærmere 100 kilo... Lurer litt på om jeg skal gå til lege eller jordmor og snakke med de om det. Men kan de egentlig gjøre noe? Kunne tenkt meg å jobbe litt redusert en stund for å prøve å komme inn i litt bedre4 vaner, med trening (gå tur) etc. Men på den andre siden har keg ikke så lyst å bli sykmeldt da jeg er temmelig ny i jobben. Noen som har tips eller lignende erfaringer?
Anonym bruker Skrevet 17. september 2007 #2 Skrevet 17. september 2007 Jeg har hatt spiseforstyrrelser i noen år, men ble bedre før jeg ble gravid (etter å ha vært til behandling i ca 6 måneder). Mitt råd er å snakke med legen din, eller en spesialist. Jeg prøvde lenge å komme inn i "gode vaner" på egenhånd, men vet at det ikke fungerer. Det er viktig å ha noen som kan støtte og hjelpe deg og som har kunnskap om hva du går gjennom. Legen er vel mer opptatt av mammaen mens jordmor er mer opptatt av babyen, så jeg hadde satset på legen.
Anonym bruker Skrevet 17. september 2007 #3 Skrevet 17. september 2007 Hei. eg har selv hatt bulimi i nesten 10 år,men har vært "frisk" i ca.2 år nå. Begynner å få en del av de gamle tankene tilbake nå som vekten bare stiger....Har tenkt å snakke litt med jordmor om dette på neste time for eg ønsker jo det beste for barnet! Om eg var deg ville eg snakket med lege/ jordmor om tankene dine og høre om de har noen forslag som kan hjelpe deg med å komme inn i gode vaner igjen. Selv har eg ett spiseskjema eg har begynt å følge igjen der eg fører opp hva eg spiser til faste tider. Skal spise 6 ganger om dagen og da er det en hjelp for meg til å ikke "glemme" å spise.Dette hjalp meg da eg jobbet for å bli frisk siden spisemønsteret mitt var helt på tryne. Ellers så går eg mye tur for å lufte hodet:) Men som eg sa tidligere er dette noe du burde snakke med lege/jordmor om for å finne ut hva som kan hjelpe deg. Du vil jo det beste for barnet og er klar over at det er ett problem du har og da er det noe som også kan løses. Lykke til.
kokosyklus Skrevet 17. september 2007 #4 Skrevet 17. september 2007 HI veldig mange giode råd du har fått her. Ta kontakt med legen eller jordmoren din så fort du har mulighet og få hjelp til dette. Så synes jeg du skal få deg en gradert sykemelding slik at du kan slappe av litt og fokusere på positive ting. Man orker ikke trene hvis man er gravid og jobber fulltid, har jeg lært:) Lykke til! Stor stor klem til deg!
Anonym bruker Skrevet 17. september 2007 #5 Skrevet 17. september 2007 Har ikke spiseforstyrrelser selv, men ifm at en slektning når er under behandling for bulumi, har jeg lest litt om dette på hennes behandlingssenter. Forstår det slik at behandlingssenterne har egen oppfølging\rådgivning for gravide. Sjekk med de og be de samarbeide med legen\jordmora di!
Anonym bruker Skrevet 17. september 2007 #6 Skrevet 17. september 2007 Snakk med lege og jordmor!!!!! Med en gang! Har selv problemer med kiloene som kommer på men prøver og balansere et sundt kosthold og mosjon... Og masse masse posetive tanker selvom det er vanskelig
Anonym bruker Skrevet 19. september 2007 #7 Skrevet 19. september 2007 Tusen takk for gode råd jenter. Har vel egentlig bestemt meg for å ta det opp, men jeg får meg ikke het til å gå fra jobben tidlig for å gå til legen... Hva tenker du på når du sier behandlingssenter?
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå