Ringsaker84 Skrevet 6. september 2007 #1 Skrevet 6. september 2007 Er i dag 36+5. Var hos jordmora i dag og da hun skulle sjekke om ungen hadde festet seg sa hun først at det hadde den absolutt ikke. For det var visst mye bevegelighet der nede. Men så ble hun plutselig veldig usikker og begynte å lure på om babyen kanskje kunne ligge feil vei, for hun syntes det hun "fikk tak i" var litt for smalt. (Hun og legen har ment at ungen har ligget med hodet ned i hvert fall de siste 7 ukene) Hun trodde nok egentlig at ungen fortsatt lå riktig vei, men hun var liksom ikke helt sikker så hun torde ikke noe annet enn å ringe sjukehuset og spørre om jeg kunne få en ultralyd for å sjekke for sikkerhets skyld. Jeg kom inn til ultralyd kl. 2 i dag og da jeg kom dit så sa hun som tok ultralyden at ungen så absolutt lå riktig vei. Ungen lå faktisk så langt ned i bekkenet at hun antok at det min jordmor hadde trodd var hodet som ikke hadde festet seg, faktisk var ene skulderen. Så det var ingen tvil om at hodet var festet. Hun sa faktisk at ungen nesten kunne komme når som helst. men da hun sjekket hvor langt jeg var på veg så ble hun litt "rar" fordi jeg tross alt har nesten 4 uker igjen. Det var nesten som om hun trodde at jeg kunne føde når som helst. Men hun ville liksom ikke si noe mer om det eller bekrefte akkurat det. Men ungen var litte granne større enn det man kunne forvente når det var igjen 4 uker. Betyr dette at sjangsen faktisk er stor for at jeg kommer til å føde for tidlig. Altså da mener jeg så mye for tidlig at jeg nesten kan begynne å vente på fødselen nå? Noen som har hatt noen lignende erfaring?
Mor til en stor og en liten Skrevet 6. september 2007 #2 Skrevet 6. september 2007 Om du skulle komme i fødsel nå, så vil de ikke gjøre noe for å stoppe den. Det går helt fint å føde nå. Barnet er ferdigutviklet så det er ingenting å bekymre seg for. Og det er jo ikke akkurat mye for tidlig. Barn blir kun regnet som premature frem til 36+6. Fra uke 37 regnes de som ferdige.
Ringsaker84 Skrevet 6. september 2007 Forfatter #3 Skrevet 6. september 2007 Takk for svar. Joda, jeg er fullt klar over at det ikke innebærer noen risiko for barnet og bli født nå så jeg er ikke bekymret for det. Men jeg bare tenkte på, hvis det skulle skje at fødselen setter i gang nå, så må jo det bety at barnet er "ferdig". Men hvordan kan det være "ferdig" nesten 4 uker før de har forventet det? Er litt vanskelig å forklare men håper at noen av dere skjønner hva jeg mener og som kanskje kan forklare meg. :-)
Anonym bruker Skrevet 6. september 2007 #4 Skrevet 6. september 2007 Det er ingen nødvendig sammenheng mellom når babyen er "ferdig" og når den kommer. Min sønn var i alle fall "ferdig" (og vel så det) da han kom en uke over termin. Bortsett fra det kan det fremdeles drøye flere uker selv om hodet er festet, særlig om du er førstegangs. Ikke tenk på det, du!
Anonym bruker Skrevet 6. september 2007 #5 Skrevet 6. september 2007 Da jeg var 36 uker++ for et par uker siden,lå jeg med rier og 3 cm åpning..Da fikk jeg høre at han var så langt ned i bekkenet,at jeg ville føde innen i morgen tidlig...Og her sitter jeg 3 uker etterpå med fortsatt 3 cm åpning,ingen slimpropp og en gigastor mage...Har termin på mandag. De siste ukene av svangerskapet "godgjør" babyen seg,legger på seg litt osv..Så lenge ikke sykehusene gjør noe for å stanse en fødsel,så er det heller ingen fare for at barnet ikke er "ferdig"!
Ringsaker84 Skrevet 7. september 2007 Forfatter #6 Skrevet 7. september 2007 Takk for svar begge to. Ok. Vel, jeg var jo i grunnen innstilt på at det var igjen minst 3 uker da, så jeg hadde i grunnen ikke tenkt så mye på fødselen enda. Men når hun liksom hinta litt i den retningen der, så førte det jo bare til at jeg nå går og kjenner etter tegn hele tida. :-) Men jeg må nok prøve å få tankene over i andre baner, for ellers kan det nok bli 3 laaaange uker, hvis jeg bare skal gå og vente og kjenne etter.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå