Anonym bruker Skrevet 2. september 2007 #1 Skrevet 2. september 2007 Synes den andre tråden var så usaklig, så starter en ny der jeg håper vi kan debattere dette mer seriøst.. Jeg var et handlesenter her om dagen og møtte en jente jeg gikk på ungdomsskolen sammen med. Hun gikk kledd i burka. Hun har giftet seg med en mann fra midtøsten som er muslim. Hun fortalte at hun hadde konvertert til islam pga. kjærligheten. Hun har studert på universitetet men ønsket ikke å jobbe og er hjemmevæørende med to små. Må si jeg grøsset på ryggen av å se henne i burka. Heldekkende fra topp til tå. For meg er burka sterkt kvinnediskriminerende. Selve grunnlaget for burka er jo at man ikke skal friste andre menn til seksuelt begjær.. En ting er å vokse opp i en kultur der dette er naturlig. En annen ting er å vokse opp i Norge. Også konvertere til islam og gå med burka.
Pysa Skrevet 2. september 2007 #2 Skrevet 2. september 2007 burka vil si at de har dekket til hele ansiktet også. er ansiktet synlig, heter det ikke burka. til informasjon. slør var dessuten opprinnelig en persisk skikk, og var et fenomen som spredte seg fra overklassen til de andre samfunnsklassene. mange kvinner hevder det er frigjørende å bære slør, i den forstand at de slipper at menn glor på dem (slik norske kvinner ikke kan unngå). og ta ikke feil: mange kvinner velger selv å bruke slør. hvorfor grøsser du når ho selv sier ho vil det? at det er hennes valg? jeg vet ikke hvorfor noen kvinner forelsker seg i muslimer. jeg vet hvorfor jeg forelsket meg i en mann som i tillegg til alt det andre han var, også var muslim. han var ikke særlig religiøs, men litt, og grunnen til at vi gikk fra hverandre hadde ingenting med verken religion eller kultur å gjøre.
Anonym bruker Skrevet 2. september 2007 #3 Skrevet 2. september 2007 Jeg vet hva burka vil si. Ansiktet var tildekket. Det var kun åpning til øynene. Hun hadde ikke gitter foran øynene men åpning. Grunnen til at jeg grøsset? Vond følelse jeg fikk. Jeg fikk ikke inntrykket av at det var et veldig bevisst valg fra hennes side. Jeg fikk inntrykket av at det var mannen som bestemte og at hun var underdaning. (ut fra samtalen med henne, vil ikke gå i detaljer dersom noen her inne skulle kjenne henne) Innlegget mitt gjaldt konservative muslimer og ikke muslimer generellt. HI
Lillejonas Mekkemikkel Skrevet 3. september 2007 #4 Skrevet 3. september 2007 Javel? Terrorpropaganda er effektivt :-)
Lepje Skrevet 3. september 2007 #5 Skrevet 3. september 2007 Se mitt svar på "avkristning av Norge" på livssynsdebatten. Det kan være en årsak..
KaMa Skrevet 3. september 2007 #6 Skrevet 3. september 2007 Du ønsker en seriøs tråd om dette? Vel, slik jeg ser er det to temaer her.. Kvinner som bruker burka og norske kvinner som er sammen med konservative muslimske menn. Kvinner som faller for konservative muslimske menn funker nok ganske likt som alle andre mennesker som faller noen. Forelskelse pleier som regel ikke å være så fornuftig og rasjonelt. Du mener det er undertrykkende for kvinner å bruke burka. Vel... Det er gjerne slik du ser det, men realiteten er kansje ikke så snever som du oppfatteren den. Skulle gjerne brukt burka selv jeg, til tider. Ikke fordi jeg blir plaget av menn som ser lystent på min kvinnekropp, men fordi vi lever i et ekstremt utseendefokusert samfunn, og jeg er til tider drittlei av det. En liten studie av innlegg som blir lagt ut her, gir en pekepinn på hva som provoserer folk. La meg da nevne at overvektige kvinner i tights, i hoftebukse, noen som helst klesplagg som avslører ekstra mye kropp, er noe av det som provoserer enkelte grenseløst. Med burka kunne disse menneskene fått ha sin kropp i fred uten fordømmende blikk fra sine medsøstre. Slik jeg ser det, kan burka være en velsignelse.
Anonym bruker Skrevet 3. september 2007 #7 Skrevet 3. september 2007 Enig med deg KaMa, jeg skulle gjerne dekket meg til innimellom jeg og.Sluppet det presset, sluppet dagene jeg bare føler for å sulle meg inn i noe. Til og med for en så forfengelig ting som en dårlig hårdag.....tenk om jeg kunne hatt noe på hodet og sluppet å bli uglesett som muslim på gaten... Det å dekke meg til hadde ikke kostet meg en ting. Men jeg gjør det ikke, for det er helt feil i forhold til vår kultur....
Lepje Skrevet 3. september 2007 #8 Skrevet 3. september 2007 Har nesten lyst å teste det ut jeg. Gå med burka for en dag for å se hvordan det føles. Tror jeg vil merke rimelig dårlige vibber fra omverdenen da ja. Synd at det skal være tabu å gå kledd som man vil, burka om så være, når flere av dere sier at det ville føles befriende for dere.
Brava Skrevet 3. september 2007 #9 Skrevet 3. september 2007 Norske kvinner som blir sammen med konservative muslimer er vel ikke en ensartet gruppe og det finnes sikkert forskjellige grunner for dette der kjærlighet antakelig er den sterkeste. Problemet med burka er vel ikke dens utseende eller annerledeshet, men dog at den kan bli påtvunget kvinner og at den derfor aldeles ikke virker kvinnefrigjørende. Slikt sett er jeg enig med HI. omkring problematisering av burka og dens intensjon. Hvis man velger å bruke burka av egen, fri vilje, ser jeg derimot ikke det store problemet.
Anonym bruker Skrevet 3. september 2007 #10 Skrevet 3. september 2007 Jeg (anonym over deg) har prøvd en dag, dekket til fjeset og så jeg ikke kunne gjenkjennes. Var faktisk ganske deilig, men og veldg interessant. Moro å høre forlks reaksjoner. Jeg var "muslim" i en fotoseanse og midt i Oslo, hehe, det var jo rimelig spesiellt, hehe. Så jeg har bilde av meg selv som muslim;) ikke fjeset tildekket, men håret. Verste var at jeg kledde det. På kalde vinterdager gir jeg blanke i hva folk synes og bruker sjal på hodet. Fryser da, hehe, og jeg føler det faktisk mer komfortabelt å dekke meg litt til. Så hadde det vært mer akseptert i samfunnet hadde jeg kanskje dekket meg til sånn halveis...men det er det nå engang ikke.
Anonym bruker Skrevet 3. september 2007 #11 Skrevet 3. september 2007 Jeg vil tro at det å tildekke seg vil være befriende for de fleste kvinner. Hovedargumentet til intellektuelle iranske kvinner som tildekker seg er at de vil at folk skal vektlegge deres intellekt, og ikke deres pupper og lår. I vesten er idealet å vise mest mulig hud. Det stritter imot mine frihetsidealer. Er jeg fri når jeg går i miniskjørt og puppene flyter ut av genseren ?
dorull Skrevet 3. september 2007 #12 Skrevet 3. september 2007 Hvis du ikke hadde gjort det samme for mannen din er du kanskje ikke forelsket i/respekterer ham.
Anonym bruker Skrevet 4. september 2007 #13 Skrevet 4. september 2007 Sjeldan eg har lest så mykje svada på ei side! Bare dekk dykk til, det er ingen som nektar dykk. Og om ein må dekke seg til for å vise respekt for mannen, kan det jammen væra. Trur du HAN ville dekt seg til for deg...? Feilen er at her til lands er ein opplært til å følge lystene/forelskinga si, same kva. Om ein, som i andre land, også ville la fornuften ha ein finger med i spelet, ville ingen norske kvinner bli saman med muslimske menn.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå