Gå til innhold

info for dere me hyppig toalett besøk


Anbefalte innlegg

Skrevet

Blæretreningsprogram for kvinner med hyppig vannlating og sterk vannlatingstrang

-------------------------------------------------

 

 

Før start av blæretrening bør en legeundersøkelse utelukke bakenforliggende årsaker til hyppig vannlating - med eller uten sterk vannlatingstrang.

 

Hva er normalt?

Vi drikker ca. 1-2 liter væske i døgnet. Vanligvis vil urinblæren inneholde 2-4 dl urin før vannlatingstrangen blir plagsom, noe avhengig av alder. Normalt tømmer vi blæren 4-7 ganger i døgnet, men dette er sjølsagt avhengig av væskeinntaket. Det er ikke unormalt å måtte opp en gang om natten, spesielt ikke hvis en har drukket mye om kvelden eller hvis en blir liggende våken en stund.

HUSK: Kaffe, te og alkohol er vanndrivende.

 

Urinlekkasje (inkontinens) og unormal blærefunksjon:

Dersom en stadig våkner flere ganger om natten av vannlatingstrang og har svært mange vannlatinger med små mengder urin om dagen, er det et tegn på at urinblæren er overaktiv og at en har behov for å ”trene” blæren. Av og til kan blæren bli ”bortskjemt” ved at en alltid går på toalettet straks en kjenner trang. Dette kan fort bli en uvane, fordi blæren får signaler om vannlating ved stadig mindre urinvolum. Etter hvert vil det bli en plage, med behov for hyppige toalettbesøk utover dagen med bare små urinmengder hver gang. I mange slike tilfeller kan trening hjelpe. Hvis en har sterk vannlatingstrang med påfølgende urinlekkasje, er blæretrening nyttig som tillegg til annen behandling.

Formålet med denne treningen er altså å gjenvinne kontrollen over blæren. Det er svært viktig å ha en positiv innstilling til opplegget og sette alt inn på å gjennomføre det! Det kan være vanskelig.

 

Selve programmet:

- Du skal føre en vannlatingsliste som viser tidspunkt og urinmengde ved hver vannlating. Begynn med listen en eller to dager før treningen starter. Ved hjelp av listen kan du se om blærefunksjonen bedres. Den vil også vise om du har et for stort samlet urinvolum – i så fall bør væskeinntaket reduseres. Legen forklarer deg hvordan du skal føre listen.

- Når du kjenner vannlatingstrang slik at du ellers ville ha gått på toalettet: PRØV Å HOLDE IGJEN I CA 15 MINUTTER. Ta på bind eller bleie i tilfelle du får lekkasje.

- Dersom du har sterk trang og føler at du vil tisse på deg: KONSENTRER DEG OM Å PRØVE Å UNDERTRYKKE TRANGEN! Sett deg ned og se om det hjelper. Du skal prøve å ta kommandoen over blæren!

- Når du klarer å holde deg i 15 minutter, øker du til 30 og senere til 45 minutter. Senere øker du med 15 eller 30 minutter for hver gang. Målet er at du klarer 3-5 timer og at du unngår å stå opp om natten.

- Unngå for mye drikke om kvelden. Husk at kaffe, te og alkohol er vanndrivende.

- Ved iherdig trening kan du merke framgang allerede etter 1-2 uker. Du bør fortsette så lenge du synes du merker framgang, eller til blæren oppfører seg normalt.

 

Til slutt:

Hvis du ikke blir bra, finnes det elektrostimulering og medikamenter som kan hjelpe. Hvis du på forhånd har hatt såkalt blandingslekkasje, kan lekkasjen ved hoste, løfting etc bli mer framtredende etter gjennomgått blæretrening. Denne bør da eventuelt utredes og behandles.

 

 

 

 

 

Kvinneklinikken SiR, oktober 2000

 

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Jeg har prøvd å holde meg skikkelig når jeg kjenner at jeg egentlig MÅ på do! Nå hjelper det!!! ;)

Et annet tips er det å spise noe salt før en legger seg, for salt binder vann! :)

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...