Anonym bruker Skrevet 20. august 2007 #1 Skrevet 20. august 2007 jeg har lagt til meg en uvane å spise sjokolade hver dag(ikke en liten bit nei..) og drikker brus med sukker..jeg kjenner etter hvert måltid at jeg bare må ha sukker..jeg har vært sånn før svangerskapet men ikke så ekstremt som nå..for mengden jeg snakker om er ganske mye.. Jeg er en tynn kvinne ellers, som aldri har lagt på meg pga søtsaker. Til vanlig veier jeg 60 kilo og er 1.75 høy.. nå etter 24 uker som gravid legger jeg på meg en del; over 10 kilo til nå, er egentlig ikke så redd for å legge på meg,men mer bekymret for babyen min..det er vel ikke bra med for mye sukker?jeg føler meg liksom ikke helt i form,ligger på soffaen hele dagen og spiser sjokolade..med dårlig samvittighet:( hvor skadelig kan dette være, og er det fare for å få en altfor stor baby eller andre skader på den lille??? håper på svar fra dere:)
tudeluuu Skrevet 20. august 2007 #2 Skrevet 20. august 2007 heisann! jeg kan ikke så mye om dette, men utifra hva jeg har skjønt kan du utvikle svangerskapsdiabetes dersom du spiser mye sukker/usunt, og enda verre dersom barnet ditt blir født med diabetes (har også hørt om noen slike tilfeller). Jeg spiser selv litt søtt om dagen, men prøver å la være å ta mer enn bare en bit av ett eller annet, med mindre det er helg og vi ser film eller noe. Prøv å trapp ned spisinga di, så vil du se at sukkeravhengigheta di også forsvinner litt. Dersom du slutter helt tror jeg det tar en uke eller to før du slutter å tenke på sukker. Du greier dette, og du bør også gjøre det iom at du har dårlig samvittighet for å spise godsaker! lykke til =)
M*A*S*H* Skrevet 20. august 2007 #3 Skrevet 20. august 2007 Det er ikke bra med for mye sukker, det har du rett i:-) Snakk med jordmora di og be om noen gode råd. Ellers er det med sukkeruvaner som de fleste andre uvaner, man må bare ta seg selv i nakken og gjøre noe med det. Kjøp lettkakao og unn deg en kopp hver kveld. Kjøp melon og agurkbiter og skjær opp i små biter og ha framme. Kjøp riskaker med smak. Og la vær og kjøpe godteri - vær litt streng med deg selv! Også er det lov på lørdager, sant? Da kan man skeie ut og heller være flink resten av uka. En halvtime - times gåtur hver dag er heller ikke dumt mht barnets vekt - din vekt - og forebygging av diabetes. Kan hende du blir i bedre form av et bedre kosthold. Selv blir jeg lett grinete og sulten hvis det blir mye søtt, så jeg føler med faktisk bedre når jeg spiser sunt. Lykke til:-)
Gjest Skrevet 20. august 2007 #4 Skrevet 20. august 2007 Hei! Jeg har hatt det sånn som deg i mine 2 siste pluss nåværende svangerskap. Sukkersuget har vært enormt og jeg har mistet kontrollen etterhvert. Resultatet kom, ikke bare som ekstra kilo... Med pjokken som nå er 3 1/2 år, ble født som en "sukkerbaby" på 5 kilo og vansker med å kontrollere blodsukkeret sitt. Det ble mange stikk i helen hans for å ta blodprøver (flere ganger pr dag), og han måtte få tillegg på sykehuset for å ikke få for lavt blodsukker. Med nestemann, som nå er litt over 2 år, oppdaget de svangerskapsdiabetes rundt uke 23. Jeg hadde helt sikkert utviklet det under det forrige svangerskapet. Jeg fikk da en kostplan og en treningsplan, som jeg tildels sleit med å følge. Men jeg ble mye flinkere til å holde meg til helger osv. når det gjaldt godteri. Resultatet ble at gutten denne gangen ble født etter igangsetting litt før tiden, fordi han også la mye på seg. 1 uke før termin veide han såvidt over 4 kilo. Han sleit ikke med blodsukkeret etterpå, og legene sa at det var fordi jeg hadde lagt om kosten og vært mer aktiv. Dette svangerskapet har jeg vært forberedt på at dette ville dukke opp, og har vært litt mer forsiktig med inntaket av diverse digg. Alikevel ble jeg litt deppa da de oppdaget det i uke 14, det var før jeg forventet. Og jeg må innrømme at jeg sliter. Sukkersuget er stort, og jeg må jobbe med meg selv for å klare å la sjokoladen ligge og brusen stå. Konsekvensene hvis jeg ikke klarer det blir jo mye høyere dersom jeg "sprekker", og jeg har ikke lyst til å slite med det i ettertid. Det du skal huske på er at dersom du kommer til punktet hvor sv.skapsdiabetes blir stilt, er det ikke kun sjokolade og brus du må kutte ut. Da blir det restriksjoner i alle ledd. F. eks er kokte poteter og gulrøtter, vanlig middagsris som kleber, lyst brød osv ikke lenger bra. FRUKT og JUICE må reduseres, pass på alt pålegg, og vær nøye med hvilket kjøtt du spiser. Avokado er FY, og pasta må du være forsiktig med. Så selv om det er vanskelig, PRØV både for din og babyen sin skyld å redusere, om ikke kutte ut helt. Kos deg stort med digg på spesielle dager og spesielle anledninger, og vær glad for at du kan velte deg i frukt og grønt! Men mest av alt, det er dumt å ha dårlig samvittighet for litt sjokolade, husk at du også skal KOSE deg med å være gravid!!! Lykke til fra en annen sukkerslave
*1+1=2 små* Skrevet 20. august 2007 #5 Skrevet 20. august 2007 Jeg og spiser litt sjokolade hver dag og drikker 2 cola bokser(cola avhengig) har lagt på meg ca 10 kg til nå (26+5) MEn jeg går tur hver dag pga hunden vår, og jeg spiser ganske sunt....mye smoodis, grønnsaker og fisk/fugl til middag.... I det siste har jeg slitt med lite matlyst....eventuelt lite lyst til å tilberede maten:P Men lurer på om du var aktiv i ditt svangerskap eller ikke? Eller er det fare for at jeg får en stoor baby? ble bare nysgjerrig:)
Anonym bruker Skrevet 20. august 2007 #6 Skrevet 20. august 2007 Hei! I mitt forrige svangerskap la jeg på meg 30 kg!!! Da spiste jeg det jeg hadde lyst på og vel så det. Det var utrolig hardt å få av igjen, så jeg vil absolutt anbefale deg å passe litt på hva du putter i deg under svangerskapet. Har også ei venninne som utviklet diabetes under sitt første svangerskap, og nå går hun på insulinsprøyter + at hun ikke bør risikere å bli gravid igjen (etter legens råd). Jeg fikk en relativt stor unge sist gang som veide 4400 kg på 14 dagers overtid. I dette svangerskapet passer jeg godt på hva jeg spiser og prøver å unngå brus, chips og søtsaker. Jeg er ikke overhysterisk og tillater meg selv litt lørdagsgodt. Har lagt på meg 4 kg og er 22 uker. Det er i siste trimester at kiloene kan komme snikende, så hvis du allerede har lagt på deg over 10 kg, ville jeg passet litt på :-)
*1+1=2 små* Skrevet 20. august 2007 #7 Skrevet 20. august 2007 ok, men jordmor sa at det så veldig bra ut...så hun mente ikke at det var for mye derfor jeg egentlig ikke bekymrer meg... Frem til uke 20 hadde jeg ikke lagt på meg mer enn 1 kg....så det kom nå når magen har vokst lissom.... Er jo en del i bevegelse
Anonym bruker Skrevet 20. august 2007 #8 Skrevet 20. august 2007 tuusen takk for svar fra dere alle:o)det er fint å ha et sted som dette å slippe tanker og bekymringer ut på.. Jeg har hatt en samtale med samboer om dette og han er veldig forståelsesfull:o) Jeg sitter på soffaen hele dagen og er lite i aktivitet,men håper dette bedrer seg når skolen starter igjen..kanskje sukker behovet minsker når hverdagen starter? Jeg har kontroll på torsdag og tenkte å ta dette opp med legen min, og så skal jeg prøve å være bevisst på hva jeg får i meg..blir jo bare trist av å ha dårlig samvittighet men likevel ikke klare å gjøre noe med det.. Takk alle sammen!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå