Anonym bruker Skrevet 18. august 2007 #1 Skrevet 18. august 2007 må minst en av foreldre være medlem av statskirken for å kunne døpe barnet i statskirken?
Anonym bruker Skrevet 18. august 2007 #2 Skrevet 18. august 2007 Det tror jeg ikke. Tror alle blir automatisk medlem av statskirken når de blir født og at en aktivt må melde seg ut, selv om foreldrene ikke er medlemmer. Vi hadde navnefest men han står fortsatt i statskirken. Når det gjelder ekteskap så må en av partene være medlem. Er ikke skråsikker så ta en telefon til kirkekontoret men de bør vel bare være glad for alle barn som blir døpt? :-)
VinterSol+2 Skrevet 18. august 2007 #3 Skrevet 18. august 2007 det stemmer ikke at du automatisk blir medlem av statskirken om begge foreldrene ikke er det, desverre er det en del rot i disse papirene fra staten sin side da, en del barn blir feks innmeldt både her og der. (det ville jo være helt høl i hue om alle blei automatisk medlem da, tenk på muslimer eller jøder, lissom) jeg har jobbet på kontor i den norske kirke, bl.a med listeskriving og den slags, og det var et mareritt med alle de som var medlem både her og der osv. det er ikke kirka som "græbber" til seg medlemmer, selv om mange tror det, men staten som har rot i systemet. ang om en av foreldrene må være medlem vil jeg råde deg å ringe til din lokale kirke for å høre.
VinterSol+2 Skrevet 18. august 2007 #4 Skrevet 18. august 2007 men altså; å døpe barnet regnes som aktiv innmeldelse. sånn at selv om dere selv ikke er medlemmer, vil da barnet bli medlem.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå