Gå til innhold

Bilstol og tester...


Anbefalte innlegg

Skrevet

Hvorfor er MAXI COSI Priorifix best i test i gruppen 9-18 kg. (denne er fremovervendt) når det anbefales å ha barna bakovervendt i bilden til de er 4 år?? Skjønner ikke helt dette? Og hvorfor er det så få bilstoler som er bakovervendt etter 13 kg.?

Videoannonse
Annonse
Skrevet

grunnen til at det er sånn er at de tester bilstolene i hver sin klasse!

slik at du må se etter om hva som er best i den klassen som er relevant for deg!

grunnen til dette er at om du leter etter en bilstol til en gutt på 4-5 år, så ville testen være lite nyttig deg om en bilstol fra 0-13kg kom best ut i test!

Og det vil også være helt feil å si at f.eks et 0-13kg sete ER best i test..siden dette gjelder kun for denne vektklassen,og et annet sete vil være best for gutten på 4-5 år!

 

Bakovervendt er det tryggeste, det er det ingen tvil om.. men leter du etter det tryggeste fremovervedte alternativet, så tester de heldigvis det også:o)

 

skjønner?? (er så innmari dårlig å forklare:o/)

Skrevet

De tester ikke nakkebelastningen! De kollisjonene som gir store personskader er frontkollisjoner, utforkjøringer og når man kjører i veggen. I en slik kræsj vil hodet bli skutt fremover og kroppen holdt tilbake, og nakken vil da få en enorm belastning når barnet sitter fremovervendt, mens når barnet sitter bakovervendt blir det bare trykket lenger inn i setet... Disse testene er utført i Europa, ikke i Norden, der de ikke har tradisjoner for å sitte bakovervendt, nettopp fordi de ikke tester nakkebelastningen i kollisjonstestene, kun belastningen på brystkassen. DESSVERRE!

 

Det er mange bilstoler som er bakovervendt etter 13 kg, men ikke av babystolene..! Den eneste babystolen som også er en stol i neste gruppe er Akta Graco Duologic, som kan brukes til barnet veier 18 kg, eller ca 4-4,5 år :-) Ellers har du flere seter som kan brukes bakovervendt til 25 kg, bl.a Britax sine seter, Brio Zento, Akta Graco Cosmic Comfort og Maxi Cosi Mobi (som forøvrig er prikk likt Priorifix, bare bakovervendt!) :-)

 

Lykke til med valget!

Skrevet

vi har hth besafe izi combie..det er fra 0-18 kg.. og kan brukse begge veier...

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...