År og dag Skrevet 17. august 2007 #1 Skrevet 17. august 2007 Har dere kjøpt noe til til barna som skal bli storesøster/storebror? Det er jo en ganske stor omveltning i livet å få småsøsken. En venninnne av meg kjøpte dukke og dukkevogn til datteren da hun ble storesøster, slik at de skulle stelle "babyene" sammen, synes det hørtes veldig koselig ut, men jeg har en gutt på 3 år som ikke bryr seg det minste om dukker eller bamser. Han er voldsomt interessert i sjørøvere for tiden, så jeg har kjøpt en duplo sjørøverskute i storebrorgave, kom ikke på noe annet...
Fabelaktiv Skrevet 17. august 2007 #2 Skrevet 17. august 2007 Hmm.. tenker også på det der.. mi snuppe har jo trille og dukke - men kanskje en dukkevogn er lurt ja.. hmm? Fint å kjøpe noe han er interessert i Flere tips? Hva har andre her gjort?
kisso Skrevet 17. august 2007 #3 Skrevet 17. august 2007 Min 5åring skal få velge seg et nytt spill til gameboyen han har kjøpt seg. Fortjener det! Har lest i disse mor/barn bøkene at det er ofte når man får besøk til den nye babyen hjemme og de besøkende har med klær...etc hva som helst til babyen og ikke noe til storebror er det ofte da de faktisk blir såret og føler seg på utsiden. I mor barn stod det at det var lurt å kanskje ha en liten pakke på lur til storebror også da, Altså dette trenger jo ikke være noe annet enn en liten bil eller noe da, men bare sånn at de ikke faller på utsiden. Småen min har vært i skuddet nå i 5år og det kommer til å bli kjempeomveltning for han hvertfall, skal prøve alt jeg kan for at han ikke skal føle seg på utsiden.
~Valentina-Mateo&Lucia~Mamma Skrevet 17. august 2007 #4 Skrevet 17. august 2007 skal kjøpe ett par gaver å ha liggende til de stolte storesøskenene ja....de fortjener det tenkte da alt fra ett par sokker,bil,tegnesaker osv...er tanken som teller tenkte også de skulle få en gave av babyen når den kommer,da en litt større gave de ønsker seg.
År og dag Skrevet 17. august 2007 Forfatter #5 Skrevet 17. august 2007 Veldig bra tips å ha noe smått liggende, slik at man unngår at storebror føler seg tilsidesatt og såret når det kommer besøk og alle skal beundre den lille, og den lille får gaver. Det er jo heldigvis ikke mye som skal til for å glede et barnehjerte. Tenkte han kunne få åpne noen av pakkene til babyen, åpning av pakker er veldig populært her.
mammat2goll Skrevet 17. august 2007 #6 Skrevet 17. august 2007 Gutten min på 3 skal også få seg sjørøverskute i gave fra lillebror/søster i magen. Men klarer ikke å bestemme meg for hvilken han skal få..hehe...står mellom duplo, playmobil eller kapteinsabeltann sin skute!
Gjest Skrevet 17. august 2007 #7 Skrevet 17. august 2007 Vi har tenkt å ha en del småting liggende slik at storesøster på nesten 3 ikke blir utafor når babyen får gave, men var en lur ide å ha noe til storesøster fra babyen. Nå må jeg snart ut å shoppe.......... Å huff og huff........... NOT.
Gjest Lykkeliggift_ Skrevet 17. august 2007 #8 Skrevet 17. august 2007 Min gutt blir også 3 år rett før terminen min. Tenkt å kjøpe en bil eller helikopter...har alt kjøpt fjernstyrt bil til bursdagen hans, kanskje kjøper en traktor istedet. Han bryr seg ikke om noe annet, hehe
ano`num *17.03.10* Skrevet 17. august 2007 #9 Skrevet 17. august 2007 Synest ikke noe om alle pakkene jeg. Hverken til fødsel eller når det kommer besøk! Slik vil det jo hele tiden bli videre fremover. Noen ganger får lillesøster/bror, andre ganger det eldre barnet. Jeg tror det er mye viktigere hva som blir sagt og gjort. Setninger som "så heldig babyen er som får deg til storebror/søster" i stede for "så heldig du er som har fått en lillebrør/søster" Det løser mye mer enn en pakke. Eller dere som foreldre kan si at h*n er kjempeflink til å hjelpe til med babyen, dere er heldige som har h*n til de som kommer på besøk. De trenger ikke være så veldig gamle for å skjønne og ta til seg det. Personlig vil jeg tro at det å gi barna smågaver hver gang babyen får vil utløse en "få mer" periode, og lett gi vrange barn i seg selv.
Fabelaktiv Skrevet 17. august 2007 #10 Skrevet 17. august 2007 hmmm ano'num.. det er også litt sant jeg har kjøpt inn litt bøker og lydbøker til snuppa mi.. men nå må jeg gå og legge hodet i bløt
Anonym bruker Skrevet 17. august 2007 #11 Skrevet 17. august 2007 Enig med deg ano`num. Det er viktig at barn lærer seg at det noeng anger er andre som får gaver og noen ganger de. Hva skjer når man slutter å gi det andre barnet gaver og når skal man slutte. Skal man gi barna ekstra gaver 0-5 eller 0-10. Tror at barna vil synes det er rart om det ene året fikk ekstraog det andre året så ble det plutselig slutt.
ano`num *17.03.10* Skrevet 17. august 2007 #12 Skrevet 17. august 2007 Jammen Fabel_Aktiv *fødeklar* det er jo egentlig genialt! Både det å kjøpe lydbøker, bøker, sjørøverskute og dukkesaker så det eldre barnet kan få stelle ved siden av. Det er jo en flott måte å aktivisere et eldre barn på når vi blir slitne eller det nyfødte barnet krever sitt. Selv fikk jeg dukkevogn av mormor første gang jeg ble storesøster. Jeg var 4år da. Det var ikke en gave fordi babyen fikk gaver. Men en gave til meg fordi jeg var blitt storesøster og kunne trille dukken sammen med mamma som trillet babyen. Tidspunktet en gir gaven og måten ting blir sagt & gjort på tror jeg er viktig. Det som må være det værste når det kommer besøk er jo at de omtrent stormer gjennom gangen og inn til babyen for å se. De eldre barna blir glemt, og kanskje tm nedrent på veien. Det er slike situasjoner som vil kunne skape den største og verste situasjonen. Hvis de som kommer på besøk snakker til de eldre barna først, og gjerne roser de for å ha blitt storesøsken må jo være helt topp.
År og dag Skrevet 17. august 2007 Forfatter #13 Skrevet 17. august 2007 Enig i at barn skal kunne se på at andre barn får noe de selv ikke får, men tenker at akkurat når man blir storesøsken handler det om så mye mer enn bare det. Fra å være den eneste, skal du dele foreldrene, tantene, onklene og besteforeldrene dine, hus og hjem, med et søsken, og selv om vi har snakket mye om babyen som kommer, at han skal bli storebror, og at folk vil komme på besøk for å se på babyen, så vet jeg ikke helt om han kan bli ordentlig forberedt på det. Og noen voksne er ubetenksomme og overser storesøsken når de skal hilse på den nye babyen, husker jeg selv fra da jeg var barn.
camilla_s Skrevet 17. august 2007 #14 Skrevet 17. august 2007 Vi kommer til å kjøpe en ting til storesøs som hun skal få når vi kommer hjem med babyen. En oppmerksonhet fordi hun har blitt storesøster. Ikke gi henne gaver bare fordi babyen får gaver. Dette er hun vant til fra andres bursdager og slikt. Man kan ikke alltid få gaver når andre får. Sånn er det bare. Enig med deg over her som skriver at ting som blir sagt og gjort er mer viktig enn selve gaven. Kommer til å la storesøs få åpne gavene til bebisen. Det syns hun er kjempe morro. Tror ikke det blir noe problem.
Gjest Skrevet 17. august 2007 #15 Skrevet 17. august 2007 Det er jo ikke snakk om at storesøster får noe hver gang det kommer noen med gave til babyen. Men av og til. -når du er 2 1/2 år er det plutselig mye nytt å forholde seg til med å dele oppmerksomheten som til nå har vært styrt rundt deg. De lærer alltid å se at andre får pakker, og at ikke alt handler om dem, men i denne perioden hvor de ikke blir minstemann lenger, er de veldig sårbare. Jeg regner jo med en del sjalusi, men noe kan jeg forebygge med enkle grep. Det være seg en liten pakke av og til, stelle babyen av og til, og noen ganger åpne pakkene til babyen. Hver situasjon må man finne ut av for seg. Finnes ikke et svar som du kan bruke ved alle situasjoner. Storesøster har ulike dager, de besøkende er ulike og selv har du en toleranseterskel som vil variere MYE. Godt å være forberedt på flere situasjoner synes jeg. Lykke til alle som venter og som har en storesøster/bror hjemme,
Anonym bruker Skrevet 17. august 2007 #16 Skrevet 17. august 2007 Storesøster får engave fra mamma og pappa og enfra babyen. Har også kjøpt inn noe småtteri i tilfelle hun slår seg vrang når babyen får sine grøtgaver. Men de er til krisetilfeller, slik at om jeg ikke trenger den så er de fine gaver til kommende bursdager. Storesøster elsker å dra i bursdagsselskap,- og å gi bort gaver. Har aldri vært noe problem at andre får, men ikke hun......Har også snakket en del om at vi kommer til å få mye besøk når babyen kommer, og at de kommer med gavder til babyen,- for det er bursdagens hans. Virker som om hun tar det helt greit, men man vet jo aldri......Derfor disse "krisegavene". Men det er snakk om brett med klistermerker, såpebobler, glansbilder,hårpynt, småtterier til rundt 20 kr, men som jeg vet er både forbruksvarer og stas å få ) Regner også med at det meste av grøtgavene er klær til babyen, og hun er veldig bekymret for netopp dette at vi har for lite klær til ham når han kommer. Vi har minimalt med utstyr nemmelig, for av erfaring så vet vi at vi kommer til å få mye etter fødsel, og om vi fortsatt mangler noe da, så kan vi kjøpe det i ettertid.....Så lenge vi er glad i barna våre så går det nok bra, storesøskengaver eller ikke Lykke til alle sammen
TPM m/baby i magen Skrevet 17. august 2007 #17 Skrevet 17. august 2007 Vi har en gutt på snart fem. han skal få en liten cd spiller som han kan ha på rommet sitt. For å påpeke at han blitt storebror . Tror han vil føle seg litt "viktig" da.
plumsing Skrevet 17. august 2007 #18 Skrevet 17. august 2007 Datteren vår får et par gull-øredobber fordi hun blir storesøster. Fikk hull i ørene for non måneder siden, og hun ønsker seg såååå gull-perler:)
lilleappelsin Skrevet 18. august 2007 #19 Skrevet 18. august 2007 Min datter er ganske stor da, 7 1/2 år, så tror ikke det blir så mye sjalusi i forhold til gaver. Hun gleder seg enormt mye til å endelig bli storesøster. Men det vi har gjort er å kjøpe et skikkelig digitalkamera til henne- hun elsker å ta bilder, og får ofte engangskameraer som hun knipser ut på 1 time. Og ofte er det mange tullbilder. Vi har selv et stort speilreflekskamera som hun ikke klarer med alene, så da har vi heller kjøpt et skikkelig kamera til ca 1000 kr til henne. Da kan hun også knipse bilder av lillebaby og besøkende, og vi kan slette de som ikke blir bra. Tror hun kommer til å bli kjempeglad for det! Ellers så blir det vel gaver på henne også fra besteforeldre og tanter/onkler.
Gjest Skrevet 18. august 2007 #20 Skrevet 18. august 2007 Vår erfaring er at det med oppmerksomhet var det viktigste. Når storebror hadde gledet seg til å se folk etter sommerferien, og så bare overså de han totalt! Mange som ikke skjønte hvor viktig de første 15 sekundene var - det var vondt å se skuffelsen hans når de ikke så han i øynene da... Når det gjelder gaver, så tror jeg det er lurt å anskaffe en leke som storesøsken kan sysselsette seg selv med akkurat når du ammer etc ...heller det enn akkurat opplevelsen av å FÅ noe hver gang babyen får en gave liksom. Her i huset tror jeg det blir noen lette puslespill, evt lydbøker.
prusiluscan Skrevet 18. august 2007 #21 Skrevet 18. august 2007 Jeg skal kjøpe et fint smykke som det skal graveres storesøster på i gave fra knøtte i magen.Tenkte hun skulle få det når hun kommer å besøker oss på sykehuset.Dattern min er 4år å elsker alt som kommer fra gullbutikken.Tenkte at det er noe som hun har resten av livet også som et minne om da hun endelig ble storesøster.
nennemor og vesla Skrevet 18. august 2007 #22 Skrevet 18. august 2007 Nå er jo vesla i magen den første her og eneste soresøsken her en en golden retriver som nok blir fornøyd med en klapp på hodet når det kommer folk.. Men når jeg har reist på barselbesøk til venner familie som har en fra før har jeg pleid på å ha med en liten ting til den som er større også. Liten lekebil, eller bok e.l. Synes også det blir litt feil som noen nevnte over her at foreldrene har noe nytt å stikke til den store hver gang det kommer folk for å se på den nye baby'n.. Men det er jo mulig at det jeg gjør også bidrar til å skjemme veldig bort. Hva synes de som har en fra før om det da. At også de større får en liten oppmerksomhet når det kommer besøk? Blir det for mye?
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå