Gå til innhold

Erfaringer med spiral (hormonspiral eller kobberspiral)? u/t


Anbefalte innlegg

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Mine erfaringer er heller korte, men jeg fikk nå satt inne en hormonspiral på torsdag:) Selve innsettinga var litt vond, men det var fordi jeg visstnok var litt vanskelig å sette den inn på pga bakovervendt livmor og diverse, legen knotet litt og var på nippet til å henvende meg videre, men det gikk bra tilslutt:) Hehe, var ikke sååå ille altså. Begynte å blø litt, og hadde litt småblødning frem til i går, hadde også ganske sterke menssmerter den dagen jeg satt den inn, og litt småvondt dagen etter.

 

Nå er alt fint igjen, ingen blødninger og ingen vondter, turte til og med å ha sex for første gang siden fødsel istad:)

 

Hva som skjer videre vet jeg ikke, men det var nå de erfaringene jeg hadde å bidra med =)

Skrevet

Hei.

 

Vil ikke skremme deg, men mine erfaringer med kobberspiralen er ikke gode. Skal til legen i morgen og be dem fjerne den.

 

Har hatt småblødninger siden dag en etter at den ble satt inn på 6 ukers kontrollen, murringer i underlivet, magesmerter (så ille at jeg ble sendt på UL) og nå med en rygg som gjør at jeg ikke klarer nesten noe som helst. Alt fra å sitte, løfte opp prinsen til å ta på sokker er et smertehel***** ute like. Det er 9 uker siden den ble satt inn om jeg har klart å telle ukene riktig.

Skrevet

Hadde hormonspiral etter første fødsel. Måtte fjernes etter noen mnd. Innsettingen var litt vond og hun stresset litt med det (gynekolog), for jeg har bakovervendt livmor.

 

Jeg kunne hele tiden kjenne att det var noe der inne, og mannen stakk seg på trådene. jeg blødde etter hvert samleie og alt dette til sammen gjorde att jeg tok den ut. Gyn sa att det var bare slik at for noen så passet ikke spiral i det hele tatt. Hun kunne se på ultralyd att den satt helt fint, men den var ubehagelig for meg likevel.

 

Søsteren min bruker sammme type. Hun er helt fornøyd. Har ingen plager, helle rikke menstruasjon.

Skrevet

Fikk satt inn hormonspiral etter første fødsel, og syntes det var veldig bra. Ikke vond under innsetting eller etterpå. Hadde nesten ikke mens de 2 årene jeg hadde den. Skal til gyn. om 14 dager for å sette inn en ny etter denne fødselen!

Skrevet

Satte inn hormonspiral for to uker siden. Var ikke vondt å sette den inn. Hadde litt vondt etter undersøkelsen samme dagen og blødde litt. Ikke kjent noe til den etter det.

Skrevet

Hadde kobberspiral etter første fødsel - lett å sette den inn siden jeg akkurat hadde født - men fikk sterke blødninger hver måned. Likte ikke det.

 

Byttet til hormonspiral etter et år - legen holdt på i 45 min før han ga opp - det var vondt!!! Fikk satt den inn på gyn. pol. på sykehuset - det gikk bra - jeg krevde bedøvelse og grein fra jeg parkerte bilen. :)

 

Har satt inn ny hormonspiral for 14 dager siden etter denne fødselen. Det var vondt denne gangen også, og tok lang tid men det gikk. Lurer litt på om fastlegen min begynner å bli litt senil - uff - han roter så innmari.... Sterke menssmerter når den ble satt inn og litt etterpå. Har småblødd litt etter det men ikke vondt lenger. Har ikke hatt sex enda for kjæresten stakk seg på den da den var ny sist - au au. Gruer oss litt til å prøve... Tråden skal bli mykere etterhvert, ellers så kan den klippes kortere. Dessuten mistet jeg mensen sist og det likte jeg.

Skrevet

Jeg fikk satt inn kobberspiral for et par mnd siden fordi jeg ikke tåler noen form for kunstige hormoner. Kjente ingenting da den ble satt inn, hadde litt mensmurringer og ørsmå blødninger i 3 ukers tid. Det sies at en kan få kraftigere og mer langvarig mens av kobberspiral, men det har jeg heldigvis sluppet. Nå merker jeg ingenting, er kjempefornøyd:-)

Skrevet

Jeg har kobber spiral.. satt den inn da mini var 3 mnd..Hadde pittelitt murring i 1 dag og pittelitt blødning(rosa) etter sex de første mnd.. men nå (10 mnd sidn fødsel) merker jeg ingen ting!

Ikke kraftigere blødning eller smerter..

Jeg er kjempefornøyd og skal ALDRI ta hormoner igjen;=)

Skrevet

Jeg satt inn kobberspiral ca 4 mnd etter fødselen. Blødde mye i ca en mnd..frem til menstruasjonen. Den var kraftig og varte i en uke. Så stoppet det til neste mens Den var og kraftig. Neste er nå akkurat over og den var bra. Varte i 5 dager, først to dager nesten ingenting deretter to dager MYE, så en med lite. Håper det forblir slik.

 

Vil si at det spørs litt hva slags erfaring du har med prevensjon: får du mange bivirkniger av hormonene..anbefaler deg å prøve kobberspiralen. Har du fra før sterke mens blødninger ville jeg har forsøkt alt annet først:-)

 

Lykke til med valget.

 

Skrevet

Jeg har kobbersprial satt inn 6 mnd etter fødsel nr 2. Det er snart et år siden. Jeg hadde ikke valgt kobberspiralen hvis jeg hadde visst hvor mye den skulle plage meg, men nå sitter den der, og jeg er litt i beit for annen prevensjon siden jeg ikke kan brue piller lenger. Jeg har bakovervendt livmor og vondt i ryggen fra før, det er kanskje derfor den er så plagsom.

 

Innsetting gikk greit, litt mensmurring den første dagen, men det var jeg forberedt på. Men jeg var ikke forberedt på at disse murringene i mage og rygg nesten skulle forfølge meg daglig hver dag siden. Noen dager merker jeg ingenting, men så begynner det på igjen når jeg er som minst forberedt. Skikkelig plagsomt, så jeg fikk legen til å sjekke for infeksjoner og at den sitter ordentlig, og alt var ok. Hun sa bare at noen må leve med plagene. Jeg blør litt innimellom også, og utfloden er blitt ille - hadde ikke særlig utflod før. Mensen er et mareritt - forferdelige smerter i 3-4 dager og blødninger i 8-10 dager mot 4-5 dager før. De første dagene blør jeg så mye at jeg bruker både supersize tamponger OG bind, skifter hver 2. time, da er som regel både tampongen og bindet gjennomblødd. Nå skal jeg sjekke med ultralyd i neste mnd om den ligger som den skal. Vurderer nesten å få dratt den ut og skaffe meg en perly/Ladycomp istedenfor uansett om den ligger som den skal eller ei. Moren hadde samme plager med den, så det er sikkert arvelig. Men har flere venninner som er superfornøyd og som ikke merker noen ting, eller blør noe særlig mer.

Skrevet

Jeg har kobber spiral og eneste minuset for meg er at jeg blør så veldig under menstrasjonen,slik at jeg må bruke nattbind de tre første dagene

:(

Skrevet

Jeg har hatt hormonspiral.

 

Ikke vondt å sette inn, samboer kjente den ikke som ubehagelig, jeg kjente den ikke.

 

Men; blødde hver dag fra innsettelse til den blei tatt ut etter nesten 6 mnd. Hver eneste dag! :(

 

Har karftige blødninger fra før (8 dager og største størrelser de første 4 dagene) så tør ikke prøve kobberspiralen...

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...