Gå til innhold

Noen som har peiling på blodsukker?


Anbefalte innlegg

Bekymrer meg litt for at jeg skal utvikle svangerskapsdiabetes, jeg målte blodsukkeret mitt idag tidlig (fastende) da var d 5,0.. deretter målte jeg etter frokost (som idag besto av 2 brødskiver med hvitost og skinke, pluss to biter mørk sjokolade og ett glass biola). Da var blodsukkeret steget til 7,5.. er det normalt eller er det for høyt?

Fortsetter under...

normalt skal blodsukkeret ligge mellom 4 og 7,er egentlig avhenig av personen,noen har bare litt høyere blodsukker enn vanlig,uten at det har noen betydning...nå hadde du 5 først da,og det er jo midt i blinken...om 7,5 er for høyt for deg hvet jeg ikke,men nå hadde jo du nettopp spist da,og da er det ikke uvanlig at blodsukkert stiger...men hvis du har andre symptomer på diabetes,slik som hyppig vannlating og er tørst hele tiden,så er det kanskje lurt å få det sjekka,er du gravid kan det være tegn på begynnende svangerskaps diabetes...men som sagt,du hadde ikke unormalt høyt blodsukker,så prøv heller å følge med blodsukkeret ditt utover,og på apoteket kan du kjøpe slike strips som måler sukker i urinene din...hvis du vill være på det sikre siden,lykke til;)

Det du bør gjøre er å måle blodsukkeret på morgene uten å spise. Dette skal være mellom 4 - 6,5 for en som ikke har sukkersyke. Så spiser du, og måler igjen etter en liten times tid. Da har sukkeret maten begynt å komme i blodet, og da skal kroppen produsere insulin som skal jevne ut dette. Blodsukkeret bør da ikke ligge over 7. En ting du kan gjøre er å spise godteri/ sukker, og så vente en halv time/ time, og så måle blodsukkeret. Da vil du se om kroppen klarer å produsere nok insulin. Du skal da ha et blodsukker under 7. I tillegg kan du dra til legen å måle noe som heter HbA1c, som er et langtidsblodsukker, samt om du har sukker i urinen.

Blodsukkeret ditt , var helt normalt,så slapp. Mål deg på morgenen før frokost/røyk/kaffe/juice... heeeeelt uten å ha fått i det noe annet enn vann. Da kan du se.. Så måler du etter måltidet , å slikt kan du gjøre en hel dag- Det perfekte blodsukker ligger på 5.5så rundt der + - kan du slappe av med--- 4-5-6-7 er ok.. litt høyt med 7.. litt lavt med 4.. men bra!

 

Dont worry , be happy :)

Annonse

  • 2 uker senere...

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...