jåsjenta Skrevet 8. juli 2007 #1 Skrevet 8. juli 2007 Ifølge vedlegget til metformin så er jo kombinasjonen med alkohol skikkelig fyfy... Men så skal jeg feire bursdagen min om ett par uker, og vet jeg blir til å drikke. Bør jeg kutte ut metformin i ett par dager før festen, eller kan jeg fortsatt gå på de når alkohol er med i bilde? Nå tar jeg 500 mg pr dag. (øker dosen hver uke til jeg når normal dose for å unngå kvalme ol) Noen som vet/har erfaringer? Synes det er så fryktelig dårlig informasjon om slikt!
Gjest Skrevet 8. juli 2007 #3 Skrevet 8. juli 2007 Hvis jeg var deg ville jeg ringt til legen å spurt.. Det er enkelte medisiner som er farlig å bare slutte på. Så spørs da om det er verre å stoppe enn å drikke på dem..
jåsjenta Skrevet 8. juli 2007 Forfatter #4 Skrevet 8. juli 2007 Ja, jeg skal ringe å høre, men tenkte bare å høre her inne etter personlige erfaringer:) Men disse er ikke noe farlige å bare slutte med, ihvertfall hvis man ikke har diabetes 2 da.
Gjest Skrevet 8. juli 2007 #5 Skrevet 8. juli 2007 Ja, det er det som er så spesielt med de tabelettene, at de er ment for noe helt annet en det som prøvere bruker dem for! Ikke sikket det er så gale å drikke på dem heller, de som har diabetes drikker jo dem også...?
kirsty*2barnsmamma Skrevet 8. juli 2007 #6 Skrevet 8. juli 2007 Ja,man skal ikke drikke alkohol pga økt fare for alkohol forgiftning og også laktoacidose. Men, den forrige felleskatalogen og det forrige vedlegget sa at man skal være forsiktig med alkohol, så jeg har drukket 1-2 glass vin i lystige lag, og det har gått helt fint. Har jeg drukket mere enn 2 glass er jeg skikkelig dårlig neste dag. Jeg har alltid vært vinmenneske og drukket vin nesten hver dag, og nå er det kjempesjeldent... Var jeg deg ville jeg ha prøvd meg frem. Drikk 1 glass til maten en dag og se hvordan du føler deg. Kansje du tåler bare 1, kansje 2? men ligg unna sprit! Og vær forsiktig! Klemmer :-)
jåsjenta Skrevet 8. juli 2007 Forfatter #7 Skrevet 8. juli 2007 Ja, det er jo det. Jeg vil jo helst ikke drikke oppå noe form for tabeletter, for ingen vet jo hvilket utslag det kan gi for hver enkelt. Tror jeg skal sjekke opp hvor mange dager før jeg må slutte å ta metformin før jeg drikker. Har jo en dendens til å ta litt av når man først skal drikke, og har jo ikke særlig lyst til å bli alkoholforgifta heller. Vet gynekologen sa til min søster når hun fikk metformin at så lite som ett glass øl kunne gi henne alkoholforgiftning, men synes den var veeeeldig drøy da! Kanskje litt skremselspropaganda og der.hehe Men jeg skjønner hva han vil med det da!
kirsty*2barnsmamma Skrevet 9. juli 2007 #10 Skrevet 9. juli 2007 Husk på at felleskatalogen er overforsiktig også... jeg las at man skal slutte på metformin 48 dager før man må ta kontrast væske, da det kan føre til laktoacidose, så ermulig 2 dager holder. Jeg villedrikkemeg full på 17 mai, så jeg slutta 5 dager før. Men etter 4 glass vin ble jeg dårlig, og neste dag var bad...så selv om du sluttermed metformin så bør du være forsiktig. Men hør med legen din du først, det er best.
jåsjenta Skrevet 9. juli 2007 Forfatter #11 Skrevet 9. juli 2007 Ja,skal gjøre det. Ringte apoteket og spurte der, men de var ikke sikre.
endelig_mamma♥ Skrevet 9. juli 2007 #12 Skrevet 9. juli 2007 Hei Siaa:) Eg prøvde nå i helga å drikke, har nett begynt på metformin, snart gått ei uke på dei (starter med 1 tab i 1 uka, så 2 i 1 uka å så 3 videre..) Med meg gikk det heilt fint. Eg spurte og innpå babyverden, der va det fleire som hadde drukke når de gjekk på tablettene og det gjekk heilt fint. Så trur nok det skal gå bra:) Berre ta det me roligt! Kan jo vere ulikt for andre! Prøv deg fram:) Men trur egentlig at det me alkoholforgiftning gjelder de som har diabetes 2 og er skikklig overvektige osv.. Eg vett jo ikkje koffor du har fått metformin, men eg har fått det for å sjå om eg får EL. Så krysse fingrene for at eg får det denne mnd! Blir spennende! Jaja..håper dette var noe av det du ville høra;) *miss86*
jåsjenta Skrevet 10. juli 2007 Forfatter #13 Skrevet 10. juli 2007 Tusen takk for svar:) Har fått metformin pga hormonforstyrrelsa. Er ikke så lenge siden jeg selv begynte på de, men tror nok jeg skal slutte med de en dag før drikkinga, bare for å være sikker!
kirsty*2barnsmamma Skrevet 10. juli 2007 #14 Skrevet 10. juli 2007 Kan legge til at da jeg nettopp hadde begynt på de tålte jeg mere enn jeg gjør idag (har gått på de siden september), så tror toleransen går ned etterhvert som metforminen hoper seg opp i kroppen.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå