Anonym bruker Skrevet 5. juli 2007 #1 Skrevet 5. juli 2007 Min samboer som er lege viste meg akkurat en artikkel om hvordan barn som har vært utsatt for mye ultralyd under svangerskapet har større sjanse for å bli venstrehendte. Jeg tok 12 ultralyder da jeg var gravid med datteren min og hun er blitt venstrehendt. Jeg syns det er litt skummelt. Hvis det kan påvirke det, hva annet kan det også påvirke da?
Amazed..♫ 01.02.2012 ♫ Skrevet 5. juli 2007 #2 Skrevet 5. juli 2007 Er det en offisiell undersøkelse?? Jeg har aldri lest om det iallefall.. Om et barn er venstrehendt, så er det stort sett flere i familien som er det også (besteforeldre o.l).
Anonym bruker Skrevet 5. juli 2007 #3 Skrevet 5. juli 2007 Det stod i medlemsbladet til Legeforeningen. Ingen i min familie eller pappaens er venstrehendte... Men det kan jo i hennes tilfelle være tilfeldig, men jeg likte ikke å lese det. Man blir jo litt bekymret
♥Tullerusk♥ Skrevet 5. juli 2007 #4 Skrevet 5. juli 2007 Jeg tok mye UL under forrige svangerskap og sønnen min er ikke venstrhendt, etter det jeg vet...=o) Så jeg tror det heller er mer tilfeldig, men man vet jo ikke...
Rosalille og sjarmtrollene Skrevet 5. juli 2007 #5 Skrevet 5. juli 2007 Jeg har også hørt mye rart om ultralyd. Diskuterte dette med en erfaren gynokolog som fortalte at ultralyd avgir så lite stråling i så kort tid at det ikke påvirker fosteret på noen måte.
Rosalille og sjarmtrollene Skrevet 5. juli 2007 #7 Skrevet 5. juli 2007 Riktig. Jeg spurte fordi jeg flyr på ultralyd i tide og utide. Og at noen sa det kunne være farlig. Men det er det altså ikke.
Anonym bruker Skrevet 5. juli 2007 #8 Skrevet 5. juli 2007 Er det lenge siden du spurte? Den artikkelen jeg leste stod i siste utgave at Legeforeningens medlemsblad. Så jeg antar at det er ny forskning?
lotta72 har fått Anders Skrevet 6. juli 2007 #9 Skrevet 6. juli 2007 Jeg leste en artikkel fra Karolinska i sverige i 2001 at man var sikker på at venstrehendte var eneggs-tvilling de første 4 dager etter befruktningen. Ofte forsvinner den ene tvillingen helt tidlig i svangerskapet. Har toeggstvillinger selv, og er medlem i tvillingforening. Kjenner flere tvillingsett der den ene er høyre- hendt og den andre er venste-hendt. Og eks har speilvente verver ol.
Miraluca Skrevet 6. juli 2007 #10 Skrevet 6. juli 2007 Det eg syns er mer skummelt er at enkelte leger advarer mot å ta for mye ultralyd, fordi det rett og slett eksisterer for LITE bevis som viser at det ikkje er skadelig for barnet (og mor). Henviser til en artikkel på doktoronline: http://www.doktoronline.no/news/2007-01/ultralyd_foster.html
Gjest Skrevet 6. juli 2007 #11 Skrevet 6. juli 2007 Hva er galt med å bli venstrehendt da?? Hilsen den venstrehendte
Anonym bruker Skrevet 6. juli 2007 #12 Skrevet 6. juli 2007 Det er ikke noe galt i å være venstrehendt, men det er bare litt skummelt at ultralyd kan medvirke til det. Da begynner jeg å lure på om det kan medvirke til andre og skumlere ting også, som forskerene ikke har funnet ut enda.
~sjiraff~ Skrevet 6. juli 2007 #14 Skrevet 6. juli 2007 Har også hørt dette, og kjenner et barn som er venstrehendt. I det svangerskapet var det mye UL pga mors sykdom.
Athina' Skrevet 6. juli 2007 #15 Skrevet 6. juli 2007 Tror nok ikke det er farlig å ta mange UL. Var på det med min første datter også og hun fikk ingen skavanker :-) MEN det jeg ble overassket over ved min siste UL, er at legen ville ikke sette på hjertelyden så vi fikk høre, for det var ikke bra for fostret å gjøre det. Var en veldig stor belastning sa han. Er andre bølger de bruker da så han har sikkert rett. Har hørt det 2 ganger tidligere da så det var ingen nødvendighet for meg å høre det igjen.
Anonym bruker Skrevet 6. juli 2007 #16 Skrevet 6. juli 2007 Lurte på om det var "tidskrift for Den Norske Lægeforening" du refererte til. Sitter med bladet foran meg, men finner ikke artikkelen. Kunne du sjekket om hvilket nr det var i? Kunne så gjerne tenkt meg å lese artikkelen.
Anonym bruker Skrevet 6. juli 2007 #17 Skrevet 6. juli 2007 Ja det er i "tidskrift for Den norske Lægeforening" det stod, men er ikke hjemme nå, så får ikke sjekket det... Skal sjekke når jeg kommer hjem
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå