Sjokomanen! Skrevet 4. juli 2007 #1 Skrevet 4. juli 2007 Hagen, gårdsplassen, bilene, fasaden på huset er invadert av snegler.... og da snakker vi 1000 vis!!! I fjor så jeg kun en ussel en!!! Hvordan blir vi kvitt dem??? Trenger masse tips om feller og andre ting!! Vet at salt fungerer, men da kommer det til å gå ganske mange kg med salt!
2 Hærligheter! Skrevet 4. juli 2007 #2 Skrevet 4. juli 2007 Mmmm,leste om en på Lindesnes som satt ut ett par glass med øl...Etter noen dager var det visst samla seg en god del hundre-om ikke tusen nedi der!!!
Sjokomanen! Skrevet 4. juli 2007 Forfatter #3 Skrevet 4. juli 2007 ugh..... høres helt vemmelig ut..... Får prøve det da... he he he.... mannen får ofre en øl til dette.... Mener at jeg så noe på tven om at en skjærte en 1,5 liters flaske i 2, snudde toppen nedi sånn at de ikke kommer opp igjen.... Ugh.... får helt vemmelser over å tenke på de ekle sneglene som kommer til å flyte i øllet.... Godt at det ikke er noe diskusjonstema over hvem som skal fjerne dem! Nå har jeg jo bidratt med å finne ut hvordan jeg skal fjerne dem! he he he!! men kom gjerne med fler forslag dersom noen har peiling!!
___ Skrevet 4. juli 2007 #4 Skrevet 4. juli 2007 Det går ann å sette opp et spessielt sneglegjærde rundt hele hagen. Det sammen med salt burde holde dem unna. Koster ca 100,-kr /m. Ellers er det viktig å holde det ryddig og holde gress ol kort. Komposthauger, søppel, materialer ol som ligger i hagen fungerer som yngleplass for sneglene. Plukk alle du ser og drep dem. Det må gjøres flere ganger i uka for å ha noen vesentlig effekt. Husk også at disse sneglene ikke hører til i vår natur. De har kommet hit forde noen tok med seg planter ulovlig inn i landet og så har de formert seg. Ta aldri med planter fra utlandet! La oss slippe flere sånne skadedyr. Du kan foresten også forhøre deg på et hagesener om de har en spessiel nematode som gjør sneglene syke og dreper dem. Jeg mener den har blitt lovlig å bruke nå, men vet ikke om man må ha autorisasjon for å få tak i den eller om du får kjøpt den direkte. Jeg har ikke forsøkt den selv så hvor effektiv den er vet jeg ikke. Lykke til.
Mersa og gutta <3 Skrevet 4. juli 2007 #5 Skrevet 4. juli 2007 Er det brunsnegler? Isåfall blir du ikke kvitt dem! Du kan prøve Ferramol (fåes på plantasjen og lignende steder), det skal ta knekken på de. De har og sneglefeller du kan prøve (vet ikke helt hvordan de fungerer, men hørt om mange som har gode resultater av å bruke de)
Sjokomanen! Skrevet 4. juli 2007 Forfatter #6 Skrevet 4. juli 2007 Off.... det er både brune og svarte snegler... Vi er ganske flinke til å holde hagen ryddig og fin - jeg liker ikke når ting flyter Men nabotomta vår er ikke bebygd enda, så der er det "fri natur" og sikkert mange som kaster hageavfallet.... på andre siden er det fri område hvor det går kuer..... dette har sikkert hjulpet til at de har kommet dette året.... off.... og jeg som syns vi har vært så heldige frem til nå..... Men hvorfor blir man ikke kvitt de brune sneglene?? Hum... får gå hjem å kjøpe salt, øl og kjøre innom plantasjen ser jeg.... ugh.... fremdeles vemmelser bare ved tanken.... Hum... lurer på hvordan dugnad på å samle inn snegler vil slå ann hos naboene....? hi hi hi.... Mannen og jeg får ta en razzia i ettermiddag ja...
Mersa og gutta <3 Skrevet 4. juli 2007 #7 Skrevet 4. juli 2007 Hver eneste snegle legger rundt 400 egg, og de er tvekjønnet (mener jeg å huske), og har ingen natrulige fiender...Den heter egentlig Iberiasnegle, og kom fra spania for en god del år tilbake....ingen finner en metode som tar helt knekken på dem... Det kan være lurt å gå ut om kvelden og rett og slett plukke dem og legge dem i et glass med salt og selvsagt ha lokk på...Dreper man dem ved f.eks å tråkke på dem kommer bare slektningene dems og spiser på kadavere...Hyggelig skjønner du!
mor til 2 gutter Skrevet 4. juli 2007 #8 Skrevet 4. juli 2007 har det samme problemet hjemme selv..ikke noe gøy:( har nettopp fått et tips ang sneglene.. de selger noe som heter kakao bønner på hage senterene/plantasjen.det skal vist ligges i bedene og ellers der som sneglene liker seg.det må enten reine når en ligger dette ut eller så må en vanne masse.. er jo vert forsøket.kostet ikke så masse heller.. viste du foresten at en sneil ligger opptil 400 egg i året.. ??? så vist ikke vi blir flinkere til å gjøre noe med dette så kommer det til å bli et veldig stort problem for alle om noen få år!!!! ett annet tips som har vert veldig populært i noen år er å klippe sneilene i to..ekkelt!! men det må en absolutt ikke gjøre! for da kan egg posen komme ut.eggene trenger ikke å ligge inni sneilen for å bli klekkes ut.. lykke til videre..stå på.vi må være mange for å beskjempe dette problemet!!!!!
....().... Skrevet 4. juli 2007 #9 Skrevet 4. juli 2007 Er midt oppi sneglehysteriet selv. Har prøvd: helgjødsel (blanding av hønsegjødsel og fullgjødsel). Hjalp noen dager, men vaskes bort av regnet. PS! Stinker. Kakaoflis: Ser ut til å ha en viss effekt, men den mugner og er lite delikat. Kanskje jeg ikke vannet nok slik som hun over sier er viktig. Ferramol: Ser ut til å virke, men må brukes jevnlig. Ellers plukker jeg snegler et par ganger om dagen. Bruker stekepinsett og legger dem i en bok og salter rikelig. Ser også at sneglene tiltrekkes av enkelte planter. Er nok lurt å fjerne de plantene de liker best. Roser, flittiglise, lavendel, timian er blandt plantene sneglen ikke liker. Vi har også en steinrøys/skrotkratt-hage som nærmeste nabo. Alle må gjøre jobben sin for å ha noen sjans mot disse ekle ekle dyrene.
Mamma'n til Kaisa og Simon:) Skrevet 4. juli 2007 #11 Skrevet 4. juli 2007 øl-feller trekker til seg snegler hvertfall, og mener å ha lest en plass at du kan drepe de ved enten kokt vann eller putte de i fryseren... hehe... frister mer å ta en isboks med kokt vann oppi ja
♡ Bella- nr2 i desember♡ Skrevet 4. juli 2007 #12 Skrevet 4. juli 2007 dette lurer jeg på også!! driver å salter og plukker hver dag. Har også hørt at å grave ned e skål med øl skal funke, og plante sneglesikre planter. ESJ, disse sneglene er grusomme!!!
Sjokomanen! Skrevet 4. juli 2007 Forfatter #13 Skrevet 4. juli 2007 He he he.... hagen vår har bare en type planter... gress... hi hi hi... og noen tuja hekker da... ellers så står det dårlig til med planting i hagen... har liksom ikke kommet så langt enda...og siden det nå er kommet så mange snegler så frister det iallefalll ikke å gå ut å plante noe... Får prøve å plukke i dag da... Øl kommer jeg også til å prøve... Takker for tipsene... ugh... fremdeles oppkastfornemmelser ved tanken... Vi får iallefall begynne i den ene enden å se!
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå