Gå til innhold

Ehhh...har fått brystbetennelse...noen med råd?


Anbefalte innlegg

Er mega vondt..feber og venter å telefon fra legen. Jeg kommer meg ikke til lege på dagen..må i så fall dra på legevakta i kveld. Ammer og prøver å øsne kulene..men en eller fler har satt seg...over natta dette har skjedd. Trodde ikke det var mulig. Vesla sov i 7timer...så det er no det. Hun er 3 uker.

ENe brystet er varm og rødt.

 

Fortsetter under...

Oki!

Har du muligheter til å få rusla på apoteket? Kjøp Lecitin, 1200mg kapsler, ta tre per dag, ved måltider. Du trapper ned en per dag per uke når det går bedre. Det hjelper å løse kulene. Husk å legge barnet med haka mot der kulene er. hvis det er opp, så stå på alle fire på dobbeltsenga med barnet under deg. Det er såpass tidlig at dette fikser du! En god varm lang dusj (evt et karbad) med påfølgende amming og myk massasje "med strømmen" der kulene er, bør hjelpe. Husk også varme omslag før amming, i krisetilfelle ta en tubesokk, ha i vanlig tørr ris, og ha i mikro 30-45 sek.

Kommer du deg til lege husk å få gitt melkeprøve!

Uff, jeg fikk det forrige fredag! Jeg ble skikkelig dårlig, men det var ikke bakterielt... Varme opp brystet, pumpe og amme, massere forsiktig, og se Expats råd. Sov mye og hold senga når du føler for det! Jeg måtte ta ibux og paracet for å takle det ;o) Det er steinvondt og man blir ordentlig sjuk!

 

De fleste brystbetennelser er ikke-bakterielle, det vil si at man ikke trenger antibiotika. Det er anbefalt at man ammer og pumper og tømmer brystet godt annenhver time hele dagen og kvelden, og et par ganger på natta. Det jeg synes funka best var å pumpe ut en del på det syke brystet først. Etter oppvarming med varmepakker. Pumpa mens jeg strøk det harde området (stryk ut mot brystvorta, men forsiktig, forsiktig). Så lot jeg babyen ta ut resten av melka - i flere omganger. Har en toåring også som hjalp til. Om jeg prøvde å amme først og pumpe etterpå fikk jeg ikke noen utdrivingsrefleks og fikk ikke tømt brystet skikkelig, ungene måtte ta seg av det... Det friske brystet ga jeg bare av når det syke var skikkelig utsugd og de var fortsatt sultne. Og så pumpet jeg bare ut overskuddet der når det var nødvendig.

 

Man kan drive med kun tømming av brystet i ett døgn. Er det ikke tegn til bedring da bør man ha antibiotika. Sår på brystvorten øker risikoen for at det blir en bakteriell betennelse (infeksjon). Er man ikke sår er sjansen mye mindre.

 

God bedring! Jeg føler med deg, det er skikkelig fælt!

Har heldigvis hjelp av mamma..har to andre barn her også. gutt på 9år og jente på 1 1/2år... Dette her er rimelig fælt ja..men har vært mye stress denne uka..og det har nok gjort sitt. Får oxyticin nesespray av legen..skal få mamma til å hente på apoteket...se om det hjelper til. Jeg sliter med utdrivingsrefleksen pga mye usikkerhet i livet akkurat nå..har ei krise i forholdet... Ikke lett. Pappan har jo reist for å ta seg ei pause.

Annonse

Ja, det stemmer. Nå har jeg 40 i feber faktisk. Men skal se ann til i morgen tidlig. Mamma kjøpte Avent Isis pumpe til meg. Nå har jeg fått begge de yngste i seng og skal se om jeg får ut siste rest av melka.. Har ei rispute som jeg skal varme opp... Skal skaffe Lecitin i morgen. Dette er trasige greier. Noe av det vondeste jeg har vært borti. Har sårebrystvorter på toppen av alt, men har ammet selv om det har vært fryktelig vondt å amme. Er så ille at kaldsvetten renner og jeg skjelver når jeg ammer.. Håper det går over, hvis ikke så vet jeg ikke om jeg mater fortsette amminga. Jeg må være i form til å ta meg av alle 3 barna. Håper jeg klarer fortsette selvsagt, har ammet de to andre i 9mnd hver og hadde tenkt å amme minst like lenge denne gangen.

 

 

Uffameg. Da kjenner jeg situasjonen litt bedre, selv om jeg ikke er helt oppdatert ;) Er du sår kan du snakke med helsestasjonen (eller legevakten i kveld) om du kan bruke noe antibakterielt på brystet.) Husk at Pyrisept må være ny flaske hvis de anbefaler det. Mange ting selges på kveldsåpne bensinstasjoner. Og selvsagt på lørdager i apotekene. Sammen med Lecitinen selvfølgelig. Hvis du ender med antibiotika, det er en spesiell en som er førstevalget. Den er beskrevet i legemiddelhandboka og i en spesiell artikkel i legetidende.

 

Ihht utdrivingsrefleksen etter en stressende reaksjon: Det hjelper en del med utdrivingssprayen, men stresshormonene blokkerer også. Det som løser det allerbest er at du gråter alt du orker. Du kan godt si at ammehjelperen har sagt det ;) En skikkelig bra bu-hu runde før hver amming er bra! (Du har vel nok å ta av akkurat nå!) Senk etterpå skuldrene( skulderbladene nedover), ta sprayen, kjenn på huden til barnet (gjerne mye hudkontakt igjennom hele ammingen), pust dypt, la et par gode sukk falle, løsne tungen fra ganen og slapp av i underliv. Så kommer melken lettere. LYkke til! Håper du slipper betennelse. Husk at ammehjelpen.no har liste av ammehjelpere der du bor, og at barsel kan ta seg av deg bedre enn legevakten!

Takk for rådene, skal prøve å se om det hjelper på så jeg slipper å slite med dette lenge.

Jeg vurderer å kontakte barsel hvis jeg blir enda verre eller det ikke er bedre til i morgen. De er kjempe flinke på barsel på sjukehuset her vet jeg.

 

 

 

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...