Gå til innhold

trenger hjelp til hva jeg kan gjøre med eksemet til ungen min.sover ikke og er hyper:(


Anbefalte innlegg

Har ei jente som er plaget av eksem og kløe. Er det vanlig at de blir ville av eksemen? Ser ut som om hun ikke vet hvor hun skal gjør av seg stakkars..hun har ofte typisk atopiske flekker som er røde,der kan vi jo smøre kortison så blir det etter en stund bedre. Men på resten av kroppen særlig magen og ryggen har hun nupper som sandpapir, ser ut som huden på en nappa kylling.. hva kan jeg gjøre med det?smørere selvsagt med fuktighetskrem(aderma)

 

Vil teste om det er mat og dyr hun reagerer på-skal jeg ta prikk test el blodprøve? El begge deler?

Leste her om våtbandasjer,noe nsom kan si noe mer om det? Kan en ha på det på hele kroppen om natta?

 

Finnes det oversikt med bilder som viser hvilket nivå på eksemstigen utsletter er? Om det er mildt el hardt angrepet til en hver tid?

Ble langt men håper på hjelpende svar:)

Fortsetter under...

Hei!

 

Her kan du se bilder av de ulike trinnene i eksemstigen:

 

http://www.eksemskolen.no/?page_id=10

 

Her kan du se film om hvordan man legger våtbandasje:

Du må trykke på bildene for å se deler av filmen.

 

http://www.eksemskolen.no/?page_id=16

 

Har dere Phenamin som dere kan gi om natten? Det tar litt av kløen og i tillegg blir barnet litt trøtt av den. Noen få har motsatt virkning, det vil se, de blir hyper av den. Vår lille snelle har hatt god effekt heldigvis.

 

Du kan jo prøve med kortison på nuppene også, for å se om de forsvinner, smør kortison like før leggetid, det virker ofte kløstillende.

Nei hva er Phenamin? Vi har nylig fått Valergan noe av det samme kanskje? Men fikk beskjed om å ta 1-3tabletter av legen. På apoteket mente de det var alt for mye til en 3åring. så nå gir jeg en halv til 1. hun sover bedre men klør fortsat.hvor lenge kan de stå på slik medisin da?

nuppene er over hele kroppen,syns det virker "skummelt" å ha kortison over alt? off,blir så oppgitt når legene ikke kan gi noen fornuftige svar.virker som de ikke har peiling. vil be om time til hudlege snart om det ikke blir bedre.men det får vi vel ikke siden det ikke er rødr områdene som klør mest..

Phenamin er Vallergan for barn. Det er brukt til barn i 50 år og bruken er derfor godt dokumentert. Det er mildere enn Vallergan og bedre til barn enn Vallergan. Vi bruker Phenamin i peroider med mye kløe på natta. Bruker det ikke som fast medisin, mer ved behov.

 

Jeg synes du bør be om en henvisning med en gang. Spesielt siden du føler de ikke gir deg gode svar og siden han skrev ut Vallergan istedet for Phenamin. Fastleger er generelt dårlige på hud dessverre. Hvilken kortison har dere fått?

Det første jeg ville gjort er å forlange en henvisning til spesialist. Jeg vil anbefale en barnelege med spesialitet innen eksem/allergi/astma.

 

Det er ikke meningen at barnet ditt skal være så plaget. Vår barnelege sier at de de færreste barna har eksem som ikke lar seg behandle (eller ihvertfall holde under kontroll over lengre perioder).

 

Mitt barn sin hud var slik som du beskriver. Men med super oppfølging, har vi eksemet og nettene rimelig under kontroll.

 

Bor du i Oslo, kan jeg virkelig anbefale vår barnelege.

Sjekket siden med bilder av eksem. Hun ligger vel mest mot nivå 2 kanskje noe på nivå 3 men det er ikke over hele kroppen slik som på de bildene bare på flekkvise områder. Det som egentlig er problemet vårt er der det ikke er røde flekker. Bare ru,nuppete hud som klør og klør.. Virker som om det ikke hjelper å smøre. Vi kan smøre og smøre og hun er like ille, eller være fin en periode uten at det ser ut til å klø like ille... skjønner ikke hva det kommer av.. så frustrerende! Føler ikke at jeg kan forlange henvisning til spesialist siden hun ikke er som de på nivå 4? eller kan en det lell? Hva skjer hvis en får time til hudlege? Ser de på huden,tar de prøver,gir råd?

Takker for tidligere svar og håper noen tar seg tiden til å lese og svare denne gangen også:)

hun har foresten fått flere typer kortison,husker ikke navnet i farten,en veldig sterk og en litt mindre,den ene var gul og den andre rosa om det sier noe..;)

Annonse

Du har absolutt krav på spesialist. Eksem er utrolig plagsomt for disse små. Selv om ikke eksemet ser så ille ut, så kan de være veldig plaget. Møtte mange uvitende leger som ikke ville sende oss videre til spesialist, men med en gang vi ble tatt hånd om av en fikk vi kontroll på eksemet. Det er bare å stå på, og ikke gi seg. Det viktigste er at barnet ditt har det bra. Dessuten er det viktig at dere får tatt en allergitest av barnet.

 

Atopisk hud er ofte tørr og nuppete og klør veldig. Slik var huden til vår gutt også. Den viktigste behandlingen er å få opp fuktigheten i huden. Dette gjør vi ved å bade gutten vår i NAF-badeolje hver kveld (i starten badet vi han morgen og kveld helt til fuktigheten i huden hans var gjenopprettet). Ca 1 dl badeolje per 10 L vann. NAF-badeolje får du kjøpt på apoteket. Vi smører også med Eucerin 10 % karbamid morgen og kveld. På eksemflekkene smører vi Elocon krem. Vi smører med en gang vi ser det blusse opp, og stopper når flekken er borte.

 

Husker når vår barnelege ga oss denne oppskriften. Gutten min hadde da eksem på nesten hele kroppen. Hun lovte oss fløyelshud innen en uke. Trodde ikke helt på det for hunden hans var tørr som sandpapir. Men etter kun 3-4 dager var huden hans myk og fuktig.

Saltvannsbad er bra mot eksem, og Natron-bad er spesielt bra. (Selges i matbutikker i krydderposestørrelse - du finner det sammen med bakevarer)

1/3 pose i et babykar og inntil 2 i et voksent badekar.

Hvis hun har åpne sår bør disse desinfiseres og plastres etterpå. (Dessuten bør stumpen og føttene vaskes med såpe før badet) Ved infeksjon kan du kan ta litt bakteriedrepende salve på plasteret.

 

Hvitvask som brukes mot vannkopper kan også lindre kløe.

 

Nuppene klør også og bør nok også innsmøres med kortison hvis du likevel bruker det (skal ikke brukes mer enn 7 dager i strekk).

 

Men du bør nok gå til lege og få testet henne (både prikktest og blodprøve) og få medisin til henne (den virker selv før man har funnet ut hva hun reagerer på).

 

Et tips: Eksemet kan være en kryssreaksjon på matvarer som opptrer ifm pollensesongen. Pollenallergi kan påvises, men det er dessverre ingen tester som viser hvilke matvarer som gir kryssreaksjoner. Men ved bjørkepollenallergi er det mange som reagerer på steinfrukter (eple, pære, plommer etc) og rå gulrøtter. (se mer om kryssreaksjoner på www.naaf.no)

Krev prikktesting med en gang. FÅr du ikke det, bestiller du time til spesialist,.. eller gjør det siste med en gang du. Veldig mye av eksem kommer av matallergier, og det viktig å få det konstatert.

 

Vi prikktestet da han var 4 mnd, 4 dager uten melk i kosten min ( han ammet jo meg) var den lille plagede kroppen hans helt fri for rødt kløende utslett, smurte selfølgelig med kortison etc... men nå er han 8 mnd ,og han er fortsatt like fin:)... når jeg holder oss borte fra melk og egg vel og merke

Tusen takk for alle svar!:) Nå har jeg byttet ut Balneum Hermal med NAF-badeolje,kjøpt krem med karbamid og skal bestill ny time til legen for å ta blodprøver. Var og tok blodprøver i fjor, men da sykehuset skulle sende inn blodprøvene kom de bort og ST. Olavs fikk bare arkene.. At det går an sier jeg bare..

Glemte å si at jeg og flere i familien ikke tåler melk, tror derfor litja kan reager på det også. Men syns legene generelt er skeptisk til matintolleranse? At det er noe en bare "dikter opp". mens ernæringsfysiologer sier noe helt annet. Blir så lei av allmennleger innimellom! Noen som vet om en bra homeopat el lignende i midtnorge? EL resten av landet for den saks skyld:)

Noen som har erfaring med Balderklinikken el Kilden?

Annonse

Hei gullringen

 

Jeg vet ikke om noen homeopat men tenkte jeg kunne tipse om akupunktur. Det har i vert fall hjulpet oss veldig. Datteren min er nå syv måneder og vi har ikke smurt med kortison siden vi begynte å gå til akupunktør. Hun har blitt gradvis bedre og nå er det bare litt eksem igjen rundt halsen. Hun klør fortsatt mye men det er også betydlig bedring på det området. vi har sluttet med phenamin også om nettene. Føler at jeg har fått en helt ny jente, hun er bare så mye mer fornøyd og blid. Ellers smører jeg med aderma for å holde huden myk (den har egentlig aldri vært no serlig tørr...)

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...