Gå til innhold

Kan jeg begynne å amme igjen? Hjelp meg ammehjelpere. :)


Anbefalte innlegg

Saken er: Jeg har ei jente på snart 6 mnd som ikke ammes lengre, jeg sluttet å amme da hun var 4 mnd fordi hun var urolig og vanskelig å amme + at produksjonem gikk ned. Sluttet å pumpe for ca 1 mnd siden.

 

Men jeg vil gjerne prøve på nytt. Jeg takler ikke å gå rundt med konstant dårlig samvittighet for at jeg sluttet. Jeg har dessuten sluttet i et av fagene på skolen og har bedre tid til å gjøre et ærlig forsøk på å få opp produksjonen igjen.

 

Jeg kan fremdeles klemme ut litt melk fra puppene.

 

Jeg får ikke ro i sjela før jeg ihvertfall har prøvd.

Jeg er sikkert utrolig teit som ikke klarer å slå meg til ro med en flaskebaby, men det er faktisk sånn at jeg blir flau når jeg kjøper mme på butikken fordi jeg tror folk tenker "herregud, ammer hun ikke!?"

 

Denne dårlige samvittigheten er et problem for meg og jeg har hatt det vondt med meg selv lenge. Føler dessuten at ammestoppen gjorde at jeg ble mindre nær datteren min. Selv om dette sikkert ikke er tilfelle.

 

Er en ihuga ammetilhenger og amming har vært en ting som har opptatt meg helt siden graviditeten.

 

Så dere, tror dere det er mulig dette? Kan jeg få til å ordne det slik at det ihvertfall blir en ammings pr dag?

 

Vil så gjerne dette.

Håper på mange svar.

 

Klem fra

Fortsetter under...

Jeg kan ikke svare på om det er mulig å begynne igjen, men vil bare si en ting; Du må ikke gå rundt og ha så dårlig samvittighet! Det finnes da virkelig nok å bekymre seg om med en liten baby, om man ikke skal gå rundt å tenke på dette og. Dessuten ammet du jo en stund, og det er kjempebra. Synes bare at du ikke skal bruke så masse energi på noe for å "tekke andre". Du er en kjempegod mamma uansett!

Det er ei her inne som har gjort det. Tror hun begynte med å tilby puppen, lot babyen suge en stund, så mme etterpå. Slik økte hun. det går jo an å tørrpumpe også, melken er jo tilbud-etterspørsel. Sjekk også hjelpebryst på ammehjelpen.no.

Jeg leste en gang om en som hadde adoptert en baby...hun fikk trent opp puppen sånn at hun kunne amme, selv om det var flere år siden hun hadde hatt barn. Det var vel ikke snakk om å fullamme, men det er det vel ikke for deg heller siden bebisen er stor nok til å spise grøt og sånt da :)

Annonse

Gå inn på ammehjelpen.no, hjelpebryst er det du leter etter.

Det innebærer et motivert barn og en motivert mor. Men se også nederst.

 

Er ikke barnet motivert, så kanskje pumping virker (ser du har slutta med det?). Lei deg en elektrisk dobbeltpumpe og skrid til verket. 15min per gang, 6-8 g i døgnet den første tiden. Husk at avvenningsmelken kan smake beiskt og salt, så få opp produksjonen noenlunde før du begynner å legge til.

 

Siden du har pumpe for hånden kan du jo forsøke noen ganger i løpet av en dag. Husk at du er langt over verdensgjennomsnittet på ammingen din så langt da!

 

Forøvrig mamming er viktigere enn amming, amming er ikke noen prestasjonssport, og du får ikke diplom ;) Tenk over om dette er noe du har fått for deg pga at du er lei deg for andre ting. Det høres egentlig ut som du burde snakke med fastlegen om hvordan du har det "egentlig". Husk at 15% av alle kvinner går på en smell etter fødselen, helt normalt det! Det har med hormonene å gjøre.

 

Og husk å være stolt av de tingene du får til som mamma! Tenk det, du har lagd denne personen helt fra begynnelsen av, er det ikke fantastisk?

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...