<3LillePrins<3 Skrevet 21. mars 2007 #1 Skrevet 21. mars 2007 Jeg har søkt meg inn på privatskole her i trondheim (merkantile fagskolen) det er kun to semestere, og jeg har termin 5 november... vil gjerne begynne og fullføre skolen allikevel.. noen som vet om dette er teoretisk og praktisk mulig ?? må betale 70.000 nesten for ett år på skolen men er ikke intr i å vente ennå ett år.... tror dere dette går, og hva kommer skolen og ikke minst statens lånekasse til å gjøre for å hjelpe meg?? Håper på svar
salamander Skrevet 21. mars 2007 #2 Skrevet 21. mars 2007 hei hegeberta, har ikke noe erfaring med sånnt siden jeg ikke har barn fra før, men jeg kan svare på hva legen sa om utfloden. har det gått over forresten?
<3LillePrins<3 Skrevet 21. mars 2007 Forfatter #3 Skrevet 21. mars 2007 jeg har ingen erfaring selv, får ringe en rådgiver på skolen og høre, etterhvert ja hva sa legen om utfloden ?? har ikke hatt noe mere foreløpig iallefall.. heldigvis... har du det ellers bare bra?? hope so =)
salamander Skrevet 21. mars 2007 #4 Skrevet 21. mars 2007 legen sa at slimhinnene i vagina har lettere for å få små sår og rifter under graviditet. er liksom litt sprøere.. i allefall. har man sex kan det forekomme sår og de kan blø litt i et par dager, noe som vil se brunaktig ut i utfloden. men vedvarer det eller er sterkere, bør du kontakte legen din. gikk veldig bra med meg, ting ser ut til å være som det skal. kunne ikke si så mye så tidlig. fikk vite legebesøkene er gratis da, det ble jeg litt glad for. også skal jeg bestille en tidlig UL. er så nysgjerrig. hva gjør du om dagen, når det ikke ble noe jobbings likevel? jeg skal bake kake idag. noen forslag? finner ikke noen gode i de få kokebøkene jeg eier.
<3LillePrins<3 Skrevet 21. mars 2007 Forfatter #5 Skrevet 21. mars 2007 UTROLIG godt å høre. tenkte meg at den sex-greia hadde litt å si! tusen tusen takk for at du spurte!!! takkeogbukke* jeg gjør ikke stort om dagen altså... tenker en hel del da... på skolen og det der... og diskuterer noen praktiske detaljer med barnefaren, som jeg ikke er sammen med... har det fint. vil bare bli stor og tjukk og major gravid!! hva med deg da frøken?? kake... hmmmm... jeg er sær på kaker da, men gulrotkake er jo KJEMPEGODT!!! eller så har jeg oppskrift på en sjokoladekake som er så gooood (og full av kalorier) at du vil ikke tro det hihihi*
prøvekluten+3små Skrevet 21. mars 2007 #6 Skrevet 21. mars 2007 skole og baby?blir ikke d hardt hegeberta?
<3LillePrins<3 Skrevet 21. mars 2007 Forfatter #7 Skrevet 21. mars 2007 hardt blir det!! men jeg VIL FÅ DET TIL!! og etterhve jeg har hørt, er ingenting umulig om skolen legger til rette for å ta med den lille på skolen, hvilket jeg regner med sidenb mesteparten av skolen foregår å basisgrupper og ikke klasserom/forelesning.. men vil gjerne høre deres tanker om det
prøvekluten+3små Skrevet 21. mars 2007 #8 Skrevet 21. mars 2007 hmm..hehhe,er dette din første? umulig er d jo ikke som du sier,men at d blir hardt-ingen tvil om det! og du veit jo aldri hva for type unge du får..du kan få av sorten som sover 17 timer i døgnet som min første,eller du kan få en kolikkbaby,en som er mye nattevåken..mulighetene er mange..og om du nå skulle måtte gi deg,får du noe av skolepengene igjen da?
salamander Skrevet 21. mars 2007 #9 Skrevet 21. mars 2007 jeg jobber ca tre dager uka, når jeg har fri går jeg litt og ser på babyklær, de er så søte, jeg har fått dilla på elefantmønster. blir nok ikke lenge til jeg kjøper noe. tror du den sjokoladekaka kan mixes med litt banan. eller blir det bare kliss. fikk plutselig så lyst på banan. kanskje det blir banan kake. ang. skole tenker jeg selv å ta ex.phil på universitetet i høst (jeg har allerede lest pensum), men ser for meg at tida når babyen er ny bør man nyte sammen med babyen uten å ha skole hengende over seg. i allefall så mye at det ikke bare blir koselesing. kan jo lese litt fagliteratur høyt for barnet.
<3LillePrins<3 Skrevet 21. mars 2007 Forfatter #10 Skrevet 21. mars 2007 banan?? hehe, vet ikke heeelt om det blir noen suksess, altså! Jeg har allerede kjøpt min første body! men den kjøpte jeg lenge før jeg ble gravid da, i london i desember... fra supporterbutikken til arsenal! hihi* angående skole, så håper jeg det funker med den lille! jeg har ikke så mange timer i uken, 15-20, kan vel i verste fall søke om permisjon / få igjen pengene. det er dette jeg må få svar på før jeg tar den endelige avgjørelsen Kan den lille høre nå ?? Jeg synger litt for den... (=
salamander Skrevet 21. mars 2007 #11 Skrevet 21. mars 2007 de kan oppfatte lyd i svangerskaps uke 18-20 står det i boka mi, men lydbølger og humør er jeg sikker på de merker allerede nå. søke skole syns jeg du skal gjøre uansett. og prøve, ingen skal ta motet i fra deg i allefall.
prøvekluten+3små Skrevet 21. mars 2007 #12 Skrevet 21. mars 2007 var ikke meninga å gjøre deg motløs nei,men at du bør tenke nøye over det-JA 70.000 er jo mye penger å bruke om man bare hangler seg gjennom skoleåret..ser bare ikke for meg at du vil få den heeelt store tiden til lesing o.l..
<3LillePrins<3 Skrevet 21. mars 2007 Forfatter #13 Skrevet 21. mars 2007 jepp jeg skjønner hva dere mener!! samtidig som jeg umulig kan forestille meg hvordan det blir uansett! men søknaden er sendt, lenge før jeg ble gravid!! som sagt, ringer rådgiveren og hører. har en venninne i 8 mnd hun går på skole å har tenkt å fortesette med det, tror hun jeg er jo alenemamma i tillegg da, men det er klart pappaen skal jo stille opp han også, så langt det er mulig.. Jeg vet bare at den ungen kommer jeg til å forgude over alt i verden, kommer uansett hva til å sette den før alt annet, så får jeg ta skolen som andre pri, samtidig som jeg har tenkt å gjøre mitt beste.som sagt, bruker ikke så mange penger på å gjøre noe halvveis! men det som er positivt, er at etter ett år er jeg utdnnet advokatsekretær og ser for meg at det blir greit å gå seg jobb, og sånne ting, siden folk liksom trenger sekreærer!!
Mor til en stor og en liten Skrevet 21. mars 2007 #14 Skrevet 21. mars 2007 Når det gjelder lånekassen, så får du lånet omgjort til stipend når du har fått barnet, så det positive er jo at du betydelig minde i lån da :-) Også får du ca 1000 kr mnd i forsørgerstipend itillegg.
<3LillePrins<3 Skrevet 21. mars 2007 Forfatter #15 Skrevet 21. mars 2007 Oi!!!!!! det visste jeg ikke!! vel, tusen takk
prøvekluten+3små Skrevet 21. mars 2007 #16 Skrevet 21. mars 2007 men da har du vel måttet være student en stund mener jeg å ha hørt? er det forresten utdanningshuset el no du skal ta utdanningen hos? for i såfall er det en ting du bør få sjekket opp,og det er om du blir autorisert sekretær om du tar det der..jeg vurderte nemlig å ta medisinsk sekretær der,kontra aftenskolen,siden det tok halve av tida bare,men ble frarådet dette,fordi ved utdanningshuset får man ikke autorisasjon med=bevis på at man er godkjent sekretær,og dette måtte hvertfall legesekretærene ha for å få seg jobb.. videre,blir du alene med barnet,så blir det ingen dans på roser med skole i tillegg:o) da er det ingen der f.eks på nattes tid for deg som kan avlaste deg så du får sove..jeg har og gått skole,og mine er 2 og 4 år,og selv da var det vanskelig å få tid til å lese anna enn på dagtid de dagene jeg ikke hadde skole..og å lese etter de var lagt seg var liksom heller ikke no alternativ,for da hadde man bare lyst å slappe av sjøl og. når det gjelder økonomien,er du alene,så vil du jo få overgangsstønad vil jeg tro..dette får du til ungen fyller tre år,og de dekker og skolegang og barnehageplass for deg så sant du påbegynner utdanning innen disse tre åra..venninne av meg har vært igjennom nesten det samme som deg,bare hu venta til ungen va ett år og kunne være i barnehagen mens hun var på skolen. ..og i tillegg er overgangsstønaden mer enn hva du vil få av lånekassen:o)
Mor til en stor og en liten Skrevet 21. mars 2007 #17 Skrevet 21. mars 2007 Du får fødselsstipend sålenge du har krav på studielån. Dvs at har du fått godkjent lån og stipend fra lånekassen, så får du fødselsstipend.men er litt usikker på om du kan ha krav på det sien du må ha hatt rett til stipend og lån de siste 6 mnd før fødsel. men jeg syns du skal ta kontakt med lånekassen før du søker på utdannelsen. http://www.lanekassen.no/templates/Page____3015.aspx
prøvekluten+3små Skrevet 21. mars 2007 #18 Skrevet 21. mars 2007 er det jeg og tror "mortil1snart2" sjekka nemlig litt opp om dette i fjor,da vi tenkte på å "smutte" en til på slutten av året osv osv..men så lenge hun er aleneforsørger,dekker ikke trygdekontoret utdanning da da?
Erisa* Skrevet 21. mars 2007 #19 Skrevet 21. mars 2007 Hei, hegeberta! Jeg vil anbefale deg om å ta kontakt med amathea, de vet masse om hvilke rettigheter du har når du får en unge mens du studerer. Jeg er student selv, og planlegger graviditet. Tror det skal gå fint, har en mann som backer meg opp, og jeg gleder meg veldig:) Men ta kontakt med amathea, de er ofte mer hjelpsomme enn lånekassen.... Se www.amathea.no Lykke til med studier og den lille:)
Litenspire *150711*høygravid Skrevet 22. mars 2007 #20 Skrevet 22. mars 2007 Hallo hegeberta! Jeg har fått barn mens jeg studerte, rett nok noen år siden men likevel. Det er jo riktig som mange sier her at det er tøft, men fullt mulig. Jeg søkte skole og ble gravid, det var ikke planlagt, men vi begynte straks å planlegge. Nå skal det sies at jeg hadde en kjæreste og det gjør jo situasjonen litt anderledes, men du har jo en barnefar som stiller opp har jeg skjønt. Jeg begynte skolen i august, og fødte i februar. Da tok jeg noen uker fri, siden tok jeg barnet med meg. Før fødselen hadde jeg lest meg frempå og skrevet noen ekstra oppgaver slik at jeg ikke havnet bakpå de ukene jeg hadde fri. Siden allierte jeg meg med venner og familie på alle kanter. De trillet tur noen timer under forelesning, kom hjem til meg om morgenen og levert ham hos meg etter 12 osv. Et pusslespill uten like, men med god planlegging gikk det veldig fint. Dette holdt jeg gående til juni, da var min sønn skolens maskot, og var på god vei til å snakke forelesere i senk... Jeg hadde bestemt meg for at dette skulle gå. Jeg stoppet ikke opp å tenkte på hvor sliten jeg var før det ble sommer. Gå for drømmen din du, er du av den standhaftige typen går dette fint. Ønsker deg lykke til!
Mor til en stor og en liten Skrevet 22. mars 2007 #21 Skrevet 22. mars 2007 For at trygdekontoret skal dekke utdannelsen må hun være i en situasjon som gjør at det er eneste måten for at hun skal komme seg ut i inntektsgivende arbeid, dvs at hun ikke har utdannelse fra før av som er på høyere nivå. Desuten kan hun neppe søke om dette før hun blir alenemor, dvs før barnet blir født, da tror jeg hun må vente til etter barnet er født (men kan jo hende tk er greie og kan hjelpe henne med studiene før barnet blir født. Det kan jeg ikke svare på) . Da dekker trygdekontoret skoleplassen hennes (ikke ubegrenset sum da) inkl skolemateriell, hun får overgangsstønad samt stønad til barnetilsyn, dobbel barnetrygd også skal hun ha bidrag fra faren til barnet. Hun får også penger fra lånekassen om hun søker lån og stipend. Men er usikker på om hun har krav på fødselsstipend.
prøvekluten+3små Skrevet 22. mars 2007 #22 Skrevet 22. mars 2007 får nok ikke fødselsstipend oppå dette nei..
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå