Gå til innhold

Kan man veie mindre etter at barnet blir foedt enn foer man ble gravid?


Anbefalte innlegg

Vil foerst si at jeg overhodet ikke har som poeng aa gaa opp saa lite som mulig i svangerskapet; jeg vil jo at babyen skal faa den naeringen den trenger. Jeg veide 81 kilo da jeg ble gravid (start BMI paa 29), og veier naa 84 kilo i uke 23. (Haaper det er greit at jeg spoer inne paa dette forumet selv om jeg ikke veier over 90 kilo.) Har altsaa gaatt opp 3 kilo--noe som er litt under det som anbefales, men legen min sier at det er greit siden jeg hadde en hoey startvekt.

 

Hvis jeg klarer aa gaa opp det som er noedvendig for at barnet skal ha det bra, men holde meg til under f.eks 8-10 kilo oppgang totalt sett i hele svangerskapet...vil det da si at jeg kan komme til aa veie mindre naar babyen blir foedt enn da jeg ble gravid? Og er det sant at man mister mye vekt naar man ammer?

 

Bare lurer...

Fortsetter under...

Ja, det går fint an. Jeg har gått ned under begge mine graviditeter+ denne gangen. Denne gangen hadde jeg en start vekt på 112,5 og veier nå 106. Det er tiden etter jeg har klart å legge på meg. Men denne gangen skal jeg ikke opp etter fødsel i alle fall. De kiloene som kommer i gravidtetn må bare kommer, men spiser med omhu.

Eg spurde legen min om omtrent det same på første kontroll. Eller, eg spurde om det var ok for meg å ikkje gå så mykje opp i vekt - så sant eg hadde eit nøkternt og sunt kosthald. Det sa han var heilt ok.

 

Med mindre ein er veldig undervektig frå før vil babyen uansett få/ta det den treng. Dersom du et for lite, vil det nok berre gå ut over deg sjølv.

 

Mitt råd er: kutt snop og brus (eller begrens til litt i helgene f.eks.), et mange og små måltid (ca kvar 3-4 time) med vanleg, sunn kost (grovt brød, variert pålegg, poteter, fisk, kjøt, melk, grønsaker, frukt, osv...). Det er og mulig å gå Grete Roede-kurs når ein er gravid, det er ein veldig grei måte å få skikk på kosthaldet + å bli motivert til å ikkje skeie ut meir enn "nødvendig" :o) Eg skal melde meg på kurs så snart kvalmen gir seg.

 

Når det gjeld amming, så la eg på meg masse dei første mnd etter fødselen, til tross for at eg fullamma ein forholdsvis stor baby. Begynte på GR-kurs etter 8 mnd og gjekk då ned ein heil del, men eg følte at eg jobba MOT kroppen min heile vegen. Det virka som om kroppen tviholdt på alt den hadde. Om det har samanheng med amminga veit eg ikkje.

Forresten...

 

Eg skjønar framleis ikkje korleis det gjekk til, men då eg kom heim frå sjukehuset to døgn etter fødselen var eg berre ca 2kg lettare enn rett før eg fødde. Og det til tross for baby på 4,5kg, fostervatn, morkake ++. Dagen etter fødsel fekk eg og ein del vatn i kroppen (hadde ikkje hatt problem med det i svangerskapet i det heile tatt). Gjekk ikkje ned meir før eg begynte på GR, til tross for sunt kosthold m/lite snop og sånn.

Annonse

i første svangerskap gikk jeg opp 4 kg. gikk ned en del under amming, men de kom på igjen. endte til slutt opp på startvekt.

 

gjorde en livsstilsendring (mest trening) og gikk ned 20 kg

 

neste svangerskap gikk jeg opp alle kiloene jeg hadde tapt.

etter fødsel var jeg tre kilo under startvekt.

 

vet ikke hvor jeg ender når denne runden med amming er over, men kommer til å ta opp igjen trening osv snart.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...