Gå til innhold

Noen som har vært i Finland og kan hjelpe TV2s reporter Heidi Venæs?


Anbefalte innlegg

I forbindelse med en serie innslag om ”Retten til å få barn”, søker vi etter folk som har vært i/eller skal til Finland for å få assistanse. Grunnen til at vi fant interesse for Finland er fraværet av lovverk på dette området. I Finland kan man få assistert befruktning, om man er heterofilt par, homoseksuelt par eller enslig. Det spørres ikke etter legning eller sivil status.

 

Finnene har heller ikke lovregulert eggdonasjon, slik sett forskjellsbehandler de ikke menn og kvinner. Mao.svært forskjellig fra Norge – selv om vi er nære naboer. Og et viktig overordnet spørsmål for vår reportasje er grunnene til disse forskjellene.

 

Nok en grunn for oss til å ta opp temaet er den kommende Bioteknologiloven.

 

Vi vet at flere norske par/enslige har oppsøkt finske fertilitetsklinikker for hjelp. Nå søker vi å komme i kontakt med noen som kan tenkes å ”stå fram”. Vi har vært i København i forbindelse med Storkklinikkens bidrag til den norske befolkning. Finland er et land som skiller seg enda mer ut enn Danmark, men begge disse landene topper listen over de land som er ”leverandører” av assistert befruktning.

 

Reportasjene våre skal være 4-5 minutt lange, og i første omgang håper jeg noen vil være så åpne at de tør ta kontakt med meg. Selvfølgelig helt uten forpliktelse!

Mvh.

Heidi Venæs

Reporter

TV 2 nyhetsavdelingen

Kjøpmannsgata 23

7025 Trondheim

Tlf. +47 73507313

Mobil 91825483

E-post: [email protected]

 

Denne er lagt ut av jordmor Siri

Fortsetter under...

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...