Gå til innhold

Anbefalte innlegg

Jeg var med jenta hos legen for ca 2 uker siden fordi hun lå i bananstilling og ville bare snu hodet til høyre. Legen ga meg henvisning til røntgen, ultralyd og ortopedisk poliklinikk. Han mistenkte hoftefeil, men ville ikke si noe sikkert. Jeg kom hjem og var helt ut av meg, så for meg at snuppa mi måtte ligge i strekk og ha gips siden hun allerede var blitt 3 mnd.

Så fant jeg en artikkel om KISS. Og mange av symptomene hennes lignet på det som stod skrevet, og hun ble tatt med sugekopp, så det var ganske sannsynlig at det var dette. Ringte en manuell terapeut og fikk time samme uka. Var der i dag, og han kjente på henne, og han var ikke i tvil om at det var dette. Han klarte å dra på plass atlaset øverst i ryggsøylen, og sa at hun kom til å bli bedre om ett par dager.

Er så glad for at jeg leste om dette og ringte for å få time, for nå slipper vi å ta røntgen.

Vet at KISS er veldig nytt i Norge og de fleste leger ikke tror på det, men det stemte me jenta mi. Så vil anbefale de som er i tvil etter å ha fått beskjed fra legen om at barnet har hoftefeil, om å lese om KISS og få en time hos manuell terapeut, det er gratis og man taper ingenting på det. Er jo mye lettere behandling. Sier selvfølgelig ikke at det ikke er hoftefeil, men KISS. Men det er verdt å undersøke iallfall.

 

Her er linken hvor det står om KISS:

http://www.dinbaby.com/content/search?SearchText=kiss&SearchType=dinbaby&SubTreeArray=207776

 

manuellterapi.com

 

Bare et lite tips:)

Lenke til kommentar
https://forum.klikk.no/foreldre/topic/8460464-hoftefeil-vs-kiss/
Del på andre sider

Fortsetter under...

Kiss er dessverre ikke spesielt kjent i Norge enda, og det er mange som har det. Det som også er at det er mange barn som har hofteleddsdysplasi som også har KISS. Tenk på alle de barna som blir lagt i pute og ikke får beveglighet,og i tillegg har KISS. Alt blir jo feil. Jenta mi har hofteleddsdysplasi og KISS. Jeg opplevde at hoften ble vesentligbedre av å få behandlet KISS!

Lenke til kommentar
https://forum.klikk.no/foreldre/topic/8460464-hoftefeil-vs-kiss/#findComment-8462040
Del på andre sider

Syns også det er sumt at det er så dårlig kjent i Norge, men det begynner å bli bedre kjent heldigvis. Er ikke gøy når de små ikke er friske, man vil jo bare det beste for dem. Hvordan behandla di jenta di da siden hun hadde begge deler? (først, sist, imens?)

Lenke til kommentar
https://forum.klikk.no/foreldre/topic/8460464-hoftefeil-vs-kiss/#findComment-8467547
Del på andre sider

Ja det var det hun ble. Det er nemlig slik at det er stort sett i Norden at man bruker pute, skinne og slike ting. I land som Tyskland blant annet trenes barna med fysioterapi. Da jenta mi fikk pute hadde de som regel at alle putebarn skulle til fysioterapeuten på sykehuset for å få øvelser. Så også vi. Det var denne fysioterapeuten som oppdaget KISS, og forøvrig er det en av de som er eksperter på KISS i Norge. Hun har selv hatt et putbarn som har trent. Fysioterapueten er fra Tyskland og har hat med seg dette derifra. Jenta mi ble frisk etter 4 uker.Men dessverre har dette vidunderet sluttet på Ahus, og dermed oså tilbudet borte.

Lenke til kommentar
https://forum.klikk.no/foreldre/topic/8460464-hoftefeil-vs-kiss/#findComment-8498429
Del på andre sider

Annonse

Så bra at du slapp pute og at jenta di ble helt frisk :)

Jeg skal til manuel terapeut igjen på onsdag, fordi hun ligger enda litt i bananstilling, men hun er helt god i nakken. På fredag sa han at han kanksje måtte fikse litt nedover ryggen også, siden den hadde blitt skjev.

MEN så er det det at jeg fikk henvisning av lege til røntgen, ultralyd og poliklinikken. Så jeg er litt spent på hva den manuelle terapeuten sier på onsdag, og hva de sier på sykehuset. Håper mest på at den manuelle terapeuten kan fikse henne helt.

Hadde jenta di umoden hofte eller var den "ikke på plass" ?

Lenke til kommentar
https://forum.klikk.no/foreldre/topic/8460464-hoftefeil-vs-kiss/#findComment-8501007
Del på andre sider

Hun hadde en lett grad av hofteleddsdysplasi, sa ortopeden. men hva det EGENTLIG betyr er jeg usikker på. Han var usikker først hvorvidt det var noen forskjell mellom hoftene. Jenta mi hadde mye skjevheter og var stiv i mye av ryggen.

Jeg håper for din del at det bare er KISS, men man MÅ ikke bruke pute. Det finnes andre alternativer. Men det å trene fysioterapi er ikke noe norske ortopeder kjenner til og ser på som en aktuell behandling av hoftefeil. SUKK.

Lenke til kommentar
https://forum.klikk.no/foreldre/topic/8460464-hoftefeil-vs-kiss/#findComment-8502707
Del på andre sider

Håper også at det bare er KISS. Men vil jo vise seg på onsdag og torsdag. Dumt at det ikke er noen alternativ behandling i Norge. Er litt skeptisk til de tradisjonelle sykehusmetodene hvor alt er rutine, og alle barn blir dratt under samme kam.

 

Hvor gammel var jenta di når du fant ut alt dette?

Lenke til kommentar
https://forum.klikk.no/foreldre/topic/8460464-hoftefeil-vs-kiss/#findComment-8503212
Del på andre sider

Nå har jeg igjen vært hos manuell tarapeut, enda en gang på helsestasjonen og ringte til sykehuset (sus).

Hs sa at hun ikke kunne kjenne noen særlig forskjell i hoftene til martine (etter 1 behandling hos manuell terapeut). Men hun mente at jeg skulle reise inn til sykehuset allikevel siden jeg hadde fått henvisning dertil. Var hos manuell terapeut i dag, og han sa at han ikke var i tvil. Det er ingenting i veien med hoftene til martine. Men hun var enda litt stram i nakken, og dette har resultert i at hun enda ligger i bananstilling. Han knakk henne nedover ryggen, og viste meg hvordan hun retter seg ut, når han trykket på den siden av ryggen som martine presser utover. Når jeg skulle kle på henne etterpå, lå hun helt beint!! Har aldri sett dette før hehe.

Ringte til sykehuset og forklarte behandlingen martine har gjennomgått og at jeg var skeptisk til røntgen, siden hun hadde så gode resultater etter behandlingen hos manuell terapeut. Men vi skal inn i morgen til ultralyd og ortopedisk klinikk. Håper på gode nyheter da:) men tror ikke at det er noe annet enn KISS etter å ha snakket med manuell terapeut.

Lenke til kommentar
https://forum.klikk.no/foreldre/topic/8460464-hoftefeil-vs-kiss/#findComment-8524791
Del på andre sider

Annonse

Da har vi vært på ul og hos ortopedisk. Hoftene til Martine er heldigvis helt friske :):)

Men må si jeg er veldig glad at jeg tok kontakt med manuell terapeut, for ortopeden sa at martine hadde slett ikke fått noen skader under fødselen, og ryggen hennes er helt bein og fin. Jeg er ikke så veldig lang, og var veldig plaga me vondt i ribbeina, og etter martine var født, kjenner jeg at den ene siden er "slått ut". Hun må jo ha hatt det trangt den siste tiden.Og hun ble tatt med sugekopp. Det er jo ikke rart at jenta mi har fått KISS??

Men nei, det trodde han ingenting på. Kunne skrevet maaaasse mer om alle de domme utsagnene til legen, men jeg lar det være, for da blir jeg bare sinna igjen. Så vi kommer til å fortsette behandlingen hos manuell terapeut, og nå vet vi også at hoftene til martine er friske :) phju!

Lenke til kommentar
https://forum.klikk.no/foreldre/topic/8460464-hoftefeil-vs-kiss/#findComment-8552328
Del på andre sider

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...