M-82 har fått ei prinsesse:) Skrevet 12. februar 2007 #1 Skrevet 12. februar 2007 Plutselig så har begge brystvortene mine sprukket...og d gjør sååå vondt :-(( Smører med brystvortekrem,men malin skal jo ha mat ganske så ofte,så kremen får jo aldri tid til å virke skikkelig.. Så nå går jeg rundt å gruer meg til hver gang hun skal ha mat,må jo bare bite tenna sammen av smerte..huff... Men hvorfor skjer d nå,har jo ammet i snart 12 uker. Så gode råd mottas med takk:-))
CiljaS Skrevet 12. februar 2007 #2 Skrevet 12. februar 2007 Så kjipt da Mine råd er å smøre inn brystvorta med brystmelk etter hver amming, la den lufttørke helt før du lukker bh'n. Bruke gjerne ull ammeinnlegg innerst. Jeg brukte brystvortekremen fra Medela som heter PureLan da jeg var plaget med sårhet i begynnelsen. Den er skikkelig fet og tørker ikke inn men blir liggende som et beskyttende lag utenpå brystvorten. Så du trenger ikke vente på det, det viktigste er at den ikke er våt av melk. Vet hvor vondt det er. Lykke til.
CiljaS Skrevet 12. februar 2007 #3 Skrevet 12. februar 2007 Det glemte jeg. Jeg byttet ammestilling også. La lillegutt i "tvilling" stilling. Altså langs siden med hodet frem. Da blir sugingen hardest på et annet punkt og avlaster sårheten.
Minmai Skrevet 12. februar 2007 #4 Skrevet 12. februar 2007 Det er vel litt uvanlig med såre brystvorter etter 12 uke, men kanskje ammestillingen dere har vendt dere til er litt belastende for brysvortene nå som jenta begynner å bli tyngere. Hvis det ikke går over burde du gå til legen og få sjekket om du har fått en bakterieinfeksjon.
hønepøne;-) Skrevet 13. februar 2007 #6 Skrevet 13. februar 2007 I tillegg til de andre rådene, har jeg merket at type ammeinnlegg har noe å si. Noen "tørker" ut vorta synes jeg. Jeg synes innleggene fra chicco er bra. Det er også lurt å bruke skjold en periode, så du slipper å ha vondt. Men det er lett å bli avhengig av skjold, bare så du vet det. Jeg bruker det litt for ofte!!! Lykke til! Håper du blir bra snart!
Gjest Skrevet 13. februar 2007 #7 Skrevet 13. februar 2007 Kom deg på Apotek 1 og kjøp albueskjell! (kun det apoteket jeg fant det) De er geniale. Jeg prøvde alle andre triks før jeg fikk tak i disse skjellene, og sårheten ble borte ikke lenge etter at jeg begynte å bruke dem. Det de gjør er å holde brystvortene helt fri for stoff iom. at de stikker ut fra brystvorten. De samler også opp melk slik at du har brystmelk på brystvortene hele tiden. Jeg anbefaler virkelig disse skjellene!
M-82 har fått ei prinsesse:) Skrevet 13. februar 2007 Forfatter #8 Skrevet 13. februar 2007 Tusen takk for alle gode råd jenter!! Dere er bare supre:))) Skal prøve albueskjell nå,men hvis ikke d blir litt bedre så skal jeg oppsøke lege.. klem
mira05¤mammaen til Ingeborg¤ Skrevet 14. februar 2007 #9 Skrevet 14. februar 2007 Hei! Jeg slet veldig med fryktelig såre brystvorter. Ordentlige sprekker og sår, som blødde og gjorde amminga til et mareritt. Fikk anbefalt PureLan av hs, men for meg hadde den liten eller ingen virkning. Smurte og smurte.. Så anbefalte ei venninne meg å prøve Elisabeth Ardens 8 hour cream - og den hadde større virkning på 3 dager enn den andre hadde på fem uker!! Den er helt ufarlig for babyen, så du kan trygt smøre deg med den. Utrolig bra for meg, i hvert fall!!
Hermelina Skrevet 14. februar 2007 #10 Skrevet 14. februar 2007 Jeg skriver under på albueskjell!!! Og variasjon i stilling for å avlaste. Lykke til
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå