Pooos PoPpEkLaR :) Skrevet 5. februar 2007 #1 Skrevet 5. februar 2007 Jeg jobber 100% i barnehage og trives veldig med jobben min:) Har et problem bare... Styreren mener at jeg ikke har krav på fri med betalt når jeg går il svangerskapskontroll, men at jeg må bruke avspasering... Har vist henne paragraf 12.1fra ARBEIDSMILJØLOVEN, der det står svart på hvitt at arbeidstaker som er gravid har krav på fri med betalt for å gå på sv.skapskontroller, hvis det ikke er mulig å legge dette utenfor arbeidstiden. Da hun så dette sa hun at hvis det var snakk om å gå 15 min før så var dert ok, men jeg må pent bruke avspasering hvis det blir mer... Jeg har nå 13 timer minus i avspasering pga av dette!! Hvordan blir det gjort der dere jobber??
Linchen Skrevet 5. februar 2007 #2 Skrevet 5. februar 2007 Dette kan umulig være rett. Ta kontakt med fagforeninga!
Alba44 Skrevet 5. februar 2007 #3 Skrevet 5. februar 2007 Dette er feil! Du skal ikke avspasere for dette. Er du organisert, så råder jeg deg til å ta kontakt med tillitsvalgt for å finne ut hvor det står svart på hvitt. Lykke til!
Anonym bruker Skrevet 5. februar 2007 #4 Skrevet 5. februar 2007 Unskyld språket men for en drittkjerring!
Anonym bruker Skrevet 5. februar 2007 #5 Skrevet 5. februar 2007 Jeg får fri for å gå på svangerskapskontroller. Hørtes snodig ut at du ikke får det. Hør med svartjenesten til arbeidstilsynet. Der får du ordentlig svar.
pink1254788 Skrevet 5. februar 2007 #6 Skrevet 5. februar 2007 I alle dager ... Du har selvfølgelig krav på fri til dette. Er det samme som med legebesøk. På min jobb er det ikke no problem i det hele tatt, så lenge jeg sier fra dagen før. Hvis du er organisert, kan det være en ide å snakke med de, de har sikkert vert borti problemet før..!
Loglady Skrevet 5. februar 2007 #7 Skrevet 5. februar 2007 Dette har ikke arbeidsgiveren din lov til å si, slik jeg skjønner det. Ring arbeidstilsynet og hør med dem for sikkerhetsskyld, men jeg tror du har loven på din side. Hos oss følges paragraf 12 - vi får betalt fri for å gå på kontroll når det er umulig å legge det utenfor arbeidstiden. Blir så irritert på arbeidsgivere som prøver å sno seg på arbeidstagernes bekostning. Hold oss oppdatert om hva enden på visa blir, da!
Cloudberry Skrevet 5. februar 2007 #8 Skrevet 5. februar 2007 Her jeg jobber går det som velferd. Det er en selvfølge at du skal på svangerskapskontroll og du skal ha betalt, det er jeg 99% sikker på. Du burde uansett melde deg inn i organisasjon/fagforening. Jeg har gjort det, just in case. Uansett så går dette veldig fint der jeg jobber. Lykke til!!!
Søskendrøm<3 Skrevet 5. februar 2007 #9 Skrevet 5. februar 2007 Så trist at det skal være sånn. Jeg jobber også i bhg 100%, men som vikar. Og jeg trenger ikke å bruke avspaseringa. Det er bare tull! Synes du skal ta en prat med verneombudet på arbeidsplassen din. Lykke til.
ennaH Skrevet 5. februar 2007 #10 Skrevet 5. februar 2007 Hun har ikke anledning til å nekte deg et gode du har rett til ifølge arbeidsmiljølova. Er du ikke organisert, bør du bli det umiddelbart. Kontakt fagforeninga di, verneombudet eller evt. arbeidstilsynet. Dette skal du ikke godta! Ta med deg en utskrift av lova når hun begynner å krangle. (Var jeg deg, ville jeg ringt lokalavisa også!)
familien kaos- komplett Skrevet 5. februar 2007 #11 Skrevet 5. februar 2007 være seg du er organiser eller ikke kan ikke den dama heve seg over abeidsmiljøloven, dermed basta. ho bare prøver seg kan det virke som, og har ho ikke bedre peiling som sjef burde ho finne seg noe annet å gjøre. arbeidsmiljøloven gjelder!!!
Pooos PoPpEkLaR :) Skrevet 5. februar 2007 Forfatter #12 Skrevet 5. februar 2007 Tusen takk for svar:) Jeg har gitt henne utskrift fra arbeidsmiljøloven, men hun tolker den tydeligvis på en annen måte enn meg. Hun lovte meg også en fast stilling i fjor høst, men da hun fant ut at jeg var gravid sa hun at jeg desverre ikke kunne få den... Helt sykt! Får nok ringe fagforbundet, ja! Takk for støtten:)
Loglady Skrevet 5. februar 2007 #13 Skrevet 5. februar 2007 Er det sant?! Den dama må virkelig bli satt under lupen. Ikke finn deg i noe av dette!
Gjest Skrevet 5. februar 2007 #14 Skrevet 5. februar 2007 Sjuke, sjuke kjærring ! Hva ER det hun driver på med ? Og hva tror hun at en graviditet ER ? En kronisk sykdom ?!? Herregud, en kommer jo tilbake til jobb, etter permisjonen ! Hun kunne fått en ferdig utlært person i fast stilling, i stedet vil hun altså ansette en ny, en, som trenger opplæring og u name it. Veldig kjip situasjon for deg, dette, veldig synd ! Men hvis du har ork, bør du ta dette videre, hun er jo helt på bærtur !! Lykke til ! (:
Søtnosmamma Skrevet 6. februar 2007 #15 Skrevet 6. februar 2007 Dette bør du ta tak i om du har nok overskudd! Det er bare du som taper på å jatte med her. Har du blitt lovet fast stilling og ikke fått bør du ta kontakt med noen som arbeider med likestilling. Det er ikke lov å overse noen som er lovet fast ansettelse pga graviditet.
2prinsesser># Skrevet 6. februar 2007 #16 Skrevet 6. februar 2007 Som styrer selv i bhg vil jeg lurer jeg på om om du tar timer midt på dagen og dermed får skaffet deg selv mest mulig fri, og størst mulig ulempe for barn og voksne som er igjen i bhg??? Da kan jeg se styrers side av saken....da jeg jobbet et annet sted som ped.l hadde vi 100 lege/tannlegebesøk midt på dagen og det måtte vi skjerpe inn på, fordi det ble for vanskelig å få dagene til å gå ii hop!! Men, legger du det ti begynnelsen eller slutten av vakten kan jeg ikke skjønne hvorfor du må ta avsp????? Er i midt 2. svangerskap nå og konrollene er jo såpass langt fram i itd at har man med vaktlisten så får man tilpasset det. begge ganger har jeg tilpasset også ultralyd, slik at det går minst mulig utover avdelingen min. Jeg har aldri mått bruke avsp eller forandre time til kontroll når jeg først har tilpasset meg min opprinnelige vakt, slik at det også kan passe jobben best mulig. Hva tenker du om det? Ang loving av fast jobb, så skjønner jeg ikke at hun kan gå tilbake på det, ta det med Utdanningsforbudnet - de elseker sånne saker!!!! Man skal ikke gå glipp av goder fordi man er gravid (dette gjelder også bonus man får i andre typer jobber). Er det andre grunner til at du ikke få fast jobb er det disse hun må argumentere med!!! Jobber du kommunalt/statlig eller privat? Kankje hun har lovet bort en stilling som ikke ble ledig alikevel???
gosnut Skrevet 6. februar 2007 #17 Skrevet 6. februar 2007 Jeg har verdens beste arbeidsplass når det gjelder dette. Går akkurat når jeg vil dersom jeg skal på kontroller. De mener det er klart jeg skal ha fri med lønn for dette. Det har du også krav på!!
Anonym bruker Skrevet 6. februar 2007 #18 Skrevet 6. februar 2007 Jeg bor en time unna arbeidsplassen min, og legger lege og jordmor timene til morgenen. Det medfører at jeg kommer to timer etter påbegynt arbeidstid, men det har vært helt greit for sjefen min. Har jo krav på fri til å gå til lege ol og kan jo ikke kutte ned på arbeidsveien av den grunn. Så dette hørtes veldig merkelig ut!!! Støtter meg til de andre innleggerne her!
Anonym bruker Skrevet 6. februar 2007 #19 Skrevet 6. februar 2007 dYTTER BARE LITT...HÅPER HOVEDINNLEGGER SNART ER FERIDIG PÅ JOBB..
Pooos PoPpEkLaR :) Skrevet 6. februar 2007 Forfatter #20 Skrevet 6. februar 2007 Ojoj:) Så godt med litt forståelse!! Når det gjelder avspaseringsrotet, så har jeg fra 1.kontroll alltid tilpasset timen etter vaktene mine. Slutter 14.30 på tidligvakta og legen stenger klokken15.00, så jeg må jo ta litt av arbeidsdagen uansett.. Når det gjelder stillingen jeg ble lovet vet jeg at den blir ledig fra høsten.. hun sa det helt klart og tydelig at siden jeg er gravid kan jeg desverre ikke få stillingen allikevel. Nå er det en til som er gravid på jobben..spørs om hun godtar samme behandling.. Er veldig redd for å miste en god referanse fra denne arbeidsplassen..synes selv jeg har stått på å gjort en god jobb. Tror ikke hun er så glad i meg lengre hvis hun finner ut at jeg setter hardt mot hardt.. En utrolig vanskelig situasjon.. Takk for så mange henvendelser!!
Loglady Skrevet 6. februar 2007 #21 Skrevet 6. februar 2007 Du kommer garantert ikke til å tape på å hevde rettighetene - verken nå eller siden. Kvinner har en tendens til å finne seg i for mye og være altfor konsensusorienterte. Det straffer seg i lengden, tror jeg. Dessuten: ved å stå på rettighetene sine er man også solidarisk med andre som er i, eller kommer i, samme situasjon. Vi kan ikke tie, og dermed tillate det som ikke er rett. Stå på, jenta!
Anonym bruker Skrevet 6. februar 2007 #22 Skrevet 6. februar 2007 Jeg jobber i staten og har rett på opp til to timer "fri" i forbindelse med kvart lege-/tannlegebesøk.
Gjest Skrevet 6. februar 2007 #23 Skrevet 6. februar 2007 Jeg takket ja til ny jobb i desember når jeg var 8 uker gravid, men bestemte meg for ikke å si noe før etter 12 uker. Men jeg skulle ikke begynne før 1 juni (6-7 uker før termin) så når jeg i januar tok kontakt med dem og fortalte at jeg var gravid var jeg innstilt på at de ikke skulle bli særlig fornøyd, og tenkte i verstefall hvis de ble sikkelig sure fikk jeg heller takk nei til jobben, siden jeg ikke hadde sagt opp jobben jeg har enda og tenkte at hvis det er sånn så vil jeg kanskje ikke jobbe der alikevel. Men det gikk kjempe bra, nye sjefen min tok det veldig pent og virket til og med ganske glad på mine vegene. Ble enig om at jeg skulle starte 1 måned tidliger slik at det hvertfall ble 2 måneder først men ellers var det ikke noe problem. Så jeg er eing at du ikke burde fire på kravene for da skal ikke være slik og de 'dårlige' sjefene burde ikke komme unna med å være sleipe. Den dagen ingen vil finner seg i det må de beynne å spille etter reglene. De kan personlig være uengi i reglene med det teller ingen ting når de skal gjøre jobben sin, som innebærer å følge spillereglene. Lykke til!
*RutIetutt* Skrevet 6. februar 2007 #24 Skrevet 6. februar 2007 Dette er ikke lov av arbeidsgiveren din - du har rett og krav på fri for å gå på svangerskapskontroller + en kan ikke legge vekt på at du er gravid når en verdurer en til en stilling. Dette ville jeg gått til arbeidstilsynet med - det er jo brudd på loven.
sivetass Skrevet 7. februar 2007 #25 Skrevet 7. februar 2007 Er rimelig sikker på at du har krav på fri med lønn for å gå på svangerskapskontroll, men tro det eller ei; man har faktisk ikke krav på lønn for å gå til lege/tannlege. De ALLER fleste bedrifter har likevel et velferdsprogram for sine ansatte hvor disse tingene re regulert, men tydeligvis ikke alle.. Hvis du er redd for referansen din dersom du krangler deg ut med styreren, kan du ikke oppgi ped.leder på avdelinga di som referanse isteden? Det er tross alt henne som kjenner deg best..? Lykke til!!!
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå