Gå til innhold

Duo test


trollet66

Anbefalte innlegg

Skrevet

Jeg var på Haukeland i dag for Duo test. Svært trivlige folk som gjorde seg flid med å forklare, selv om jeg syntes det ble ganske ¨skummelt¨ etterhvert som forklaringen skred frem :)

UL gikk kjempefint, bitteliten nakkefold og helt normal vekst hos fosteret, er svært spent på resultatene fra blodprøvene sammen med UL.

Dere som bare har tatt Duo tst hva har deres risiko ligget på?

 

 

 

 

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Hei trollet66 !

Jeg skal dit i uke 11, det blir vel kanskje i begynnelsen av februar.

Over 4 timer å kjøre, men sånn er det jo her på vestlandet. Jeg gruer meg litt...Godt å høre det er trivelige folk der.

Skal komme tilbake til spørsmålet ditt da :-)

 

Skrevet

Hei

Jeg fikk en risiko på 1:13669

Abortfaren ved fostervannsprøver er høyere enn at noe skal være galt, så vi valgte å la være.

Nakkefolden var 1,7mm ved 12,5uke og vi så alle nesebenet tydelig.

Hvor stor var nakkefolden hos deg, og hvilken uke var du i?

Skrevet

Jeg har jo ikke fått svar på blodprøvene ennå, men nakkefolden var liten, 1 mm ved uke 12+1.

HVor gammel er du, jeg er 40, nærmer meg 41 ved termin, det betyr jo også en del!

Skrevet

Hei.

Jeg er 43 og fikk 1til 801. Dette ble karakterisert som lav risiko, da det var alderen som trakk opp.Tok fostervannsprøve og alt var ok!

Skrevet

Hei. Pga usikkert svar på duotesten, valgte jeg å gå for fostervannsprøve også. Hadde liksom ikke noe valg.. Nakkefolden ble målt til 2.4, innenfor normalen, men i og med at babyen lå sånn til at det ikke var mulig å se ansiktet forfra, kunne vi ikke se nesebeinet. Uansett hva vi gjorde, lå babyen sånn trengt oppi et hjørne at vi så ikke nesa i det hele tatt... Og siden St.Olavs ikke tar blodprøver, ble derfor risikoen min relativt høy 1 :100.Alderen trakk opp risikoen også, var 40 da jeg tok prøven. Da ble avgjørelsen lett, det ble fv-prøve.

 

Da jeg var og skulle ta den fv- prøven, lå babyen mye bedre til, og nesa var helt tydelig. Fikk fint svar på prøven, venter en kromosomfrisk gutt.

 

Utifra mine erfaringer, følte jeg meg mye tryggere ved å ta fv-prøve. Idag er det liten risiko for abort. Får et 100 % sikkert svar. Uansett bra svar på duotesten, kan man aldri være helt trygg ift krom feil.

 

 

Skrevet

Tok duotest og fostervannsprøve da jeg gikk gravid med Eirik Andreas. Fikk score som en 36-åring, var 37. Vi var ikke helt beroliget etter duotesten, siden legen strevde med å måle nakkefolden og virket usikker. Han så imidlertid neseben. Det var imidlertid blodprøvene som gjorde utslaget - trakk risikoen opp - og det er visst en del falsk positive her.

 

Eirik Andreas kom hastig til verden i 26+5 - helt frisk - og døde 2 uker senere. Hvis jeg skulle bli gravid igjen, tror jeg legen vil fraråde fostervannsprøve om det ikke skulle være tvingende nødvendig, i og med at livmorveggen sprakk opp forrige gang, tror jeg ikke de ønsker å ta noen sjanser ...

Skrevet

Hei trollet66

Jeg er født i 1968 og fyller 39 et par måneder etter termin.

Legen på riksen sa jeg hadde samme riskiko som en 15 åring med tanke på alder. Så kom nesebenet og deretter fine blodprøver.

Ringte lege og besøkte han flere ganger, og diskuterte med samboer lenge før jeg bestemte meg.

Skrevet

Hei! Jeg var på St.Olavs i desember og fikk tatt duo testen (blodprøve) og det var ikke noe problem. Jeg hadde 1:1100 og det var nesten like bra som om jeg hadde vært 28 år, så fv. ble det ikke snakk om i det hele tatt:-)

Skrevet

Hei! Jeg er 65 modell og var på St.Olavs i desember og fikk tatt ul og duotest. Resultatet fikk jeg før det hadde gått en uke og svaret var 1:1100 og dersom jeg hadde vært 28 år og ikke tatt tester ville jeg hatt 1:1200. Så jeg er godt fornøgd med det. Sjansen på abort ved fv. er 1-250. Hadde også siste ul i går og alt så bare fint ut med den lille:-)

Skrevet

Jeg skulle ta duotest i september og da tok de ikke blodprøver på St. Olavs, kun ultralyd ! Bra at de har kommet etter da. Vi var flere som ønsket å få ta blodprøve, men som sagt ingen mulighet til det da... Aner jo ikke hvilket resultat jeg hadde fått hvis det hadde vært mulig å også få tatt blodprøven. Men med det resultatet jeg fikk, måtte jeg ta fv- prøve. Må innrømme at jeg hadde mest sannsynlig tatt den allikevel, da duotesten ikke gir helt sikkert svar ift krom.feil.

Skrevet

Hei!

 

Jeg fikk en risiko på 1:5400 (ca. det var 535. ettellerannet). Blodprøvene var veldig gode, og nakkefolden var på ca 1.5 mm. Doktoren regnet ut at min risiko var på 0.02 %.

 

Så nå bekymrer jeg meg ikke mer enn vanlig ;-).

 

 

Skrevet

Hei. Jeg er 66-modell som deg, og fikk en risiko på 1:1503, altså 0,06 % risiko.

Nakkefold var under 1 mm, neseben fikk vi ikke sett p.g.a. at babyen lå feil, men det har vi sett i ettertid....

Blodprøvene var kjempefine. Normalt vil risikoen være 1:73 når man nærmer seg 41 v/termin, så jeg sa meg veldig fornøyd med testen, og parkerte alle tanker om fostervannsprøve eller morkakeprøve.

 

Skrevet

Jeg fikk vite at risikoen min var 1:97 når jeg næmet meg 41 ved termin?? dette er før Ul og bodprøver selvfølgelig, Fikk ingen formel for riiko etter UL, må bare smære meg med tålodighet til etter helgen.

Skrevet

Jeg ble også testa på Haukeland og fikk 1:1998 som resultat, altså svært lav risiko.

 

 

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...