Gå til innhold

Bratsj - ang. sopp


Anbefalte innlegg

Sopp kan visstnok være kjempevanskelig å bli kvitt (stønn), og mange anbefaler å holde på med kuren i minst en uke etter at du og baby er symptomfri. Vi holdt på i 3 1/2 uke (skulle holdt på i 2 uker iflg. resept), men da var jeg så sliten av å vaske puppene med farris, smøre, vaske sengetøy, BH'r, kluter, koke ullplaggene og stå opp midt på natten for å gi babyen medisin at jeg ikke orket mer. Så vi sluttet vel på fredag og jeg kjenner spent etter for å se om det kommer igjen eller ikke...

Lenke til kommentar
https://forum.klikk.no/foreldre/topic/7686003-bratsj-ang-sopp/
Del på andre sider

Fortsetter under...

Tusen takk for svar !!!

Uffda - SÅ lenge ?!

Tror ikke jeg har krem nok til mer enn en uke til, fikk ingen instruksjoner av legen minom hvor lenge jeg skulle holde på, skjønner du.

Farris ??

Jeg fikk bare kremen og dråpene til veslingen, det var faktisk et familiemedlem som sa jeg burde koke BHer og innlegg - ha du andre tips til meg er jeg kjempetakknemlig !

Må man vaske sengetøy/klær ofte ?

Kluter ? Til hva da ?

Veslingen får dråper 4 ggr pr dag, ikke om natten...

Krysser fingrene for at du er kvitt dette!!

 

Lenke til kommentar
https://forum.klikk.no/foreldre/topic/7686003-bratsj-ang-sopp/#findComment-7687513
Del på andre sider

Håper jeg også - syns det har vært et ordentlig styr!

 

Du trenger ikke å kokvaske klær o.l., det holder med å vaske dem på 60 grader. (40 er for lite, så all ull har jeg kokt opp etter vasking) Men alt som er i nær kontakt med kroppen din bør vaskes ofte så du ikke smitter deg selv tilbake. Vær også obs på at sopp trives veldig bra i melkerester. Jeg vasket sengetøy 2 ganger i uka, BH hver dag, skiftet håndkle etter dusjen hver dag, pysj hver/annenhver dag,

 

Jeg gav lillegutt medisin ca. hver 6 time for at det skulle bli mest mulig effektivt, og smørte meg på brystvortene etter hver amming (max 8 ganger pr dag, og kun på selve brystvorta). Før smøring vasket jeg med farris, det dreper visst sopp til en viss grad + at du blir kvitt alle melkerester. Husk også å skift kluter/ammeinnlegg etter hver amming/pumping (jeg brukte oppklipte laken o.l. som kluter - syns det ble så dyrt med engangsinnleggene), og bruk bare ullinnlegg når du må.

 

Det fins også noen piller man kan ta i tillegg til krem, si i fra hvis du vil ha navnet på dem så skal jeg se om jeg finner resepten min (men de er ganske dyre, tror det kostet rundt 200 kr i uka)

 

 

Husk også å kok smokker jevnlig (jeg kokte dem en gang pr. dag)

 

Åja - det kan også hende at poden får sopp i stumpen, så hold et øye med området der nede. (Aner ikke hvordan det ser ut)

 

Lykke til!

 

 

Lenke til kommentar
https://forum.klikk.no/foreldre/topic/7686003-bratsj-ang-sopp/#findComment-7692321
Del på andre sider

Wow - her var jo masse nyttig info jeg aldri har fått av legen min, takk skal du ha !!

Skal man ikke smøre areola (det brune rundt vorta?) han har jo mye av den også i munnen ?

Skal iallefall begynne å koke smokkene daglig, skifte innlegg etter hver amming, bytte BH hver dag!

Får gjerne navnet på pillene dersom det ikke er for mye styr for deg å finne det, her skal ingen ting være uprøvd før jeg gir opp ammingen iallefall.

 

Takk igjen !!

 

 

Lenke til kommentar
https://forum.klikk.no/foreldre/topic/7686003-bratsj-ang-sopp/#findComment-7696390
Del på andre sider

Sniker meg inn på tråden deres jeg.. *snikesnike*

 

Var hos legen på fredag for å få sjekka trøsken og få resept. men han sa det ikke var noe poeng å behandle det så lenge belegget på tungen ikke var "kakete" og hun ikke hadde problemer med å svelge...!

 

Fikk bare beskjed om at jeg kunne smøre inn brystvortene med canesten om jeg ville, men at hele greia var ufarlig og at det forsvinner av seg selv etterhvert.. skal følge nøye med på tunga hennes, og får bare leve med stikking i brystet. håper ikke legen tar for lett på det!

Lenke til kommentar
https://forum.klikk.no/foreldre/topic/7686003-bratsj-ang-sopp/#findComment-7696588
Del på andre sider

Jøss ??!

Så rart !!

Jeg fikk nemlig både krem og dråper til veslingen selv om han IKKE har noe belegg i munnen i det hele tatt - sånn for sikkerhets skyld !

Har du ikke smertr i brystet da?

Kan jo ikke la være å behandle deg da vel !?

Har aldri hørt at sopp gir seg av seg selv, er ikke det bl.a. noe mange jenter sliter med jevnlig da ? (nedentil)

Det er jo samme dritten, bare et annet sted.

 

Lenke til kommentar
https://forum.klikk.no/foreldre/topic/7686003-bratsj-ang-sopp/#findComment-7696833
Del på andre sider

Annonse

Beibi82:

 

Hva??? Det kan ikke stemme! Jeg behandlet jo lillegutt selvom han ikke hadde indikasjoner på sopp! Det er nok ikke farlig å ha sopp på puppene, men guuuud så vondt det kan gjøre! Jeg tok ikke kontakt med legen før jeg ikke klarte å amme lenger fra den ene puppen, det føltes ut som han sugde ut piggtråd... Og så sår som jeg ble.

 

Nei - trask tilbake og be om resept. Canesten er visstnok utdatert fikk jeg beskjed om, så be om mycostatin salve til deg og mycostatin mikstur til baby.

 

Bratsj:

 

Pillene heter Fluconazol alpharma. Jeg vet ikke styrken, men ring evt. til en ammepoliklinikk og spør (jeg spurte legen min i dag om ny resept, sånn i tilfelle soppen ikke var borte og han ante ingenting om de pillene i det hele tatt. Ikke styrke og ikke hvor lenge man kunne gå på dem mens man ammet)

 

Lykke til til dere begge!

Lenke til kommentar
https://forum.klikk.no/foreldre/topic/7686003-bratsj-ang-sopp/#findComment-7703167
Del på andre sider

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...