Gå til innhold

Anbefalte innlegg

Skrevet

Jeg var å veide i dag, og snuppa hadde bare lagt på seg 50g siden vi kom fra sykehuset. (5 dager siden) Og hun stresse meg sykt opp! Nei og nei, babyen skulle ha gått mye mer opp i vekt, og om jeg var sikker på at jeg hadde nok melk? Og når hun fikk mat sist, og så måtte jeg begynne å legge henne til hver andre time sa hun??!?!?! Men jenta bruker jo en halvtime til time på å spise, jeg kan jo ikke legge henne til og vekke henne etter bare en time? De blir jo stressa og urolige om de ikke får sove mer enn 30-60 min fordi vi vekker dem eller? Kræsja totalt med hun her, lyst å grine når jeg kom hjem. Ringte nyfødt og de roa meg ned med at vi måtte se det an flere dager, det var ingen krise foreløpig, og dessuten kunne vektene være forskjellige sa de. Ble jo noe roligere av det da men.. nå kommer helsesøster hjem til oss om tre dager med vekta på slep for å veie og sjekke vekta. I tillegg så spurte jeg henne om det var noen andre som hadde premature barn, født rundt samme tida her i distriktet. Etter tips fra ei her inne. Vet dere hva jeg fikk til svar? Nei, det var da overhodet ikke nødvendig, hun var da ikke født så for tidlig. Hun tok det igjen når de skule begynne å krabbe!!! Jenta er født i uke 32! Er ikke det en stund for tidlig? Er redd for at hu her kommer til å stresse meg hele veien, hun forventer jo at jenta min skal ligge likt med de andre ved krabbestadiet! Veit det bare er å bytte, men jeg er pysete slik. For jeg må jo se og treffe henne etterpå for det, og syns det er utrolig flaut når jeg har "bytta" hu ut liksom..

 

Måtte bare tømme sjela! Syns hu var fæl og uvitende!

Videoannonse
Annonse
Skrevet

herregud. fortell henne at du blir stressa.

si at du aner ikke om du gjør de rette tingene, men at det hadde vært greit å fått en bekreftelse på det.

spør henne rett ut, om det virker som dattra di er syk eller noe.

 

jeg gjorde det, da ble hun spak og nå i ettertid enda mere var.

hvor mye veier lille snuppa?

 

Lykke til :-)

Skrevet

....har du ikke mulighet til å skifte hs da?

 

Og ja, 32 uker er nok en god stund for tidlig.

 

Kan du ikke få til samme opplegget som jeg hadde med mi tøtte også født i uke 32, dysmatur i tillegg? Jeg veide ei stund på sykehuset, og når de som kjente henne på sykehuset så at det gikk rettveien med vekta, så tok hs over.

 

Fungerte helt perfekt, og den hs jeg har, skulle hatt gullmedalje...:!

 

Bryr seg katta om normalskjemaene, kun at tøtta mi følger sitt eget fremdriftsskjema som hun skal.

 

Når tøtta passerte året så vidt ukorrigert og hadde tatt igjen alt, så begynte hs å passe på jfr normalskjema.

Skrevet

Jeg blir stresset og sint bare jeg vet at veiedagen nærmer seg. Er så frustrerende når hs ikke har noe kunnskap om premature men veldig mye meninger. Legen på helsestasjonen syntes det var rart at vesla slapp hodet innemellom når hun var 3 mnd ukorrigert, når hun er født i uke 31. Jeg prøvde å fortelle at egentlig er hun jo bare 4 uker men legen mente det ikke hadde noe å si...Vet nesten ikke hvem jeg skal henvende meg til når sykehuset ikke mente hun hadde behov for oppfølging. Skulle ønske vi kunne hatt kontroller på sykehuset når man bor i på steder hvor det går mange år mellom hver gang hs ser premature.

Skrevet

Lille trille:

Jeg ringte nyfødt etterpå, og de sa at vi gjør helt korrekt slik de mener vi skal. Vi var aldri nedom barsel, så det er bare nyfødt vi har forholdt oss til hele veien. De mente at til og med vekta kunne være anderledes, så hs måtte gi snuppa mer tid. Hun veide 2046g da vi drog fra nyfødt, torsdag 2812. Og veide i dag 2100g. Hs kommer på besøk på fredag, men blir helt gele av hu dama der :-) Nyfødt mente at hun kunne ha en "dårlig" uke, pga omstillingen og påkjenningen med endring av rutiner og omgivelser, og det er jo betryggende. Men blir nervøs av hs, er engstelig for at hun skal "presse" på slik hele veien. Hun mente jo til og med at jenta mi var så "lite for tidlig født" at hun skulle kunne krype samtidig med de andre født i desember, da ble jeg helt paff..

 

men men.. vi overlever vel.. hehe

Skrevet

slank bakfra:

Joda, jeg har nok mulighet til å skifte hs. Men som sagt jeg er så pysete når det gjelder slike ting. Gruer meg like mye for å evnt treffe henne på stasjonen når jeg har bytta, som å ha henne videre :-) Syns slike ting er så pinlig. Hehe... vi får bare prøve litt til og se hva som skjer. :-)

Skrevet

Godt det er flere som har det som meg..! :-) Håper det kommer seg litt etterhvert.. :-D

Skrevet

Min HS klger over at vår prematur(uke 27) er for feit!! Grr, burde nå være glad at det går så godt for oss. Mange som ikke har peiling på premature!

Skrevet

Fødte også i uke 32 og fikk en helsesøster som ikke hadde peiling på premature. (merkelig ettersom hun har vært helsesøster i 30 år). Fikk også mye pes om vekta. Helsesøster mente at min lille 2kg-baby skulle legge på seg 300 g. pr uke!!. Etter det første halvåret konkluderte hun med at han var av den slanke typen. I dag er han 2 år og fortsatt slank.

 

- Bytt helsesøster, spør om de har en som kan noe om premature

- Insister på at det skal bruke korrigert alder. Det er vanlig å tenke korrigert alder i hvert fall det 1. året. Av og til 2 år.

- Be om time til fysioterapeut. Vi var heldig der og fikk ei som var superdyktig. Hun avkreftet de ville ideene til helsesøster med tanke på utvikling. (NEI, de skal ikke "ta igjen" de andre)

- De percentilskjemaene de bruker på helsestasjonen er sannsynligvis de gamle skjemaene som er basert på MME. Her finner du de nye som er basert på MM http://www.ammetaka.no/Baby/percentil.php Print ut og følg med selv så blir det ikke så lett å stresse deg.

- Her er forresten en fin oppsummering som jeg fant på Sykehuset i vestfold. Her står det bl.a. om korrigert alder. http://www.siv.no/tillegg/barnesenteret/metodebok_nyfodt/Oppfolgning_av_barn_med_lav_fodselsvekt.htm

 

P.s. husker forresten at de på sykehuset sa at vi ikke måtte tenke så mye på den første veiingen ettersom vi da kom til ei ”ny vekt” som kanskje ikke var stilt likt som den på sykehuset.

 

Skrevet

MG66:

tusen takk for masse gode råd og info.

Jeg skjønner ikke de skjemaene jeg? De begynner liksom langt over fødselsvekta til jenta vår, hvordan leser jeg de uten de rød strekene liksom? føler meg skikkelig dust nå.. hehe.. ser jo mange andre nevner disse skjemaene også.

 

De på sykehuset sa til oss også at vi måtte løsrive oss fra veiinga. Men det er jo ikke lett når helsesøstera er helt grønn på området. :-)

 

På fredag skal hun jo komme til oss, sannsynligvis med en 3 vekt på slep. Nyfødt sa vi skulle utsette hele hjemmebesøket og dra på helsestasjonen å veie på samme vekta, da vi prata med de i går. Vi hører på dem, så får hs bli så sur hu bare vil :-)

Skrevet

Jeg var også helt stressa med tanke på mating og vekt og de greiene der. Det virka som om helsesøstra ikke skjønte at jenta mi ble født nesten tre måneder for tidlig og betraktet henne som en vanlig velfødd baby med runde bollekinn og valker på armer og lår. Vi måtte gjøre sånn og vi måtte gjøre ditt osv osv osv. Og de forbaskede skjemaene som hun styrte med. Hun målte datteren min sin vekt etter en vekstkurve for unger født til termin enda jeg sa til henne flere ganger at hun kunne bare ta en telefon til sykehuset og få tilsendt vekstkurve for premature. Det skjedde jo ikke og min lille jente lå hele tiden som en rød strek langt under den fine grønne. "Se her, se her", sa hun hele tiden. "Hun ligger langt under". Det fikk meg til å føle meg utilstrekkelig, som om jeg var en dårlig mor. Nå i etterkant skjønner jeg ikke hva jeg stressa med, og tenker om jeg bare hadde hatt den erfaringen og kunnskapen da. Helsesøstre vet mye om unger, ja, men stol på morinstinktet ditt! Helsesøstra vi hadde hadde bare "erfaring" med to premature fra før så det sier jo litt om hvem som satt med kunnskapen - nyfødtavdelingen var nok de vi ringte til. Kos deg med jenta di du. Hu vokser nok til skal du se.

 

Lykke til.

Skrevet

Print ut skjemaet (vekt 0-6 mnd) og bruk korrigert alder (termindato) når du legger inn vekta.

 

Vår lillemann lå under den nederste streken, men han la på seg i samme "takt" som normalkurven, d.v.s. hans vektkurve gikk parallelt med den nederste.

 

 

 

Skrevet

tusen takk, for begynne å følge det om noen uker da. Snuppa har enda 4 uker igjen til hun når termindato :-)

 

Vi var å veide igjen i dag, og hun hadde da lagt på seg 70g siden tirsdag (to dager mao). Hs klarte såvidt å pipe frem at oi da, kanskje vektene ikke var helt like likevel.... ! Og så påpekte hun at i dag hadde hun fått papirene fra sykehuset, og vesla var jo liten da, så kanskje vi skulle være fornøyde så lenge hun la på seg og var i fin form. Hvertfall frem til termindato! HALLO????? Burde de ikke lese papirene eller etterlyse de fra starten av når de vet vi kommer? Men men.. skal klare å holde ut med henne nå når hun hvertfall skjønner at jenta er prematur :-)

Skrevet

Jammen er det stor forskjell på helsesøstrene... og jeg kjenner at jeg blir mer og mer glad i "min" helsesøster etterhvert som jeg leser. Jeg har en gutt som ble født i uke 27+3 - altså ekstremprematur. Og jeg var så heldig å få tildelt Gerd! Hun har stor interesse for, og kompetanse på premature! Iver hadde også ei uke han bare la på seg 50 gram - og jeg ble halvt hysterisk, men fikk god hjelp og støtte av Gerd. Hun har også ett vettugt svar på nesten alle mine spørsmål (når det gjaldt når premature bør i barnehage, da var hun svært i tvil) Og nå sist vi var på kontroll fortalte hun meg at hun gikk med planer om å starte opp ei gruppe med bare prematurmødre! Det er jo helt brilliant, spør du meg!

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...