Gå til innhold

Mor-barn vennlig sykehus


Anbefalte innlegg

Skrevet

Jeg fikk et skriv fra sykehuset, sammen med innkallingen til ultralyd og bekreftelsen på at jeg har fått fødeplass. Siterer her det som stod i skrivet, om mor-barn vennlig sykehus:

 

________________________________________

 

 

Dette kan du vente av et mor-barn vennlig sykehus som støtter amming:

 

I god tid før fødselen blir du informert om fordelene ved morsmelk og hvordan man best kommer igang med ammingen.

 

Rett etter fødselen får du ha barnet uforstyrret hos deg, hud mot hud, iallfall en times tid eller til den første ammingen har funnet sted.

 

Dersom dette må utsettes på grunn av keisersnitt eller komplikasjoner hos deg, får du barnet til deg innen en halvtime etter at du ønsker det og kan forholde deg til det.

 

Personalet sjekker fra begynnelsen at det går greit med ammingen. Du får veiledning ved behov, så ofte du trenger. Ved problemer får du hjelp til (selv) å løse dem.

 

Dersom du midlertidig blir skilt fra barnet ditt blir du vist hvordan du kan håndmelke og pumpe deg, og du får lære hva som skal til for å opprettholde melkeproduksjonen.

 

Hvis barnet ditt må ligge på barneavdeling får du anledning til å være hos det størsteparten av dagen dersom du ønsker det.

 

Det nyfødte barnet ditt får ikke annen næring eller væske enn morsmelk, unntatt når det er medisinsk grunn til det.

 

På barsel får du anledning til å ha barnet hos deg døgnet rundt, dersom du ønsker det. Du blir likevel tilbud avlastning hvis du er sliten. Personalet gir deg omsorg, slik at du får krefter til barnet.

 

Det blir oppmuntret til amming ved behov, selvregulering. Det vil si at barnet får suge så snart det viser interesse og så lenge det ønsker, innen rimelighetens grense, hvis det kjennes greit ut for deg.

 

Du får lære at altfor søvnige barn som ikke ber om mat bør tas opp, bæres og stimuleres, og at du kan vekke et barn og legge til brystet dersom du ønsker det, f.eks. p.g.a. melkespreng.

 

Det blir ikke brukt narresmokk eller flaske på barsel. Du blir rådet til å unngå dette iallfall til ammingen er vel etablert og du har en tilstrekkelig melkeproduksjon.

 

Du får informasjon om hvilken helsestasjon dere sogner til og om hvor du kan henvende deg etter fødselen dersom det oppstår problemer. Du blir gjort kjent med Ammehjelpen og hvordan du kan få kontakt med den.

 

 

Disse kravene er i samsvar med UNIEFs og Verdens helseorganisasjons 10 trinn for vellykket amming. Alle norske barselavdelinger er informert om dem gjennom Mor-barn vennlig initiativ.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...