Gå til innhold

Utenfor tema, men om halv skatt og to jobber... hjelp til nå, jenter:-)


Anbefalte innlegg

Ok. her er saken...

 

sambo var vikar på prøvetid gjennom et vikarbyrå. Han fikk fast jobb i jobben nå i midten av november, og fikk halv skatt på 17 dager fra den faste jobben. Han fikk også lønn for vikarjobben, for en uke, med full skatt. Dere henger med?

 

Dvs at han totalt for denne mnd får han utbetalt det samme som han gjorde i september og oktober, til tross for halv skatt.

 

Er dette riktig???

Fortsetter under...

Hihi, dette er også laaaangt utenfor tema, for jeg ville bare si at du har så festlig nick!!! Må le bare jeg ser det :-)

Kan dessverre ikke svare på spørsmålet ditt......

Sorry.........

Vet ikke helt om jeg henger helt med, men skal prøve å si noe om dette.

Når man er vikar får man som regel lønn utbetalt etterskuddsvis, derfor fikk han lønn fra vikarjobben med full skatt - dette er riktig.

Når man er fast ansatt får man ofte en annen avtale om utbetaling. Kanskje noe på forskudd og noe på etterskudd. Dette bør fremgå av arbeidskontrakten. Den avtale han har med nå fast arbeidsgiver vil trolig gi en oppklaring. Kan derfor ikke si noe mer om saken enn at det kan stemme. Se på avtalen.

Dessuten bør man ikke se på hva man får utbetalt, men hva bruttolønnen er, slik jeg har forstått spørsmålet ditt.

 

Håper dere finner ut av det.

 

 

Dette høres veldig riktig ut. Han har trolig fått (delvis) forskuddsbetalt for de faste timene sine, mens de variable timene først blir utbetalt senere (trolig har han fått utbetaling for oktober for de variable timene sine denne måneden). Derfor vil han få "halv skatt" for disse i neste måned mens det er "full skatt" for de faste neste måned.

 

Vær likevel obs på at det ikke finnes "halv skatt", det er bare at skattetrekket er høyere de andre månedene slik at man utlikner dette. Blir skatten feil i løpet av året, så blir dette justert i neste skatteoppgjør. Dersom han har bedt lønningskontoret trekke mer skatt fordi skattetrekket er feil, så er det ganske vanlig at de tar full skatt i november/desember uten at man ber om det.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...