Cat&Gullungene Skrevet 6. oktober 2006 #1 Skrevet 6. oktober 2006 Det begynte med at lille-tulla vår var urolig og veldig tøysete under amming. Hun sugde og slapp puppen i ett sett, mens hun vred seg og etterhvert kom med klagelyder. Jeg skjønte at noe var som det ikke skulle (jeg hadde heller ikke fulle/harde bryster som tidligere, og overhodet ikke noe lekkasje under amming og ellers, noe jeg bestandig hadde hatt), -så jeg dro på helsestasjonen for og veie henne. Der fikk jeg vite at hun hadde gått NED isteden for opp siden forrige veiing!! Det var helt grusomt. Hun er nemlig i utgangspunktet en ganske slank baby. Helsesøster mente imidlertid at situasjon ikke var så alvorlig siden tulla vår virket i ok form, så etter å ha snakket sammen en stund, fikk jeg resept på en nesespray som skulle lette utdrivningsrefleksen, og beskjed om og gi MME i tillegg til amming, ca 60 ml hver 3 time. Jeg skulle legge henne til brystet hver gang for så og gi MME på flaske etterpå. Saken er bare at jeg simpelthen ikke klarer det. Jeg fører regnskap over hva vesla får i seg, og har utviklet fullstendig amme-vegring. Det var så vondt å se den lille kroppen på vekta, og vite at hun veier 100-vis av gram mindre enn jevnaldrende (selv om HS var veldig nøye med å IKKE sammenlikne babyer, siden alle er forskjellige, og mye er normalt/sundt). Datteren min er nemlig ikke av typen som illskriker, så det tok en stund før jeg forstod situasjonen. I tillegg sov hun godt om natten, selv om hun var ganske urolig på kvelden og brukte evigheter på å roe seg ned og sovne. Jeg har fortsått endel melk (men sannsynligvis ikke nok til noengang og fullamme igjen), og jeg pumper meg ca 2 ganger hver dag (ca 60-120 ml hver gang etter at jeg har tatt sprayen). Jeg gir henne derfor 2 MM måltider på flaske i døgnet, men jeg orker simpelthen ikke å amme. Jeg blir nesten helt syk ved tanken. Nå har tulla vår det mye bedre. Hun smiler masse og sover rolig hele natten og flere ganger om dagen. Virker nesten som en helt annen baby. Andre som har opplevd noe liknende? Eller som har noen råd eller hjelpende ord å komme med?
Lilleh Skrevet 6. oktober 2006 #2 Skrevet 6. oktober 2006 Huff, det kan ikke være godt å oppleve. Hvis du skal øke melka di, bør du prøve å legge henne til oftere enn hver 3. time, jeg måtte ned i hver time til annenhver time ettersom.. men snuppa sa i fra når hun var sulten da.. I tillegg kan du ta kontakt med en akupunktør eller homeopat - det hjalp meg stort når jeg hadde for lite melk - etter en kort stund etter jeg var der fullammet jeg.. Ellers anbefaler jeg deg på det sterkeste å ta kontakt med ammehjelpen. De kan alt om nettopp det du sliter med, og kan gi enda bedre råd enn hs.. (som kan litt om alt) Lykke til!
hurraa Skrevet 6. oktober 2006 #3 Skrevet 6. oktober 2006 Det er bare DU som bestemmer om du vil amme eller ikke. Du er sikkert klar over helsegevinst og at det er veldig praktisk å amme så orker ikke slenge dette i ansiktet på deg. Det er vel derfor du har dårlig samvittighet og skriver dette? Ikke slit deg ut, og gjør det som føles best for deg og babyen din. Ved mitt første barn måtte jeg pumpe meg å gi på flaske, fordi hun ville ikke ta puppen. Produksjonen var ikke stor, så til slutt ble lageret tomt. Ga henne mme og mm på flaske til hun var 3 mnd. Etter dette ble det bare mme.Husket jeg pumpet meg hver 2 time og fikk bare ut noen ml pr gang. Samlet mengde på 1 dag var ca 5o ml.
oslojente80 Mina f 07.09.06 Skrevet 6. oktober 2006 #4 Skrevet 6. oktober 2006 Dattern min som er 1 mnd i morgen ammer jeg først og gir tillegg på flaske etterpå. Hun gikk nesten ikke opp i vekt da jeg kun ammet henne. Men etter at jeg begynte å gi tillegg i samråd med hs, så har hun lagt på seg mye. Jeg gir også 60ml tillegg hver 3 time. Jeg vet jeg har melk, men hun sliter seg ut ved å suge stakkars
Cat&Gullungene Skrevet 6. oktober 2006 Forfatter #5 Skrevet 6. oktober 2006 Takk for svar! Må kanskje legge til at datteren min er 2 mnd, og at jeg har fullammet henne til for få dager siden. Til 6-ukers kontrollen hadde hun gått opp tilfredsstillende, selv om hun var slank og lå litt under normalkurven. To uker seinere hadde hun gått ned 200 gram!
-carina- Skrevet 6. oktober 2006 #6 Skrevet 6. oktober 2006 Heisann! Synes du har fått så mange gode svar, så jeg ville bare skrive for å støtte deg litt! ) Du har jo gitt datteren din morsmelk i to måneder, da. Det er viktig å tenke på hva som er best for deg og henne. Om du sliter deg helt ut for å amme, så tror jeg også det kan være bedre for datteren din at du slår deg til ro med mme. Men du kan jo også forsøke å ringe ammehjelpen. Slik jeg har forstått det er de veldig flinke til å gi råd og trøst både når det gjelder å amme og å slutte å amme... Lykke til! )
Karoline's*mamma Skrevet 6. oktober 2006 #7 Skrevet 6. oktober 2006 Å, kjenner meg så utruleg godt igjen i de du skriv. Du er iallefall ikkje aleine. Først vil eg seie at dette ikkje er noko godt å oppleve, men eg trur det er verst for deg. Klart det ikkje er godt for babyen å ikkje få nok mat til å legge på seg, men eg trur ikkje ho har det vondt. Jenta vår var og ei som krevde lite, og tolte mykje, derfor tok det tid før i forstod at ho ikkje la nok på seg. Ho skreik litt med puppen, men ellers lite. I ettertid ser eg at eg burde tatt signala tidligare, men lett å seie no. Eg og gav mm før mme, men måtte gje meg, hadde rett og slett ikkje nok melk. Morsmelk er klart best, men ikkje til einkvar pris!! Jenta vår er snart 2 år, og har knapt vore sjuk, til tross for at ho "berre" vart fullamma til ho var 2 mnd. Når man er mamma for første gang, er det ikkje lett å vite heilt kva som er normal utvikling og ikkje. Eg f.eks. trudde de var vanlig å ikkje leke så masse, og tenkte at det no hadde gått seg til. Ikkje ta det som et nederlag, og kos deg med jenta di :-)
Cat&Gullungene Skrevet 6. oktober 2006 Forfatter #8 Skrevet 6. oktober 2006 Godt å høre at jeg ikke er alene, selv om jeg selvsagt ikke unner noen å komme i min situasjon. Jeg tenker også at jeg burde tatt signalene tidligere, nå i ettertid er det ganske innlysende at hun fikk i seg alt for lite. Tror melkemengden min sank gradvis de 2 siste ukene ( spesielt de siste 5 dagene), men innimellom tar jeg meg selv i å undre om hun har følt sult tidligere også? Jeg trodde aldri jeg hadde problemer med melkeproduksjonen, da brystene etter få timer ble harde og "fulle", de lakk mye under amming, spesielt om natten, jeg måtte skifte nattøy hver dag, -og lille-tulla gulpet endel. I tillegg hadde hun gjevnlig avføring og mange tissebleier i døgnet. Vesla har i tillegg hatt godt sugegrep helt fra fødselen. Men når jeg tenker tilbake har hun ofte vœrt litt urolig og til tider utilfreds uten at vi helt skjønte grunnen. men det kan jo også ha vœrt av andre grunner? Jeg håper det. Hun er ihvertfall verdens skjønneste unge, og nå har hun det mye bedre. Har til og med begynt å prate mer de siste dagene ;-D
Karoline's*mamma Skrevet 6. oktober 2006 #9 Skrevet 6. oktober 2006 Veldig kjekt å lese at det går mykje bedre no, det er jo det viktigaste. Om ho har følt sult tidligare er vanskelig å seie, men eg trur ikkje ho har hatt så vondt, sia ho ikkje har gitt serlig beskjed om det. Ja, det er veldig lett å sjå det i ettertid, men no har ho det iallefall bra ;-) Er det ikkje kjekt når dei begyner å prate? Er så deiligt å høyre på :-)
"min villemo" Skrevet 7. oktober 2006 #10 Skrevet 7. oktober 2006 sukk, jeg bare MÅ skrive til deg....;O).....,d har seg slik at jeg slutta å amme etter 2 mnd og gikk over til kun MME, så jeg ser jo hvor bra MME faktisk Er...,men jeg skal selvfølgelig ikke tvinge noen tanker på deg så jeg ville bare si at du må gjøre det som er d beste for deg og barnet ditt..,jeg forstår godt at lille tulla di er kjempeglad for mme, for hun får jo bli mett og god !! Og melken din er sikkert eenda bedre men hun får ikke nok.., men hvorfor gjøre d vanskelig når man kan gjøre d enkelt.. Du kan heelt sikkert få til amminga , MEN d kan ta 1 dag, 1 uke, 1 mnd, 1 ÅR...vanskelig å si hvor lenge så en må berre prøve seg fram..uansett så vil det bli ett bra resultat ) Ønsker deg masse lykke til !! )
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå