Anonym bruker Skrevet 19. september 2006 #1 Skrevet 19. september 2006 Veldig bra innlegg fra en jente i 8. måned i Aftenposten Aften igår. Hun "skjøt" hardt mot mennene med Dagens Næringsliv som dukker ned bak avisen når hun vagget inn på bussen - og sto og svaiet mot byen i rushtrafikken ... Her i Oslo-området er det ihvertfall helt påtakelig. Gamle, skrøpelige damer, folk med krykker, folk med tre små barn, gravide - alle må stå, mens spreke unge mennesker springer mot setene! Jeg synes allerede jeg ser ganske gravid ut, heldigvis slipper jeg kollektivtransport i rushtrafikk - stort sett. Noen erfaringer??
lise-79 Skrevet 19. september 2006 #2 Skrevet 19. september 2006 Ikke at jeg forventer et glassbur rundt meg, men folk som dunker borti magen min er ikke jeg særlig begeistret for heller.. Nå slipper jeg stort sett kollektiven også, men det er ikke noe bedre å gå på butikken en hektisk dag, langt mindre på IKEA..
Loise 2barnsmor ღ Skrevet 19. september 2006 #3 Skrevet 19. september 2006 Jeg tar bussen hver dag, til og fra bussen.. Og på veien hjem er jeg like irritert hver dag.. Alle friske både unge og voksne stimler sammen for å få sitteplass på bussen og jeg med en (ser 6mnd ut) gravid mage blir helt oversett og jeg har enda ikke blitt tilbydt sitteplass hvis det er fullt..
januarbebbis Skrevet 19. september 2006 #4 Skrevet 19. september 2006 Ja, fy søren så dårlige folk er til å reise seg opp for oss!! Jeg ser helt klart gravid ut - men folk ser ned med èn gang for å "overse" dette, og later som de ikke har sett meg. I tillegg har jeg begynnende bekkenløsning, så det er IKKE særlig behangelig å måtte stå på buss, tog eller t-bane... Og det samme har jeg sett flere ganger mht. eldre og dårlige til beins - jeg reiser meg hver gang det er noen som helt tydelig bør få sitte, men det er det jaggu ikke mange andre som gjør!!
Faylinn Skrevet 19. september 2006 #5 Skrevet 19. september 2006 Jeg ser januarbebbis delvis svarer på mitt spørsmål, men hvor mange andre gravide har tidligere reist seg opp for en som er gravid? Jeg "ser" alle som er gravide rundt meg nå som jeg er i 3 mnd, men før så jeg dem ikke. Har reist meg opp for gamle, og hjulpet til med mange barnevogner gjennom åra, men kan aldri huske å ha sett en gravid dame som bør få plassen min. Men de var sikkert der! :-) Kanskje man ser mer på ansikter enn mager når man sitter på bussen?
Gjest Skrevet 19. september 2006 #6 Skrevet 19. september 2006 Tar kollektiv hver dag og opplever stadig at folk reiser seg opp for meg og spør om jeg vil sitte ;O)))) Ikke den yngre garde da(skoleungdom)
selfangerkjerringa Skrevet 19. september 2006 #7 Skrevet 19. september 2006 Jeg fikk kjeft av ei gammel dame fordi jeg ikke reiste meg for henne på bussen her om dagen. Jeg satt og leste ei bok, og den skjulte muligens magen. Jeg tok vekk boka, pekte på magen og sa "med denne magen og disse hoftene tror jeg faktisk jeg kan få lov til å sitte, jeg. Ta heller en prat med den unge mannen på setet bak meg". Kjerringa ble helt satt ut, og sto resten av veien... Jeg forventer ikke at folk skal bære meg på gullstol bare fordi jeg er gravid, men jeg finner meg f#¤&& ikke i å bli tilsnakka på den måten heller!
SpongeBob Skrevet 19. september 2006 #8 Skrevet 19. september 2006 Satt på trikken i Oslo da jeg var 17, og kjæresten min - i sort skinn og med blå hanekam - reiste seg og tilbød plassen sin til en gammel dame. Hun slo ham med paraplyen, og satte seg ned...
Anonym bruker Skrevet 19. september 2006 #9 Skrevet 19. september 2006 Mener ikke å begynne å krangle her, men når folk som er 16 uker på vei klager over at folk ikke reiser seg på bussen begynner jeg å lure litt. Vi er da ikke syke selv om vi er gravide!? Skjønner jo at det er slitsomt for høygravide og bekkenplagede å stå, og disse har jeg alltid reist meg for tidligere. Men om noen står der med en liten kul på magen? Nei!
Hanne og jentungen Skrevet 19. september 2006 #10 Skrevet 19. september 2006 Jeg har ikke blitt slått med paraply, og jeg reiser meg ennå for eldre, men jeg gjør det ikke like velvillig lenger. To ganger har jeg opplevd å reise meg og få en slik kommentar eller liknende tilbake, i surt tonefall: 'herregud, ser jeg så gammel ut da?'. Heldigvis er det bare unntakene, så jeg reiser meg enda, til tross for stor mage og vonde hofter:/
SpongeBob Skrevet 19. september 2006 #11 Skrevet 19. september 2006 Og der kom det en anonym, gitt! Høygravide og bekkenplagede - absolutt - men har du prøvd å være tidlig-gravid og kvalm/svimmel på overfylt buss i rush-tiden? Da er det utrolig hyggelig når noen sier "Du ser litt bleik ut, vil du sitte?" slik jeg opplevde i Oslo i juli. Hurra for hyggelige mennesker uansett, sier nå jeg - da så jeg absolutt ikke gravid ut heller:)
Bellen Skrevet 19. september 2006 #12 Skrevet 19. september 2006 Vi var på ferie i Roma i sommer, og der var det ikke snakk om å ta hensyn til en tydelig gravid mage. Opplevde faktisk at noen bevisst sneik i køen foran meg selv om de så at jeg var gravid. Dagen etter vi kom hjemme til Norge var det en ung gutt som reiste seg for meg på T-banen. Ble så rørt at jeg nesten begynte å grine (litt hormonell)! Jeg er ikke så stor og tung enda at jeg ikke klarer å stå, og skuler ikke på folk som ikke gidder å reise seg, men setter utrolig stor pris på de som faktisk tar seg bryet med å gjøre det. Hadde jeg sett at en som var mer gravid enn meg ikke fikk sitte hadde jeg fakstisk selv reist meg hvis ingen andre hadde giddet. Vi må ta vare på hverandre:)
Anonym bruker Skrevet 19. september 2006 #13 Skrevet 19. september 2006 Jaja, så klart. Det er ikke det jeg mener heller. Så klart bør man reise seg for folk som ikke ser ut som de har det bra! Men jeg synes bare ikke at man kan forvente seg at folk reiser seg for deg fordi du er gravid... Kanskje ikke folk ser det engang..!?
selfangerkjerringa Skrevet 19. september 2006 #14 Skrevet 19. september 2006 Hvem har sagt de er 16 uker på vei og forventet at folk reiser seg for dem på bussen? Dessuten har SpongeBob et poeng: jeg sleit veldig i starten av svangerskapet på overfylte rush-busser, siden jeg hadde mye kvalme og blodtrykksfall som gjorde meg svimmel og uvel. Opplevde det samme, å bli tilbudt plass fordi jeg så tydelig syk ut. Og vet du hva? Jeg tok imot tilbudet med glede! Nå er jeg i uke 25, har svær mage og vonde/hovne bein og armer, og er lykkelig hver gang jeg ser at det er ledig plass så jeg slipper å stå. Jeg er ikke syk, men det begynner å bli såpass slitsomt å stå at jeg blir veldig glad for mulgiheten til å sitte på bussen. Så får det bare gjøre meg til ei egoistisk hurpe hvis det er det du mener, kjære anonym.
Lutitia Skrevet 19. september 2006 #15 Skrevet 19. september 2006 Sist jeg var høygravid og litt dårlig til beins spurte jeg folk høflig om jeg kunne få sitte. Av og til var det noen som "så" meg slik at jeg slapp å spørre. Etter at jeg selv har fått barn er jeg blitt flink til å tilby plassen min til høygravide og å hjelpe til med barnevogn (uten å bli spurt først). Tidligere tilbød jeg kun plassen min til eldre mennesker. Opplevde faktisk også å få kjeft noen ganger! Utrolig! Men de fleste var faktisk overveldet og takknemlige. Altså: Spør høflig om å få sitte dersom ingen tilbyr seg!
SpongeBob Skrevet 19. september 2006 #16 Skrevet 19. september 2006 Vi er glade i deg likevel, vi, ka-ping!
selfangerkjerringa Skrevet 19. september 2006 #17 Skrevet 19. september 2006 tusen takk, kjære svampen min
januarbebbis Skrevet 19. september 2006 #18 Skrevet 19. september 2006 Ha-ha! Du er tøff!! Jeg må innrømme at jeg kanskje hadde blitt helt paff, og ikke hadde klart å svare henne...! (Selv om jeg hadde kommet på tusen ting jeg SKULLE ha svart henne med i etterkant - sånn er jeg alltid...) Tror jeg hadde blitt litt flau, egentlig - selv om det ikke hadde vært "min feil", og reist meg for henne...! Så kunne hun heller ha måpet litt etterpå, når hun så magen min. Men der ga du meg litt inspirasjon til å si i fra hvis dette skjer! Har nemlig bitt "skulet" litt på av et par eldre når jeg har sittet på toget uten å reise meg, men magen skjules liksom litt der jeg sitter, med en bok i fanget... Men kan liksom ikke forsvare meg hele tiden, heller! Eller sitte med magen "i været" for å aktivt vise den frem. Ikke lett, det der...!
Anonym bruker Skrevet 19. september 2006 #19 Skrevet 19. september 2006 Å nei og nei, det sa du vel ikke....... Det kunne jo godt tenkes hun hadde like gode "usynlige" grunner for å få sitte. Vi er jo ikke mot de eldre, men de spreke som later som de ikke ser oss. Hadde jeg fått det svaret du ga damen tror jeg at jeg med mine hormoner hadde latt tårene trille. Jeg ville ha spurt mannen bak deg for henne. Kanskje var hun frekk, men hun er sikkert like irritert som oss, og hun opplever det år ut og år inn, ikke bare i noen måneder på slutten av svangerskapet.
selfangerkjerringa Skrevet 19. september 2006 #20 Skrevet 19. september 2006 til anonym: det handler jo litt om hvordan man sier ting også tonefall har alt så si. En av grunnene til at dama ble satt ut, var nok at jeg var blid som ei sol da jeg sa det.
Loise 2barnsmor ღ Skrevet 19. september 2006 #21 Skrevet 19. september 2006 Det var sikkert meg den anonyme hintet til.. Jeg er 16+1 uker på vei, men magen min er "kommet lengre". Ser ut som jeg er minst 6mnd på vei. Jeg forventer ikke at folk skal reise seg for meg på bussen.. Det er ikke sikkert alle ser at jeg er gravid osv. Men ryggen og hoftene mine etter en lang dag på jobb er ikke så sterke at jeg gladelig står på bussen liksom..Og jeg går i gensre som tydelig viser magen. Så jeg syns det er irriterendes når folk vet at det er generelt dårlig plass på bussen hjem og da omtrent løper meg ned for å nå til inngangen av bussen før meg.. Jeg er like "redd" hver dag for at jeg må stå hele den 20 min turen hjem.. Så - jeg forventer ingenting. Men syns det er trist at den gode gamle holdningen med å reise seg for eldre, uføre, gravide og slikt ser ut til å ha forsvunnet fra dagens samfunn... Forrige svangerskap var det en dag en høygravid som stod i midtgangen rett ved meg,, da reiste jo selvsagt jeg meg når ingen andre gjorde det.. Alle kunne da se den magen hennes. Min mage var litt mindre enn hennes.. Hun ble glad for plassen. Selv om mange gravide og eldre ikke spør om å få sitte så blir vi glad for litt hensyn... Klem
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Start en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå