Gå til innhold

Hva er symptomene på bekkenløsning?


Anbefalte innlegg

Skrevet

Beskriv gjerne detaljert hvordan dette kjennes ut...

 

Videoannonse
Annonse
Skrevet

HVA ER BEKKENLØSNING ?

Av Jon Helge Hansen

Fysioterapeut, spesialist i manuell terapi og medlem av fagrådet for LKB.

 

Bekkenløsning er ingen ny eller skandinavisk tilstand, som det ofte feilaktig hevdes. Allerede antikkens forfatter- Hippokrates - skal ha beskrevet den. I Skandinavia beskrev svensken Cederskiöld symptomene allerede i 1839. Senere er den beskrevet i Norge og i utlandet.

På bakgrunn av moderne forskning, er det all grunn til å si at den er hormonelt betinget, og symptomene debuterer vanligvis langsomt. Man kjenner ikke til hvorfor noen får det, men kvinner som er IVF-gravide (prøverørsbarnsmødre) har det 20% hyppigere enn andre gjennom svangerskapet. Hyppigheten angis forskjellig, men sannsynligvis rammes mellom 35% og 45% av alle kvinner av bekkenløsning.

 

Bekkenløsning kan debutere i hele svangerskapet, normalt fra ca.3.-4.måned. I påfølgende svangerskap starter den tidligere. Det er rapportert at enkelte kvinner "oppdager" at de er gravide pga. bekkenløsning, og symptomene kan starte allerede i 1.svangerskapsmåned. Smertene lokaliseres generelt i bekkenet, ca. 1/3 har smerter i korsrygg og bak i bekkenet, ned mot halen og i "skinka", 1/3 har mest vondt fremme i symfysen, og 1/3 har vondt både foran og bak. Smertene projiseres dessuten ofte ned i lårene, inn mellom bena, og noen føler at "ungen skal komme ut". Man må tro at spesielt leddbånd gir smerte.

 

Smertene blir verre jo lenger man provoserer, og ofte etter provokasjon. Bekkenløsning er fysisk provoserbar, det vil si at symptomene forverres når man provoseres fysisk. Raske bevegelser (løping, aerobic og endog stress) forverrer smertene. Det samme gjør store bevegelser av bena som det å skreve og å ta lange skritt, gå trapper, dra "matter" med bena, gå på ski og svømme brystsvømming. Det samme gjelder å snu seg i senga. Smertene provoseres også ved å gå, stå og av å sitte lenge. Likeledes provoseres smertene ved generelt husarbeid, støvsuging, løfting, bæring og eksempelvis å skyve barnevogn, spesielt i motbakke. Provokasjonsmønsteret er likt i og etter svangerskapet.

 

De fleste studier av tilstanden konkluderer med at smertene kan reduseres ved å unngå provokasjon. Fysisk avlastning, det vil i praksis si å redusere aktiviteten, å ta jevne pauser, ikke å provosere smertene og å "gjøre ting i eget tempo", synes mest effektiv. Krykker vil avlaste belastningen på bekkenet. Det samme vil også bekkenbelte eller tape.

Lite tyder på at man har effekt av trening under svangerskapet. Korrekt trening med riktig dosering synes effektivt etter svangerskapet. All form for symptomatisk behandling, massasje etc., vil nok være godt, men påvirker ikke selve bekkenløsningen. Jo lengre tid man kan oppnå smertefrihet, dess mindre plaget blir man i selve svangerskapet, og også etterpå.

 

Dersom man unngår fysisk provokasjon, avlaster, og har perioder uten smerter, er prognosen for bedring best. De fleste blir bedre etter fødselen, men enkelt angir at de så blir verre igjen, sannsynligvis pga. for tidlig aktivisering

 

 

Personlig vil jeg legge til at det gjør veldig vondt og ved ordentlig BL er det ikke legner noen tvil..

Håper du ikke har BL..

Skrevet

Tusen takk for godt svar :)

 

Jeg har ikke BL nei, håper å slippe unna det!

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...