Gå til innhold

Mating av nyfødte hver 3.time??


Anbefalte innlegg

Hei. Når det gjelder litt små babyer, rundt 2700-2900 gr, er det vanlig å gi dem mat hver 3. time i begynnelsen. Men hvor lenge driver man på med dette? Hvor lenge driver man på å vekker de for å gi dem mat til faste tider, og når kan man la de våkne selv av sult???

Lenke til kommentar
https://forum.klikk.no/foreldre/topic/5420479-mating-av-nyf%C3%B8dte-hver-3time/
Del på andre sider

Fortsetter under...

Jeg fikk en jente på 2200g for fire uker siden. Var på sykehuset en uke og da vekket vi henne hver tredje time. Da jeg skulle hjem sa barnelegen at da skulle hun regulere det selv. Hun veide da 2100g. Men hvis det hadde gått 5 timer og hun ikke hadde skreket etter mat skulle vi vekke. Vi veier en gang i uka for å være sikker på at hun får i seg d hun skal. Hun veier nå 3 kg!! SMIL! Legen sa at det er best når barna regulerer matinntaket selv.

Datteren vår veide 2510g da hun ble født. Vi hadde mating hver 3.time eller oftere den uka vi var på sykehuset, og da vi dro hjem fikk vi beskjed om å gjøre det samme. Men etter enda en uke med fin vektoppgang kunne vi bare la henne regulere selv om natten, og spise hver 3.time om dagen. Etter 3 uker veide hun 2995g!

Hei:) Jenta mi veide 2800gram da vi dro fra sykehuset. Jeg fikk beskjed om å vekke og mate henne hver 3. time...men syntes det bare ble stress og lite kos. Hun spiste også veldig lite når hun ikke hadde rukket å bli ordentlig sulten. Hun regulerte maten selv. Jeg vekte henne ikke, men hun våkna selv og ville ha hver 4. time de første 3 ukene. La godt på seg med dette, så jeg blanda meg ikke inn i rytmen hennes.

 

Fikk kolikk etter dette, og da gikk hun over til mat hver 3. time. Det fortsatte hun med (ikke kolikk altså, men mat hver 3. time) til i forrige uke. Nå får hun 2 måltid fast føde på dagtid og trenger mat bare hver 4. time igjen.

 

Hun er nå 6 mnd og litt over ei uke.

 

Har du prøvd å la henne våkne av egen sult? Hvis hun våkner etter 3-4 timer selv mener jeg hun kan kontrollerer det. Hvis hun bare sover lenge lenge...over 5-6 timer på dagtid ville jeg begynt å vekke henne. På natta er jeg ikke for å vekke babyene så fremt de ikke er veldig små.

 

Kjenn litt på magefølelsen din...prøv deg frem. Så får du heller dra på helsestasjonen på vektkontroll litt oftere om du lurer veldig.

 

Lykke til med liten og ganske sikkert nydelig bebis:o)

Jenta vår var 2200 da vi dro hjem fra sykehuset. Jeg ammet hver tredje time også om natten til hun var litt over 3 kg. (ca 3 uker tror jeg). Etter det lot vi henne regulere det selv for det meste. Men det hendte at jeg vekket henne etter 5 timer og ga henne mat (mest fordi jeg hadde sånn melkespreng).

Annonse

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...